Koreya Respublikasının “Naewoeilbo” gündəlik qəzetində bu ölkədə yaşayan azərbaycanlıların Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi təcavüzü ilə bağlı Koreya xalqına müraciəti dərc olunub.
“Azərbaycan xalqının atəşə tutulması nifrət doğurdu, Ermənistana qarşı hərbi reaksiyanın verilməsi qərara alındı” başlığı ilə dərc edilən müraciətdə hazırda Ermənistan və Azərbaycan arasındakı hərbi qarşıdurmanın Azərbaycan torpaqlarında baş verdiyi, ölkəmizin məqsədinin yalnız öz ərazisini xarici işğalçılardan təmizləmək olduğu bildirilib. Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin Ermənistan tərəfindən işğal olunmasına baxmayaraq, ölkəmizin uzun illər ərzində sülh danışıqlarına sadiq qalmasının vurğulandığı müraciətdə belə bir sual verilir: “Əgər hər hansı xarici ölkənin ordusu Koreya Respublikasının ərazisinin 20 faizini işğal etsəydi, günahsız vətəndaşlarını soyqırımına məruz qoysaydı, Koreya xalqı buna necə reaksiya verərdi?”.
Müraciətdə Azərbaycanın uzun illər Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə ümid bəslədiyi, lakin Ermənistanın bu xoş niyyəti rədd etdiyi və ölkəmizin mülki əhalisinə qarşı müharibə cinayətləri törətməyə davam etdiyi vurğulanıb, günahsız mülki əhaliyə qarşı hərbi təcavüzlərin qəbuledilməzliyi diqqətə çatdırılıb.
Bundan başqa, müraciətdə Ermənistanın Suriya, Livan kimi ölkələrdən terrorçu qruplara, o cümlədən PKK terror təşkilatına məxsus silahlıları Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə yerləşdirdiyi və həmin terrorçu ünsürlərdən Azərbaycan xalqına qarşı qətliamlarda istifadə etdiyi bildirilib.
Xüsusi vurğulanıb ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi dini zəmində baş vermir, buna görə də münaqişənin dinlərarası qarşıdurma kimi təhlili və yaxud təqdimatı yolverilməzdir. Əgər Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi dini zəmində baş versəydi, o zaman Qafqazın digər xristian ölkəsi olan Gürcüstan ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələri qurula bilməzdi.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın Ermənistan ərazisinə hər hansı iddiası, yaxud gizli niyyəti yoxdur, bizim məqsədimiz yalnız BMT və bütün dünya ölkələri tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməkdir. Dağlıq Qarabağ mübahisəli ərazi deyil, Azərbaycanın əzəli torpağı olmaqla yanaşı, bütün dünya tərəfindən ölkəmizin ayrılmaz hissəsi kimi tanınır. Ermənistan təkcə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini deyil, onun ətrafındakı daha 7 rayonu işğal edib və beləliklə, Qafqaz bölgəsini “barıt çəlləyi”nə çevirib.
Müraciətdə Azərbaycanın münaqişənin sülh yolu ilə həlli üçün 27 il səylər göstərdiyini, lakin sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilən növbəti müharibə cinayətinin nifrət doğurduğu və Ermənistana lazımi cavab verilməsinin qərara alındığı bildirilib.
Soydaşlarımız Koreya xalqının diqqətinə çatdırıblar ki, Azərbaycan xalqı ərazi bütövlüyünün təmin olunması, qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş bir milyon azərbaycanlının öz yurduna qayıtması ilə nəticələnən sülh istəyir. Bu prosesdə Koreya xalqının dəstəyini xahiş edir.

‘Naewoeilbo’ newspaper of the Republic of Azerbaijan has published the appeal of Azerbaijanis living in Korea regarding the recent Armenian military aggression against Azerbaijan.
The article states that the military conflict between Armenia and Azerbaijan is currently taking place on the lands of Azerbaijan, and Azerbaijan only aims to clear its territory from foreign invaders. Although 20 percent of the territories of Azerbaijan are occupied by Armenia, Azerbaijan has been interested in peace negotiations: “If the army of any foreign country occupied 20 % of the territories of the Republic of Korea and committed genocide against innocent people, how would the Korean people react to it?”
It is stated that Azerbaijan has hoped for a peaceful settlement of the conflict. However, Armenia continued its war crimes against the civilian people rejecting Azerbaijan’s offer.
In addition, the appeal stated that Armenia has placed militants belonging to terrorist groups, including the PKK terrorist organization, from countries such as Syria and Lebanon in the occupied territories of Azerbaijan and has used those terrorists in massacres against the people of Azerbaijan.
Besides, it was stated that the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict didn’t have any religious causes and it is inadmissible to present and analyze the conflict as an inter-religious clash between two countries. If the conflict had religious grounds, it would be impossible to establish strategic partnership relations between Azerbaijan and Georgia, another Christian country in the Caucasus.
The article noted that Azerbaijan only aims to restore its territorial integrity, recognized by the UN and all other world countries without any hidden intention or territorial claims to Armenia.
“Azerbaijan has been making efforts for a peaceful settlement of the conflict for 27 years. However, the next war crime committed by Armenia against the Azerbaijani people since September 27 was hateful and it was decided to give an appropriate response to Armenia,” the appeal also read.
It was brought to the attention of the Korean people that Azerbaijan wants peace, which will provide restoration of its territorial integrity and return of one million refugees and IDPs to their native lands.