Moldovanın “Tribuna” informasiya portalında Effektiv Siyasət İnstitutun (Kişineu) direktor müavini, tarix elmləri doktoru, siyasi analitik Ruslan Şevçenkonun “Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə başladı” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə Ruslan Şevçenko Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixinə toxunur, Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqların nəticəsiz qaldığını qeyd edir. Politoloq vurğulayır ki, Minsk qrupu çərçivəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq vasitəçilər işğal altında olan torpaqları qaytarmaq üçün Ermənistana təzyiq göstərmək əvəzinə, münaqişəni sadəcə “dondurmuş” vəziyyətdə saxlayırdılar. Müəllif, həmçinin qeyd edir ki, 1994-cü ildən atəşkəs rejiminin tətbiq olunmasına baxmayaraq, Ermənistanın mütəmadi təxribatları və Azərbaycanın cəbhə bölgəsinə yaxın yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması nəticəsində çoxsaylı dinc sakin həlak olub və həlak olmağa davam edir.
R.Şevçenko bildirir ki, ötən illər ərzində Azərbaycan tərəfi danışıqlar prosesinə sadiq olub. Çünki danışıqlar prosesi nəticəsində ədalətin zəfərinə və beynəlxalq hüququn bərqərar olmasına ümid edib.
Məqalənin müəllifi vurğulayır ki, Qarabağ uğrunda müharibə çətin, lakin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün mümkün vəzifədir. “Müharibənin uğurlu nəticəsi və Azərbaycanın qanuni hakimiyyətinin Qarabağda bərqərar olması, Moldova da daxil olmaqla, separatçılıq virusu ilə mübarizə aparan bütün ölkələr üçün faydalı nümunə olacaq. Digər tərəfdən, dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü və suverenliyini şübhə altına almağa çalışan bütün separatçılar üçün sərt, lakin vacib bir dərs olacaq”, - deyə R.Şevçenko əlavə edib.

Doctor of History, Deputy Director of the Institute for Effective Politics (Moldova) Ruslan Shevchenko’s article titled ‘Azerbaijan started to restore its territorial integrity’ was published in the Moldovan media portal ‘Tribuna’.
In the article, Ruslan touched upon the history of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, emphasizing fruitless negotiations held within the framework of the Minsk Group. The politician highlighted that the international mediators of the Minsk Group kept the conflict ‘frozen’ instead of pressing Armenia. He also notes that despite the ceasefire regime agreed in 1994, many civilians have died and continue to die as a result of regular provocations by Armenia and the shelling of residential areas close to the frontline areas of Azerbaijan.
Shevchenko writes that Azerbaijan has become loyal to the negotiation process over the years. Azerbaijan hoped for the victory of justice and implementation of international law as a result of the negotiation process.
“The successful outcome of the war and the establishment of the legal authority of Azerbaijan in Karabakh will be a useful example to all countries fighting the virus of separatism, including Moldova. On the other hand, it will be a harsh but important lesson for all separatists, who seek to question the internationally recognized territorial integrity and sovereignty of states.