“Əl-Cəzirə” telekanalı Azərbaycanın Tərtər rayonundan növbəti reportajı yayımlayıb.
Reportajda deyilir ki, ev ermənilərin ağır artilleriya hücumu nəticəsində dağılıb. Evin sakinləri isə müvəqqəti olaraq yaxınlıqdakı məktəb binasına sığınıblar.
Reportajda rayonda məskunlaşmış məcburi köçkünlərdən müsahibələr də yer alıb. Bildirilir ki, onların doğma torpaqları 30 ildir Ermənistanın işğalı altındadır.
Qeyd edilir ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin ağır artilleriyadan hücumları nəticəsində Tərtərdə xeyli ailənin evlərinə ziyan edib. Buna baxmayaraq onlar öz yaşayış yerlərini tərk etmirlər.
Reportajda Azərbaycanın mülki əhalisinin, mülki obyektlərinin hədəfə alındığı, məktəblərin, evlərin, hətta xəstəxanaların zərər gördüyü, onlarla ölən və yaralananların olduğu qeyd edilir. Sakinlər isə deyirlər ki, ermənilərin hücumları onları qorxutmur. Ümumiyyətlə, azərbaycanlıların əhval-ruhiyyəsinin yüksək olduğu, yüzlərlə gəncin orduya yazıldığı diqqətə çatdırılır.

“Al Jazeera TV” channel has aired another video reportage from Azerbaijan’s Tartar district.
A special correspondent of the channel visited one of the residents of the region, whose house was destroyed as a result of the Armenian attack.
It was stated that the house was destroyed as a result of the Armenian artillery fire. Residents of the house have been temporarily settled in the nearby school building.
Besides, the correspondent had conversations with IDPs living in the region. It was stated that their lands had been under Armenian occupation for 30 years, and dozens of houses had been damaged in Tartar due to artillery fire of the Armenian armed forces. And yet, those people don’t leave their houses.
The video reportage showed that the civilian population and objects were targeted, schools, houses, and even hospitals were damaged, and dozens of people died and were injured as a result of the Armenian attacks against Azerbaijan. Residents say that Armenian attacks do not scare them. The reportage shows that the spirit is high in the country, and hundreds of young people have signed up for the army.