Rumıniyanın “Ultima Ora” onlayn qəzeti Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Hüseyn Nəcəfovun “Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatı” sərlövhəli məqaləsini dərc edib.
məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozduğu, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından atəşə tutduğu, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığı bildirilib. Mülki əhali və Azərbaycanın silahlı qüvvələrinin hərbçilərinin həlak olduğu, bir çox evlərə və digər mülki infrastruktura güclü zərbələrin dəydiyi vurğulanıb.
Səfir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirir.
Qeyd edilib ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələri cəbhə bölgəsindəki Azərbaycan mövqelərini və yaşayış məntəqələrini intensiv atəşə tutmağa davam edir, mülki şəxsləri hədəf alır və terror üsullarından istifadə edir.
Bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının kobud şəkildə pozulmasıdır.Həmçinin qeyd olunub ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücumu, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev xalqa müraciətində Azərbaycana qarşı hərbi təxribata görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü, Ermənistanın baş nazirinin “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” bəyanatının danışıqlar prosesini mənasız etdiyini bildirib və danışıqlar formatını dəyişdirmək cəhdi kimi qiymətləndirib. Qeyd edilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etməlidir.
Səfir bu qanlı döyüşlərin bütün Azərbaycan xalqı üçün həqiqət anı olduğunu xüsusi vurğulayıb, mövqeyimizin beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslandığı diqqətə çatdırılıb.

Румынская интернет-газета Ultima Ora опубликовала статью посла Азербайджана в Румынии Гусейна Наджафова под названием «Очередная военная провокация Армении против Азербайджана».
В статье говорилось, что вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня, обстреляли позиции Азербайджанской Армии вдоль линии соприкосновения из крупнокалиберного оружия и артиллерийских установок, прибегли к дальнейшей агрессии против Азербайджана. Было подчеркнуто, что погибли мирные жители и военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана, нанесен сильный ущерб многим домам и объектам гражданской инфраструктуры.
Посол отметил, что Вооруженные Силы Азербайджанской Республики осуществляют контрнаступление и ответные меры в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом с целью предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности гражданского населения, проживающего вблизи линии соприкосновения.
Было отмечено, что вооруженные силы Армении продолжают интенсивно обстреливать азербайджанские позиции и населенные пункты на линии фронта, нацеливаясь на мирное население и используя террористические методы.
Было заявлено, что очередная агрессия армянской стороны против Азербайджана нарушает основополагающие нормы и принципы международного права, резолюции Совета Безопасности ООН №822, 853, 874 и 884 от 1993 года, которые требуют полного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана, и является грубым нарушением международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года.
Было также отмечено, что акт агрессии Армении против Азербайджана стал результатом армянских провокаций, совершенных за последние месяцы, в том числе нападения 12-16 июля в направлении Товуза, диверсионно-разведывательной провокации 23 августа в направлении Гёранбоя, незаконной поселенческой политики на оккупированных территориях Азербайджана, а также провокационных заявлений и деятельности руководства Армении.
Сообщалось, что президент Ильхам Алиев в своем обращении к народу заявил, что вся ответственность за военную провокацию против Азербайджана лежит на военно-политическом руководстве Армении, что заявление премьер-министра Армении "Карабах - это Армения и точка» сделало переговорный процесс бессмысленным и было расценено как попытка изменить формат переговоров.
Было отмечено, что международное сообщество, прекрасно осознающее тот факт, что незаконное присутствие вооруженных сил Армении в оккупированном Нагорном Карабахе и прилегающих к нему регионах Азербайджана представляет собой серьезную угрозу миру и стабильности в регионе, демонстрирует принципиальную позицию против агрессии и оккупационной деятельности Армении против Азербайджана, основанную на нормах и принципах международного права. Следует решительно осудить политику агрессии и провокационные действия Армении против Азербайджана и заставить Армению соблюдать ее обязательства по международному праву, в том числе международное гуманитарное право.
Посол подчеркнул, что эти кровопролитные бои являются моментом истины для всего азербайджанского народа, и было отмечено, что наша позиция основана на международном праве и справедливости.