Rumıniyanın “Ultima Ora” onlayn qəzeti Azərbaycanın Rumıniyadakı səfiri Hüseyn Nəcəfovun “Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təxribatı” sərlövhəli məqaləsini dərc edib.
məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozduğu, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından atəşə tutduğu, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığı bildirilib. Mülki əhali və Azərbaycanın silahlı qüvvələrinin hərbçilərinin həlak olduğu, bir çox evlərə və digər mülki infrastruktura güclü zərbələrin dəydiyi vurğulanıb.
Səfir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirir.
Qeyd edilib ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələri cəbhə bölgəsindəki Azərbaycan mövqelərini və yaşayış məntəqələrini intensiv atəşə tutmağa davam edir, mülki şəxsləri hədəf alır və terror üsullarından istifadə edir.
Bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının kobud şəkildə pozulmasıdır.Həmçinin qeyd olunub ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücumu, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev xalqa müraciətində Azərbaycana qarşı hərbi təxribata görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü, Ermənistanın baş nazirinin “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” bəyanatının danışıqlar prosesini mənasız etdiyini bildirib və danışıqlar formatını dəyişdirmək cəhdi kimi qiymətləndirib. Qeyd edilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etməlidir.
Səfir bu qanlı döyüşlərin bütün Azərbaycan xalqı üçün həqiqət anı olduğunu xüsusi vurğulayıb, mövqeyimizin beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslandığı diqqətə çatdırılıb.

In the article, the author wrote about the gross violation of the ceasefire regime by Armenia, its attack on the Azerbaijani positions along the contact line with large-caliber weapons and artillery, and resorting to further aggression against Azerbaijan. It was noted that as a result of the attacks, servicemen of the Azerbaijani Armed Forces were killed. Besides, civilian infrastructure was seriously damaged due to the strikes.
“The Armed Forces of Azerbaijan carry out counter-attack and response measures within the framework of the right of self-defense and in full compliance with international humanitarian law to prevent the next military aggression of Armenia and to ensure the safety of the civilian population living along the contact line,” the ambassador stated in the article.
It is stated that Armenia continues to intensively shell the Azerbaijani positions and settlements on the contact line, targeting civilians.
“The next aggression of the Armenian side against Azerbaijan is a gross violation of the fundamental norms and principles of international law, the resolutions of the UN Security Council No. 822, 853, 874 and 884 dated 1993, which demand the complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan, international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949. Armenia's act of aggression against Azerbaijan is the continuation of the provocations of the Armenian side during the last months, including the July 12-16 attack in the direction of Tovuz, diversion-intelligence provocation in the direction of Goranboy on August 23, the illegal settlement policy in the occupied territories of Azerbaijan, as well as provocative statements and activities of the Armenian leadership. In his address to the nation, President Ilham Aliyev said that Armenia’s political and military leadership bears the entire responsibility for the military provocation against Azerbaijan and that the statement of the Prime Minister of Armenia "Karabakh is Armenia and the point" makes the negotiation process meaningless and assessed it as an attempt to change the format of the negotiations.
The ambassador highlighted that these bloody battles are a moment of truth for the entire Azerbaijani people, and it was pointed out that our position is based on international law and justice.