Azərbaycanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Krallığındakı səfiri Tahir Tağızadə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktı və münaqişə ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Britaniyanın aparıcı KİV-ləri, o cümlədən BBC, “Telegraph”, “The Guardian” qəzetlərinin müxbirləri, eləcə də britaniyalı deputatlar və münaqişə üzrə ekspertlərin iştirakı ilə videobrifinq keçirib.
Brifinq zamanı səfir Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayaraq ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təxribatı və hücumları, Azərbaycanın mülki əhalisini və mülki obyektlərini qəsdən hədəfə alması, bu təxribatın nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib.
Diplomat BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinə, habelə Avropa Şurası, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Avropa Parlamenti və digər nüfuzlu beynəlxalq təsisatların çoxsaylı sənədlərinə baxmayaraq, rəsmi Yerevanın işğalçılıq siyasətini bu günə qədər davam etdirdiyini deyib.
Tahir Tağızadə çıxışında Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı 7 rayonun beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan ərazisi kimi tanındığını və hərbi əməliyyatların məhz Azərbaycan ərazisində aparıldığını bildirib. O söyləyib ki, Azərbaycanın məqsədi ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirmək deyil, regiondakı xalqların sülh şəraitində yaşamasıdır.
Brifinqdə səfir Azərbaycanın özünün peşəkar və yaxşı təchiz olunmuş Silahlı Qüvvələrinin olduğunu, başqa ölkənin yardımına ehtiyac duymadığını da bildirib.
Qeyd edilib ki, lakin Livan və Suriyadan Dağlıq Qarabağa erməni muzdluların və terrorçuların gətirildiyini göstərən videolar mövcuddur.
Səfir söyləyib ki, ermənilər Cenevrə Konvensiyası ilə üzərilərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozmaqla dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri ağır silahlardan atəşə tutub. Nəticədə 19 nəfər həyatını itirib ki, onlardan 2-si körpədir, 55 nəfər isə ağır yaralanıb”.

Посол Азербайджана в Великобритании и Королевстве Северной Ирландии Тахир Тагизаде провел видеобрифинг с участием ведущих британских СМИ, в том числе агентства BBC, газет Telegraf, The Guardian, а также британских депутатов и экспертов по конфликту, в ходе которого рассказал о том, что 27 сентября Армения начала новый акт агрессии против Азербайджана.
В ходе брифинга посол предоставил подробную информацию об очередной военной провокации и нападениях Армении на нашу страну, начавшихся с 27 сентября, преднамеренно нацеленных на гражданское население и гражданские объекты Азербайджана, а также о результатах этой провокации.
Дипломат заявил, что несмотря на 4 резолюции Совета Безопасности ООН, требующие немедленного, полного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с территорий Азербайджана, а также многочисленные документы Совета Европы, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Парламентской ассамблеи Совета Европы, Европарламента и других влиятельных международных институтов, официальный Ереван продолжает политику оккупации до сегодняшнего дня.
В своем выступлении Тахир Тагизаде заявил, что Нагорный Карабах и 7 районов вокруг него признаны на международном уровне территорией Азербайджана, и что военные действия ведутся на территории Азербайджана. По словам, целью Азербайджана является не проведение этнических чисток на территориях, а то, чтобы народы региона жили в мире.
На брифинге посол заявил, что Азербайджан имеет собственные профессиональные и хорошо оснащенные Вооруженные силы и не нуждается в помощи другой страны.
Было отмечено, что имеются видеокадры, на которых видно, как армянские наемники и террористы перебрасывались в Нагорный Карабах из Ливана и Сирии.
Посол заявил, что армяне грубо нарушили свои обязательства по Женевской конвенции и обстреляли из тяжелого вооружения районы, населенные мирным азербайджанским населением. В результате погибли 19 человек, из них двое младенцев, 55 человек получили серьезные ранения.