Azərbaycanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Krallığındakı səfiri Tahir Tağızadə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi yeni təcavüz aktı və münaqişə ətrafında yaranmış vəziyyətlə əlaqədar Britaniyanın aparıcı KİV-ləri, o cümlədən BBC, “Telegraph”, “The Guardian” qəzetlərinin müxbirləri, eləcə də britaniyalı deputatlar və münaqişə üzrə ekspertlərin iştirakı ilə videobrifinq keçirib.
Brifinq zamanı səfir Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayaraq ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təxribatı və hücumları, Azərbaycanın mülki əhalisini və mülki obyektlərini qəsdən hədəfə alması, bu təxribatın nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib.
Diplomat BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinə, habelə Avropa Şurası, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Avropa Parlamenti və digər nüfuzlu beynəlxalq təsisatların çoxsaylı sənədlərinə baxmayaraq, rəsmi Yerevanın işğalçılıq siyasətini bu günə qədər davam etdirdiyini deyib.
Tahir Tağızadə çıxışında Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı 7 rayonun beynəlxalq səviyyədə Azərbaycan ərazisi kimi tanındığını və hərbi əməliyyatların məhz Azərbaycan ərazisində aparıldığını bildirib. O söyləyib ki, Azərbaycanın məqsədi ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirmək deyil, regiondakı xalqların sülh şəraitində yaşamasıdır.
Brifinqdə səfir Azərbaycanın özünün peşəkar və yaxşı təchiz olunmuş Silahlı Qüvvələrinin olduğunu, başqa ölkənin yardımına ehtiyac duymadığını da bildirib.
Qeyd edilib ki, lakin Livan və Suriyadan Dağlıq Qarabağa erməni muzdluların və terrorçuların gətirildiyini göstərən videolar mövcuddur.
Səfir söyləyib ki, ermənilər Cenevrə Konvensiyası ilə üzərilərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozmaqla dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri ağır silahlardan atəşə tutub. Nəticədə 19 nəfər həyatını itirib ki, onlardan 2-si körpədir, 55 nəfər isə ağır yaralanıb”.

Tahir Taghizade, Azerbaijani Ambassador to Great Britain and Northern Ireland has held an online press briefing on Armenian violence against Azerbaijan and the current situation around the conflict with the participation of leading British media BBC, ‘Telegraph’, ‘ The Guardian’, as well as British MPs and conflict experts.
The participants of the press briefing have been informed about Armenia’s military provocations and attacks against Azerbaijan starting from September 27, its aggression against the civilian population and civilian facilities of Azerbaijan, and the results of this provocation.
Tahir Taghizade stated that despite the 4 resolutions of the UN Security Council demanding the immediate, complete and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the territories of Azerbaijan, as well as numerous documents of the Council of Europe, the Organization for Security and Cooperation in Europe, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the European Parliament and other influential international institutions, official Yerevan continues the policy of occupation until today.
In his speech, Taghizade noted that Nagorno-Karabakh and its surrounding 7 regions are internationally recognized as the territory of Azerbaijan and that military operations are being conducted on the territory of Azerbaijan. He said that Azerbaijan doesn’t aim to carry out ethnic cleansing in the territories but to achieve peaceful living of people in the region.
In the briefing, he also added that Azerbaijan, which had professional and well-trained Armed Forces, didn't need any additional assistance.
It was stated that there were videos showing that Armenian mercenaries and terrorists were brought to Nagorno-Karabakh from Lebanon and Syria.
“Grossly violating their obligations under the Geneva Convention, Armenians fired heavy weapons at the areas inhabited by the peaceful Azerbaijani population. As a result, 19 people lost their lives, including 2 children, and 55 people were seriously injured,” the Ambassador also noted.