Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə bu ölkənin “Radio Sparlamento” radiosunun “RİSİKO” verilişinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin səbəblərinə həsr olunmuş 30 sentyabr tarixli buraxılışında iştirak edib. Verilişdə, habelə italyan jurnalistlər Antonio Albanese və Graziella Giangiulio, eləcə də Ermənistan parlamentində İtaliya ilə dostluq qrupunun sədri Maria Karapetyan da iştirak edib.
Erməni deputatın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və hazırda baş verən hərbi əməliyyatlara dair cəfəng fikirlərinə cavab olaraq, Azərbaycan diplomatı münaqişənin tarixi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş və Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyən sənədlər, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində ölkəmizin hər zaman göstərdiyi konstruktiv yanaşma, lakin Ermənistan tərəfindən danışıqların uzadılması və status-kvonun saxlanılması cəhdləri, xüsusilə də son aylarda Ermənistanın davamlı təxribatçı addımları barədə ətraflı məlumat verib.
Diplomat 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı yeni hərbi təcavüz cəhdləri və bunun qarşısını almaq istiqamətində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin gördüyü cavab tədbirləri barədə danışıb, hərb meydanında məğlub olmaqda olan erməni tərəfinin yeni təxribatlara əl atdığını və ölkəmizə qarşı yeni dezinformasiya kampaniyasına başladığını deyib və erməni tərəfinin yaydığı yalanları müvafiq arqumentlərlə ifşa edib.
Səfir, eləcə də jurnalistlərin hərbi əməliyyatlar, münaqişənin həlli və aidiyyəti mövzuda digər suallarını cavablandırıb.

Посол Азербайджана в Италии ответил армянскому депутату
Посол Азербайджана в Италии Мамед Ахмедзаде 30 сентября принял участие в выпуске передачи RİSİKO итальянского радио Radio Sparlamento, посвященной причинам армяно-азербайджанского конфликта. В программе также приняли участие итальянские журналисты Антонио Альбанезе и Грациэлла Джангиулио, а также председатель группы дружбы с Италией в парламенте Армении Мария Карапетян.
В ответ на абсурдные высказывания армянского депутата об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте и продолжающихся в настоящее время военных операциях азербайджанский дипломат подробно проинформировал об истории конфликта, агрессии Армении против Азербайджана, документах, принятых международными организациями и поддерживающих справедливую позицию Азербайджана, конструктивном подходе, всегда демонстрируемом нашей страной в урегулировании конфликта мирным путем, попытках Армении затянуть переговоры и сохранить статус-кво, в частности, постоянных провокационных действиях Армении в последние месяцы.
Дипломат рассказал о новой военной агрессии вооруженных сил Армении против Азербайджана, начавшейся 27 сентября, и ответных мерах, принятых Вооруженными силами Азербайджана для ее пресечения, отметил, что проигравшая на поле боя армянская сторона прибегла к новым провокациям и развернула новую кампанию дезинформации против нашей страны. Он также соответствующими аргументами разоблачил ложь, распространяемую армянской стороной.