Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə bu ölkənin “Radio Sparlamento” radiosunun “RİSİKO” verilişinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin səbəblərinə həsr olunmuş 30 sentyabr tarixli buraxılışında iştirak edib. Verilişdə, habelə italyan jurnalistlər Antonio Albanese və Graziella Giangiulio, eləcə də Ermənistan parlamentində İtaliya ilə dostluq qrupunun sədri Maria Karapetyan da iştirak edib.
Erməni deputatın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və hazırda baş verən hərbi əməliyyatlara dair cəfəng fikirlərinə cavab olaraq, Azərbaycan diplomatı münaqişənin tarixi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş və Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyən sənədlər, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində ölkəmizin hər zaman göstərdiyi konstruktiv yanaşma, lakin Ermənistan tərəfindən danışıqların uzadılması və status-kvonun saxlanılması cəhdləri, xüsusilə də son aylarda Ermənistanın davamlı təxribatçı addımları barədə ətraflı məlumat verib.
Diplomat 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı yeni hərbi təcavüz cəhdləri və bunun qarşısını almaq istiqamətində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin gördüyü cavab tədbirləri barədə danışıb, hərb meydanında məğlub olmaqda olan erməni tərəfinin yeni təxribatlara əl atdığını və ölkəmizə qarşı yeni dezinformasiya kampaniyasına başladığını deyib və erməni tərəfinin yaydığı yalanları müvafiq arqumentlərlə ifşa edib.
Səfir, eləcə də jurnalistlərin hərbi əməliyyatlar, münaqişənin həlli və aidiyyəti mövzuda digər suallarını cavablandırıb.

Azerbaijani Ambassador to Italy Mammad Ahmadzada participated in ‘RISIKO’ programme dedicated to the reasons of the Armenia-Azerbaijan conflict on “Radio Sparlamento” of Italian media. Italian journalists Antonio Albanese and Graziella Giangiulio, as well as Maria Karapetyan, chairman of the friendship group with Italy in the Armenian parliament also attended the programme.
In response to the baseless ideas of the Armenian deputy about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the current military operations, the Azerbaijani diplomat discussed the history of the conflict, Armenia's aggression against Azerbaijan, documents adopted by the international organizations supporting Azerbaijan's rightful position, and every aspect of our country in the direction of a peaceful settlement of the conflict.
On September 27, the diplomat spoke about the new military aggression attempts of the Armenian armed forces against Azerbaijan and the retaliatory measures taken by the Azerbaijani Armed Forces exposing the lies with relevant arguments.
The ambassador also answered the journalists' questions on military operations, conflict resolution and related issues.