Azərbaycan Xarici İşlər nazirinin müavini Araz Əzimov “Ukraina-24” telekanalının xəbərlər proqramının canlı efirində Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, bu ölkənin ordusunun Azərbaycanın mülki şəxslərini qətlə yetirməsi, Silahlı Qüvvələrimizin uğurlu əks-həmləsi barədə geniş məlumat verib.
A.Əzimov, ilk növbədə, Ukrayna dövlətinə, hökumətinə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesini pozublar, danışıqlar 30 ildir nəticəsiz qalıb.
Nazir müavini vurğulayıb ki, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyün tanıyır və Ermənistan ordusunun işğal etdiyi ərazilərdən dərhal çıxarılmasını tələb edir. ATƏT-in Minsk qrupu formatında həmsədrlər dəfələrlə münaqişənin həllinə çalışsa da, Ermənistan danışıqlarda qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirdi. Bundan əlavə, Ermənistan bu müddətdə Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərdə silahlanıb, süni məskunlaşdırma aparıb, terrorçu və muzdluları yerləşdirib.
Ermənistan bu müddətdə həm siyasi, həm də hərbi təxribatlar törədib. Sonuncu hərbi təxribatı Azərbaycan sərhədində Tovuz istiqamətində törətdilər. Bütün bunlar onu göstərdi ki, Ermənistan münaqişənin sülh yolu ilə həllində maraqlı deyil.
A.Əzimov Türkiyə hərbçilərinin Azərbaycanda iştirakı barədə Ermənistanın iddiasını təkzib edib və bildirib ki, Ermənistan tərəfindən Yaxın Şərqdən terrorçu təşkilatların hərbçiləri iştirak edir.

Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов в прямом эфире программы новостей телеканала «Украина-24» дал обширную информацию о политике агрессии Армении, убийстве мирного азербайджанского населения армией этой страны, а также успешном контрнаступлении наших Вооружённых Сил.
А.Азимов, прежде всего, поблагодарил государство и правительство Украины за поддержку справедливой позиции Азербайджана. Он отметил, что Армения нарушила процесс переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а сами переговоры безрезультатны вот уже 30 лет.
Замминистра подчеркнул, что 4 резолюции Совета Безопасности ООН признают территориальную целостность Азербайджана и требуют немедленного вывода армянской армии с оккупированных территорий. Хотя сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно пытались урегулировать конфликт, Армения продемонстрировала неконструктивную позицию на переговорах. Кроме того, в этот период Армения вооружалась на оккупированных территориях Азербайджана, осуществляла их искусственное заселение, размещала на них террористов и наемников.
В этот период Армения совершала как политические, так и военные провокации. Армяне совершили последнюю военную провокацию в направлении Товуза на границе с Азербайджаном. Все это показало, что Армения не заинтересована в мирном решении конфликта.
А.Азимов опроверг утверждение Армении об участии турецких военных в Азербайджане и заявил, что на стороне Армении участвуют боевики террористических организаций с Ближнего Востока.