Azərbaycan Xarici İşlər nazirinin müavini Araz Əzimov “Ukraina-24” telekanalının xəbərlər proqramının canlı efirində Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, bu ölkənin ordusunun Azərbaycanın mülki şəxslərini qətlə yetirməsi, Silahlı Qüvvələrimizin uğurlu əks-həmləsi barədə geniş məlumat verib.
A.Əzimov, ilk növbədə, Ukrayna dövlətinə, hökumətinə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesini pozublar, danışıqlar 30 ildir nəticəsiz qalıb.
Nazir müavini vurğulayıb ki, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi Azərbaycanın ərazi bütövlüyün tanıyır və Ermənistan ordusunun işğal etdiyi ərazilərdən dərhal çıxarılmasını tələb edir. ATƏT-in Minsk qrupu formatında həmsədrlər dəfələrlə münaqişənin həllinə çalışsa da, Ermənistan danışıqlarda qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirdi. Bundan əlavə, Ermənistan bu müddətdə Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərdə silahlanıb, süni məskunlaşdırma aparıb, terrorçu və muzdluları yerləşdirib.
Ermənistan bu müddətdə həm siyasi, həm də hərbi təxribatlar törədib. Sonuncu hərbi təxribatı Azərbaycan sərhədində Tovuz istiqamətində törətdilər. Bütün bunlar onu göstərdi ki, Ermənistan münaqişənin sülh yolu ilə həllində maraqlı deyil.
A.Əzimov Türkiyə hərbçilərinin Azərbaycanda iştirakı barədə Ermənistanın iddiasını təkzib edib və bildirib ki, Ermənistan tərəfindən Yaxın Şərqdən terrorçu təşkilatların hərbçiləri iştirak edir.

Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Araz Azimov talked about Armenia’s occupation policy, the killing of Azerbaijani civilians, as well as counter-interactive operations of the Azerbaijani armed forces during the live program on ‘Ukraine-24’ TV channel.
Firstly, Azimov thanked Ukraine for supporting Azerbaijan’s just position. He also added that Armenia had violated the negotiation process and no result has been achieved over 30 years.
The deputy minister also stated that the four resolutions of the UN Security Council recognize Azerbaijan’s territorial integrity, demanding Armenia’s withdrawal from the occupied territories. Despite the efforts made by the co-chairs of the OSCE Minsk Group, Armenia showed its non-constructive position. Apart from that, Armenia armed itself in the occupied territories of Azerbaijan, carried out an artificial settlement, and placed terrorists and mercenaries during this period.
Over the years, Armenia has committed both political and military provocations against Azerbaijan. The last military provocation was committed in the Tovuz direction on the border with Azerbaijan. All this showed that Armenia is not interested in the peaceful settlement of the problem.
Besides, Azimov rejected the participation of Turkish servicemen on the Azerbaijani side, stating that servicemen from the terrorist organizations of the Near East participated in fighting from the