DTX veteranı: Azərbaycan əhalisi erməni təxribatlarına qarşı diqqətli olmalıdır (Trend)
"Azərbaycan əhalisi ayıq-sayıq və maksimum diqqətli olmalıdır". Bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin veteranı, keçmiş döyüşçü, ehtiyatda olan polkovnik Azər Qarayev deyib.
O bildirib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qarşısında tab gətirməyən Ermənistan daim təxribat törətməklə məşğuldur: "Sentyabrın 27-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri təmas xətti boyunca yenidən təxribatlar törətməyə başladılar. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri isə düşmənə cavab olaraq əks-həmlə hücumuna keçdi və nəticədə işğalda olan ərazilərimizi azad etməyə başladı. Hazırda cəbhədə erməni təxribatlarına qarşı adekvat cavablar verilir, Ermənistan Silahlı Qüvvələri böyük itkilər verərək geri çəkilməkdədir. Ordumuz düşməni depressiya vəziyyətinə salıb. Azərbaycan Ordusu qarşısında tab gətirə bilməyən Ermənistan Silahlı Qüvvələri indi artıq mülki əhalini hədəf seçib. Onlar həmişə olduğu kimi, bu dəfə də təxtibatlara əl ataraq yaşayış məntəqələrimizi ağır artilleriyalardan atəşə tutur, mülki şəxslərə qarşı hücuma keçir. Erməni Silahlı Qüvvələrinin kəndlərimizi atəşə tutması nəticəsində mülki şəxslərdən 19 nəfər həlak olub, 63 nəfər dinc vətəndaşımız isə ağır yaralanıb, mülki ev və obyektlər yararsız vəziyyətə düşüb. Düşmən bu vəziyyətdə qisas almaq üçün istənilən təxribatları törətməyə cəhd edir".
A. Qarayev bildirib ki, Azərbaycan əhalisi belə vəziyyətlərdə tam diqqətli olmalı, şübhəli şəxslər barədə aidiyyəti qurumlara məlumat verməlidir: "Xüsusən cəbhə bölgəsində yaşayan vətəndaşlarımız diqqətli olmalıdırlar. Ərazidə rastlaşdıqları şübhəli şəxs və əşya gördükdə bu barədə ölkənin aidiyyəti təhlükəsizlik qurumlarına məlumat verməlidirlər. Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları hazırda həm cəbhə xəttində, həm də digər ərazilərimizdə fasiləsiz xidmətdədirlər. Onlar düşmənin orduya, dövlətə və əhaliyə yönələn fəaliyyətinin qarşısını alır, təxribat cəhdlərini dəf edirlər. Əhali belə bir hallarla rastlaşarsa, dərhal onlara bu barədə məlumat verməli, təhlükənin qarşısı vaxtında alınmalıdır. Ordunun, dövlətin və əhalinin təhlükəsizliyi hamımız üçün vacibdir. Xüsusən başqa ölkə ərazisindən Azərbaycana keçən şəxslər diqqətdə saxlanılmalı, strateji obyektlərə nəzarət daha da gücləndirilməlidir. Çünki xarici ölkələrdə yaşayan xeyli ermənipərəst qüvvələr var və onlar Azərbaycanda təxribat törətməyə cəhd edə bilərlər".
A.Qarayev həmçinin torpaqlarımızın işğaldan azad olunması münasibəti ilə Azərbaycan Ordusunu və Azərbaycan xalqını təbrik edib: "Artıq dünən işğal olunmuş ərazilərimizdə Azərbaycan bayrağı dalğalandı, rəşadətli ordumuz Suqovuşanı tam olaraq işğaldan təmizlədi. Mən Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin veteranları, döyüşçüləri adından Azərbaycan xalqını təbrik edirəm. Uzun illərdən sonra bu günü görmək bizə də qismət oldu. Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qəhrəman ovladlarının gücü ilə işğalda olan digər ərazilərimizdə də Azərbaycan bayrağı çox yaxın günlərdə dalğalanacaq".

Ветеран СГБ призвал население Азербайджана к бдительности, чтобы вовремя пресекать армянские провокации (Тренд)
"Население Азербайджана должно быть бдительным и максимально внимательным". Об этом рассказал ветеран Службы государственной безопасности, бывший боец, полковник запаса Азер Гараев.
Он отметил, что Армения, которая не способна одолеть Вооруженные силы Азербайджана, принимается за очередные провокации: "27 сентября Вооруженные силы Армении начали широкомасштабную провокацию вдоль линии соприкосновения. А Вооруженные силы Азербайджана в ответ на этот шаг противника перешли в контрнаступление, и в итоге начали освобождать наши оккупированные территории. В настоящее время на фронте даются адекватные ответы против армянских провокаций, вооруженные силы Армении отступают с большими потерями.
Наша армия ввергла противника в депрессию. Вооруженные силы Армении, которые не смогли противостоять Азербайджанской Армии, теперь выбрали в качестве своей цели наше гражданское население. Они, как всегда, и на этот раз, обстреливают наши населенные пункты из тяжелой артиллерии, переходят в наступление против мирных жителей. В результате обстрела наших сел армянскими вооруженными силами у нас погибли 19 человек из числа гражданских, а еще 63 мирных жителя получили тяжелые ранения, гражданские дома и объекты пришли в негодное состояние. В этой ситуации враг пытается совершить любую провокации, только бы отомстить нам», - сказал ветеран СГБ.
А.Гараев отметил, что население Азербайджана должно быть полностью внимательным в таких ситуациях, информировать соответствующие структуры о подозрительных лицах: "Особенно должны быть внимательны наши граждане, проживающие в прифронтовых районах. Они должны сообщать обо всех подозрительных лицах или предметах соответствующим структурам безопасности страны. Сотрудники Службы государственной безопасности в настоящее время ведут бесперебойную службу как на линии фронта, так и на других наших территориях.
Они пресекают любую подрывную деятельность противника, направленную против нашей армии, государства и населения, отражают любые попытки провокаций. Если наши граждане сталкиваются с такими случаями, они должны немедленно сообщить им об этом, чтобы предотвратить опасность вовремя. Безопасность армии, государства и населения важна для всех нас. В частности, особое внимание нужно обращать на тех лиц, которые пересекают границу с Азербайджан с территории других стран, также должен быть усилен контроль за стратегическими объектами. Потому что существуют значительные армянские силы, проживающие за рубежом, и они могут попытаться совершить провокацию в Азербайджане», - сказал А.Гараев.