Aydın Səfixanlı: Ermənistan Gəncə şəhərini atəşə tutmaqla beynəlxalq hüquqa saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut etmiş oldu (Trend)
2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini və beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq mülki əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya qurğularından və aviasiyadan istifadə etməklə intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir.
Bunu Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı deyib.
Onun sözlərinə görə, ermənilərin mülki əhalini atəşə tutması nəticəsində dinc əhali arasında çoxsaylı ölüm və yaralanma halları baş vermiş, mülki evlərə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara və digər sosial obyektlərə ciddi ziyan dəymişdir.
A.Səfixanlı qeyd edib ki, Ermənistan Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri və əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncə şəhərini ağır artilleriya atəşinə tutmaqla və mülki əhalini bilavasitə hədəf seçməklə beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə, Cenevrə Konvensiyalarına, o cümlədən, Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyana saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut etmiş oldu.
Beynəlxalq hüquqa görə təcavüzə yol verən, müharibə cinayətləri törədən və insani dəyərlərə hörmət etməyən dövlət mütləq cəzalandırılmalıdır:
"Belə ki, BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsasən BMT üzvünə qarşı edilən təcavüzün qarşısı BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dərhal və qətiyyətlə alınmalıdır.
Lakin təəssüflə qeyd etmək istərdim ki, beynəlxalq təşkilatlar 30 ildir bunu edə bilmir və ya etmək istəmir.
Belə olan halda Azərbaycan BMT Nizamnaməsinə uyğun olaraq təcavüzə qarşı müdafiə hüququndan istifadə edərək özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, Ermənistanın təxribatlarının dayandırılması və təcavüzkar fəaliyyətinin qarşısının alınması məqsədilə lazımı addımlar atmalı, təcavüzkara törətdiyi cinayətə görə layiqli cəzasını verməlidir və artlq bu cəza tədbirlərinə başlamışdır.

Айдын Сафиханлы: "Обстреляв Гянджу, Армения еще раз доказала, что не признает нормы и принципы международного гуманитарного права" (Trend)
Обстреляв Гянджу, Армения еще раз доказала, что не признает нормы и принципы международного гуманитарного права, сказал в воскресенье Trend руководитель Аппарата омбудсмена Айдын Сафиханлы.
"С 27 сентября армянские вооруженные силы, грубо нарушая нормы международного права, ведут интенсивный артобстрел населенных пунктов Азербайджана. В результате этого среди мирного населения есть погибшие и раненые, нанесен серьезный ущерб жилым домам, историческим и культурным памятникам, административным зданиям и другим социальным объектам", - сказал он.
Сафиханлы отметил, что, продолжая свои преступные деяния, армянские вооруженные силы сегодня утром подвергли ракетному обстрелу находящуюся вдали от зоны конфликта Гянджу - второй по величине город Азербайджана, чем Армения вновь грубо нарушила нормы и принципы международного гуманитарного права, Женевские конвенции, в частности Конвенции 1949 года о защите гражданского населения во время войны. Государство, допускающее агрессию, совершающее военные преступления и не уважающее человеческие ценности, должно быть наказано. Так, согласно ст. 51 Устава ООН, агрессия против члена ООН должна немедленно и решительное пресекаться СБ ООН: "Однако с сожалением хочу отметить, что международные организации 30 лет не могут или не хотят этого делать. В таком случае Азербайджан в соответствии с Уставом ООН, используя свое право на защиту от агрессии, должен обеспечить безопасность гражданского населения в рамках своих международно признанных границ, предпринять необходимые шаги по пресечению провокаций Армении, наказать агрессора за совершенные им преступления, и уже начал действовать в этом направлении. Это естественное право Азербайджана, опирающееся на международное право".