Latviyalı deputat: Qarabağ münaqişəsinin davam etməsi beynəlxaq öhdəliklərə qarşı olan laqeydliyin nəticəsidir (Report)
“Biz partiyamız adından bütün münaqişələri, insan tələfatına yönəlmiş addımları və ölkələrin ərazi bütövlüyünün işğalını qətiyyətlə pisləyirik. Hesab edirəm ki, Qarabağ münaqişəsinin uzun illərdir hələ də davam etməsi məhz beynəlxalq öhdəliklərə qarşı olan laqeydliyin nəticəsidir”.
Bunu Latviya Seyminin (parlament) deputatı Yanis Urbanoviç bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirlər:
“XXI əsrdə hələ də işğal faktının davam etməsi, sivil insanların qaçqın yaşaması qlobal səhnələrdə acı mənzərədir. Biz BMT qətnamələrinə əməl edilməsinə çağırırıq”, - Y.Urbanoviç bildirib.
O qeyd edib ki, müasir dünyada beynəlxalq hüququn tələblərinə riayət edilməməsi, beynəlxalq prinsiplərə laqeydlik bütün ölkələr üçün hörmətsizlikdir.

Латвийский депутат: "Продолжение карабахского конфликта – результат безразличия к международным обязательствам" (Report)
"От имени нашей партии мы решительно осуждаем все конфликты, шаги, направленные на человеческие жертвы и оккупацию территориальной целостности стран. Я думаю, что карабахский конфликт, продолжающийся уже много лет, является результатом безразличия к международным обязательствам». Об этом заявил депутат Сейма Латвии Янис Урбанович.
Он отметил, что они поддерживают территориальную целостность Азербайджана: «В XXI веке факт продолжающейся оккупации и цивилизованные люди, живущие как беженцы, представляют собой горькое зрелище на мировой арене. Мы призываем к выполнению резолюций ООН», - сказал Ю.Урбанович.
Он отметил, что в современном мире несоблюдение требований международного права, безразличие к международным принципам является неуважением ко всем странам.