Uşaq qatili olan ermənilərin daha bir qanlı cinayəti (Report)
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutması nəticəsində Naftalan şəhərində bir ailə həlak oldu.un Qərb Mərkəzinin məlumatına görə, dünyasını dəyişənlərdən ikisi uşaqdır.
Uşaqlar dünyanın ən böyük səadətidir. Onlarsız həyatın sevinci yoxdur. İnsan həyatında hər zaman ən məsum, günahsız varlıqlar məhz uşaqlar olub. Hər bir ailənin xoşbəxtlik timsalı, dünyanın sülh rəmzi yenə onlardır. Amma bu xoşbəxtliyə göz qırpmadan qıyanlar da var. Bu cür vəhşiliklər bəlkə də bəşər tarixində baş verən ən dəhşətli müharibələrdə belə törədilməyib. Lakin bunu erməni hərbçilərinə aid etmək olmur.
Şəhriyar Qurbanov və Fidan Qurbanova. Əmioğlu-əmiqızıdırlar. Z.Rüstəmov adına Qaşaltı Qaraqoyunlu kənd tam orta məktəbində təhsil alırdılar. Həlak olanlardan 14 yaşlı Fidan Quliyevanın xalası Pərvanə Quliyeva bildirib ki, ermənilər necə ki, illər öncə Xocalıda uşaqları qətlə yetirirdilər, indi də eyni hərəkətlərini davam etdirirlər.
“Onlar uşaq qatilidirlər. İnşallah bütün torpaqlarımız alınar uşaqlarımızın qanı yerdə qalmaz”.
Ermənilər tərəfindən atılan top mərmisinin partlaması nəticəsində həlak olan yeniyetmədən biri də 13 yaşlı Şəhriyar Qurbanovdur. Onun əmisi Bəxtiyar Qurbanov isə düşmənin şərəfsiz olduğunu, mülki şəxsləri hədəfə alaraq terrorçu olduqlarını bir daha sübut etdiklərini bildirib.
“Onlar mənim ata və anamı, qardaşımın balalarını qətlə yetirdilər. Onlar döyüşü belə kişi kimi etmirlər, uşaqları, yaşlı insanları qətlə yetirirlər. İnsanlıqdan çıxmış qatildirlər. Biz onların özünlə döyüşürük, biz onlar kimi uşaq öldürmərik. Öz heyfimizi onların özlərindən alacağıq”.
Fidan və Şəhriyar bacı-qardaş kimi böyüyüblər. Onların hər ikisinin xüsüsi qabiliyyətləri olub. Şəhriyar böyüyəndə musiqiçi, Fidan isə həkim olmaq istəyirmiş.
Mərhumların oxuduğu orta məktəbin müəlliməsi Flora Bayramova onlarla bağlı xatirələrini bölüşüb:
“Mən Şəhriyarın sinif müəlliməsi olmuşam. O, səmimi və yaxşı şagird olub. Oxumağa həvəsi olduğu kimi müsiqiyə də həvəsi çox idi. Həmçinin Fidanın da xasiyyəti gözəl idi, məktəbdə bacarıqlı şagirdlərdən biri olub. Gözəl əl işləri vardı. Baxın bunlar da, ondan bizə qalan xatirə oldu”.
Qeyd edək ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutması nəticəsində həlak olan ailənin 5 üzvü, 1951-ci il təvəllüdlü Elbrus Qurbanov, 1956-cı il təvəllüdlü Şəfayət Qurbanova, 2006-cı il təvəllüdlü Fidan Qurbanova, 2007-ci il təvəllüdlü Şəhriyar Qurbanov və 1981-ci il təvəllüdlü Afaq Əmirova Qaşaltı Qaraqoyunlu kənd qəbirstanlığında torpağa tapşırılıblar.

Очередное кровавое преступление армян-детоубийц (Report)
27 сентября 2020 года в городе Нафталан в результате обстрела армянскими вооруженными силами наших населенных пунктов погибла целая семья. По информации Западного центра, двое из погибших - дети.
Дети – самое большое счастье на свете. Без них нет радости в жизни. Дети всегда были самыми добрыми, невинными существами. Они являются символом счастья для каждой семьи и символом мира во всем мире. Но есть те, кто посягнул на это счастье. Таких зверств, которые совершили армянские солдаты, не совершалось даже в самых ужасных войнах за всю историю человечества.
Шахрияр Гурбанов и Фидан Гурбанова. Они были двоюродными братом и сестрой. Они учились в средней школе села Гашалты Гарагоюнлу имени З.Рустамова. Парвана Гулиева, тетя 14-летней Фидан Гулиевой - одной из погибших, сказала, что армяне, также, как убивали азербайджанских детей в Ходжалы много лет назад, продолжают делать то же самое и сейчас.
«Они детоубийцы. Иншаллах, все наши земли будут освобождены, и кровь наших детей не останется на земле», - говорит она.
13-летний Шахрияр Гурбанов – один из подростков, погибших в результате взрыва выпущенного армянами пушечного ядра. Его дядя Бахтияр Гурбанов заявил, что враг бесчестен и что они еще раз доказали, что они террористы, нападая на мирных жителей.
«Они убили моих отца и мать, детей моих братьев. Они не воюют как мужчины, они убивают детей и стариков. Они хладнокровные убийцы. Мы воюем с ними, но мы не убиваем их детей, как они убивают наших. Мы отомстим им».
Фидан и Шахрияр росли как родные брат и сестра. У них обоих были особые способности. Шахрияр мечтал стать музыкантом, а Фидан – врачом.
Своими воспоминаниями о них поделилась Флора Байрамова, учительница средней школы, где учились погибшие дети.
«Я была классным руководителем Шахрияра. Он был искренним и хорошим учеником. Он очень любил музыку, так же как любил читать. У Фидан тоже был приятный характер, и она была одной из талантливых учениц в школе. Она делала красивые изделия ручной работы. Вот такие воспоминания у нас остались о них».
Отметим, что в результате обстрела населенных пунктов вооруженными силами Армении погибли 5 членов одной семьи: Эльбрус Гурбанов 1951 года рождения, Шафаят Гурбанова 1956 года рождения, Фидан Гурбанова 2006 года рождения, Шахрияр Курбанов 2007 года рождения и Афаг Амирова 1981 года рождения. Погибшие были похоронены в селе Гашалты Гарагоюнлу.