General Yücel Karauz: Prezident İlham Əliyevin qurduğu peşəkar ordu ilə fəxr edirəm (Azərtac)
Prezident İlham Əliyevin 1990-cı illərdə sıfır səviyyəsində olan Azərbaycan Ordusunu indiki mükəmməl Silahlı Qüvvələrə çevirməsindən qürur duyuram və buna görə Ali Baş Komandanımıza dərin minnətdarlığımı ifadə edirəm. Son günlərdəki proseslər bütün dünyaya göstərdi ki, Azərbaycan Ordusu texniki təchizatına, kadr potensialına və hərbçilərin ruh yüksəkliyinə görə böyük və dinamik inkişaf mərhələsi keçib. Azərbaycan xalqının Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşməsi bu gücü daha da artırır.
Bu fikirləri istefada olan general Yücel Karauz bildirib.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinin acı nəticələrini, Xocalı soyqırımının dəhşətlərini, təcavüzkar tərəfin Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı əsassız iddialarını sülhsevər dünya ictimaiyyətinə qarşı həyasız təhdid kimi dəyərləndirən general Yücel Karauz deyib: “Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü siyasətin nəticəsi həm müasir dövrdə qarşılaşdığımız problemin həlli üçün əsaslı zəmin yaratdı, həm də erməni riyakarlığının tarixi saxtalaşdırmaq cəhdlərinə aydın şəkildə işıq saldı. Ermənilərin Osmanlı dövlətinə qarşı xəyanətləri və üsyanları ilə Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirilən işğalçılıq siyasətinin nəticələri tam şəkildə bir–birinə bağlıdır. İstər iyulun 12-dəki Tovuz təxribatları, istərsə də sentyabrın 27-də düşmənin yeni hücum cəhdləri Ermənistanın Azərbaycana qarşı çoxtərəfli təcavüzkar siyasətinin tərkib hissəsi idi. Azərbaycan dövləti işğal altındakı torpaqlarını beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq azad etmək üçün hərəkətə keçib. Geriyə yol yoxdur. Burada bir sıra qürurverici amilləri sadalamaq istəyirəm. Əvvəla, Azərbaycanın Ordusu bütün əməliyyatları yüksək peşəkarlıq və humanizm qaydalarına uyğun həyata keçirir. Bu prinsiplər düşmən tərəfin mülki əhalisinə zərər vurmamaq və öz şəxsi heyətini itkilərdən qorumağı özündə ehtiva edir".
Təcavüzkar Ermənistanın Azərbaycanın mülki əhalisini hədəfə almasını beynəlxalq konvensiyalara zidd və hiddətləndirici hal kimi dəyərləndirən general Yücel Karauz bildirib: “Azərbaycan Ordusu ötən bir həftədə iki mühüm hədəfə nail olub. Birincisi, düşmənin müdafiə xətti kökündən sarsıdılıb və işğalçıda inamsızlıq yaranıb. İkincisi isə az itki ilə strateji mövqeləri işğaldan azad edib”.
Yaşadığımız günləri Vətənin bütövlüyünün təməli kimi dəyərləndirən general Yücel Karauz qeyd edib: “Zəfər günü yaxındadır. Bu qələbəni rəşadətli Azərbaycan Ordusu qazanacaq. Türkiyə dövləti və xalqı olaraq hər birimiz Azərbaycanın gələcək qələbəsini təbrik edir və bir daha deyirik: “Can Azərbaycanın yanındayıq!”.

Генерал Юджель Карауз: "Я горжусь профессиональной армией, созданной президентом Ильхамом Алиевым" (Азертадж)
"Я горжусь тем, что Президент Ильхам Алиев превратил азербайджанскую армию, которая в 1990-е годы пребывала на нулевом уровне, в нынешние превосходные Вооруженные Силы, и выражаю глубокую благодарность нашему Верховному Главнокомандующему за это. Процессы последних дней показали всему миру, что Азербайджанская Армия прошла большой и динамичный этап развития, который затронул все стороны: техническое оснащение, кадровый потенциал и высокий настрой военнослужащих. Тесное объединение азербайджанского народа вокруг Верховного Главнокомандующего еще больше увеличивает эту мощь".
Об этом заявил турецкий генерал в отставке Юджель Карауз.
Оценивая горькие последствия агрессивной политики Армении против Азербайджана, ужасы Ходжалинского геноцида, необоснованные претензии агрессора в адрес Азербайджана и Турции как бессовестную угрозу миролюбивому мировому сообществу, генерал Юджель Карауз заявил: "В результате политики президента Ильхама Алиева была создана прочная основа для решения проблем, с которыми мы сталкиваемся в современную эпоху, и также был пролит свет на попытки армянского лицемерия фальсифицировать историю. Предательства и восстания армян против Османского государства и результаты агрессивной политики Армении против Азербайджана полностью связаны между собой.
И товузские провокации 12 июля, и новые попытки противника 27 сентября были частью многосторонней агрессивной политики Армении против Азербайджана. Азербайджанское государство предприняло действия по освобождению оккупированных земель в соответствии с международным правом. Нет пути назад. Здесь я хочу перечислить ряд факторов, которыми можно гордиться. Прежде всего, Армия Азербайджана проводит все операции в соответствии с правилами высокого профессионализма и гуманизма. Эти принципы включают в себя ненанесение вреда гражданскому населению противника и защиту собственного личного состава от потерь», - сказал генерал.
Оценивая нападение Армении-агрессора на мирное население Азербайджана как нарушение международных конвенций и оскорбление, генерал Юджель Карауз заявил: «Азербайджанская Армия за последнюю неделю достигла двух важных целей. Во-первых, линия обороны противника была полностью расшатана, и захватчик потерял уверенность. Во-вторых, освободила стратегические позиции от оккупации с небольшими потерями».
Он отметил: «День победы близок. Эту победу одержит отважная Азербайджанская Армия. И государство, и народ Турции, каждый из нас предчувствует будущую победу Азербайджана, и еще мы раз говорим: «Мы рядом с Азербайджаном!»