Gürcü ekspert: Ermənilərin Gəncəni atəşə tutması müharibə cinayətidir (Azərtac)
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın cəbhədən uzaq şəhərlərini, qədim mədəniyyət mərkəzi olan Gəncə şəhərini raket atəşinə tutması müharibə cinayətidir.
Bu sözləri Gürcüstanın tanınmış politoloqu Tengiz Txilava deyib.
Onun sözlərinə görə, ermənilər sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı törədəndə belə ağır məğlubiyyətə uğrayacaqlarını düşünmürdülər. Ona görə də, indi böyük təşviş və təlaş içindədirlər. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın oktyabrın 3-dəki çıxışı bunu bir daha sübut etdi.
T.Txilava deyib: “Ermənistan çox yaxşı başa düşür ki, artıq uduzub. Lakin cəbhəni də belə qoyub gedə bilmir. Ona görə də, cəbhə xəttindən xeyli uzaqda olan şəhərlərini, dinc əhalini atəşə tutmaqla Azərbaycanı daha ciddi addımlar atmağa vadar edir”.
Ekspert hesab edir ki, ermənilərin məqsədi bu münaqişəni lokal müharibəyə çevirmək və digər dövlətləri öz tərəfinə çəkməkdir.
“Azərbaycanı bu yollarla provokasiyaya cəlb etmək olmaz. Azərbaycan rəhbərliyi də bunu bilir və düzgün qərarlar qəbul edir. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Ordusu yaxın günlərdə öz qəti sözünü deyəcək və münaqişəyə son qoyulacaq”, – deyə, T.Txilava vurğulayıb.

Грузинский эксперт: Обстрел Гянджи армянами является военным преступлением (Азертадж)
То, что вооруженные силы Армении обстреляли ракетами города Азербайджана, расположенные вдали от фронта, древний культурный центр Гянджа, является военным преступлением.
Об этом сказал известный грузинский политолог Тенгиз Тхилава.
По его словам, армяне не думали, что потерпят такое тяжелое поражение, когда 27 сентября совершили очередную провокацию против Азербайджана. Поэтому они сейчас в большой тревоге и панике. Выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна 3 октября еще раз доказало это.
Т.Тхилава заявил: «Армения прекрасно понимает, что уже проиграла. Но она не может просто так уйти с фронта. Поэтому обстрел своих городов, мирных жителей, значительно удаленных от линии фронта, заставляет Азербайджан предпринимать более серьезные шаги».
Эксперт считает, что цель армян – превратить этот конфликт в локальную войну и привлечь на свою сторону другие государства.
«Азербайджан невозможно спровоцировать такими способами. Руководство Азербайджана знает это и принимает правильные решения. Думаю, что Азербайджанская Армия скажет свое последнее слово в ближайшее время и конфликт будет исчерпан", - сказал Т.Тхилава.