Quram Marxuliya: Ermənilərin Gəncəni raket atəşinə tutması bütün beynəlxalq hüquq normalarının pozulması deməkdir (Azərtac)
Ermənistan silahlı birləşmələri Azərbaycanın qədim şəhərlərindən olan Gəncəni və dinc əhalini raket atəşinə tutması çox acınacaqlı haldır. Ermənilər ön cəbhə ilə arxa cəbhə arasında fərq görmürlər, dinc əhalini əsgərdən ayıra bilmirlər, qadın, uşaq və qocaları öldürürlər. Bu terrordur, vəhşilik və insanlığa yaraşmayan, heç bir müharibə qanunlarına sığmayan qanlı cinayətdir.
Bu sözləri Qafqaz üzrə araşdırmaçı, tarixçi-alim Quram Marxuliya söyləyib.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan bu hərəkəti ilə beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozub.
Bunun da əsas səbəbi Ermənistan hakimiyyətinin bu günədək cəzasız qalmasıdır. Cəzasız qaldığı üçün Ermənistan daha da azğınlaşıb, insanlıq əleyhinə belə qanlı cinayətlər törədir.
Q.Marxuliya deyib ki, dinc insanları öldürmək erməni millətinin çoxdankı milli adətidir. Döyüşdə sarsıdıcı məğlubiyyətə uğrayan ermənilər geri çəkilərkən belə iyrənc əməllər törədir, dinc Azərbaycan əhalisini atəşə tutur.
“İndi əsas maraq doğuran məsələ ondadır ki, beynəlxalq ictimaiyyət, BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar məsələyə necə münasibət bildirəcəklər. Əgər onlar yenə də sussalar Azərbaycan rəhbərliyi adekvat addımlar atmağa məcbur olacaq və buna da haqqı var”, - deyə Q.Marxuliya vurğulayıb.

Гурам Мархулия: Обстрел армянами Гянджи является нарушением всех международно-правовых норм (Азертадж)
"Очень печально, что вооруженные силы Армении обстреляли ракетами Гянджу, один из древних городов Азербайджана, и мирное население. Армяне не видят разницы между фронтом и тылом, не отличают мирных жителей от солдат, убивают женщин, детей и стариков. Это терроризм, жестокость и кровавое преступление, которое не вписывается в человечность, не вписывается ни в какие законы войны".
Об этом сказал кавказовед, известный грузинский историк Гурам Мархулия.
По его словам, этим действием Армения грубо нарушила все нормы и принципы международного права.
"Основная причина в том, что правительство Армении до сих пор остается безнаказанным. Безнаказанность сделала Армению еще более разнузданной, побуждает совершать ужасные кровавые преступления против человечности", - считает эксперт.
Как отметил Г.Мархулия, армяне, терпят поражения на поле боя и отступая совершают чудовищные поступки — обстреливают мирное население Азербайджана.
Г.Мархулия сообщил, что убийство мирных людей является давним национальным обычаем армянского народа. Потерпев сокрушительное поражение в бою, армяне, отступая, совершают столь отвратительные действия и ведут огонь по мирному населению Азербайджана.
«Главный вопрос сейчас в том, как международное сообщество, ООН и другие международные организации отреагируют на это. Если они будут хранить молчание, руководство Азербайджана будет вынуждено предпринять адекватные шаги, и оно имеет на это право», - сказал Г.Мархулия.