Ermənistanın Gəncəni atəşə tutması nəticəsində yaralananlardan biri də 8 yaşlı qızcığazdır (Azərtac)
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncəni artilleriya atəşinə tutması nəticəsində 1 nəfər ölüb, 32 nəfər yaralanıb. Xəsarət alanlardan biri də 8 yaşlı Banu İbrahimovadır.
Başından yaralanan azyaşlı deyib ki, hadisə səhər saatlarında baş verib və ailəsi ilə birgə evdə olublar: “Səhər otaqda idik. Qardaşım, anam, nənəm, bir də mən. Mərmi atdılar evimizə düşdü. Başımdan yaralandım”.
Qeyd edək ki, erməni hərbçiləri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qərar və qətnamələrini kobud şəkildə pozaraq döyüş əməliyyatlarının aparıldığı bölgəyə aidiyyəti olmayan, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncənin mülki əhalisinin sıx yaşadığı məntəqələrə zərbələr endirib.

Среди раненых в результате обстрела Гянджи - 8-летняя девочка (Азертадж)
В результате обстрела Гянджи вооруженными силами Армении один человек погиб, 32 получили ранения. Одной из пострадавших является 8-летняя Бану Ибрагимова.
Раненая в голову несовершеннолетняя девочка сказала, что инцидент произошел в утренние часы, и она вместе с семьей находилась дома: «Утром мы находились в комнате - мой брат, мама, бабушка и я. Выпущенный ими снаряд упал на наш дом. Я была ранена в голову».
Отметим, что армянские военнослужащие, грубо нарушив нормы и принципы международного права, Женевские конвенции 1949 года и Дополнительные протоколы к ним, решения и резолюции Совета Безопасности ООН, нанесли удары по жилым кварталам второго по величине города Азербайджана - Гянджи с плотным проживанием гражданского населения, который не имеет отношения к зоне боевых действий.