Almaniyanın “freitag.de” portalında Asif Məsimovun müəllifi olduğu “Azərbaycanda müharibə: Ermənistan qoşunları geri çəkilməlidir” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
Məqalədə sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində növbəti təxribat həyata keçirdiyi bildirilir. Təmas xəttində hərbi əməliyyatların aktivləşməsində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın son zamanlar etdiyi təxribatçı hərəkətlərin də böyük rol oynadığı bildirilir. Qeyd olunur ki, Nikol Paşinyan hakimiyyətə gələndən etibarən mütəmadi şəkildə Bakının qəzəbinə səbəb olan hərəkətlər edib. O, “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır” deyib. İşğalçı ölkənin müdafiə naziri isə “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” doktrinasını irəli sürüb, habelə Paşinyanın xanımı Dağlıq Qarabağda hərbi təlimlərdə iştirak edərək əlində silah şəkil çəkdirərək onu nümayişkaranə şəkildə paylaşıb.
Məqalədə Rusiyanın, Almaniyanın, Fransanın və Avropa İttifaqının tərəfləri hərbi əməliyyatları dayandırmağa çağırdığı qeyd olunur. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın münaqişə ilə bağlı həqiqətin yanında olduğu və ədalətli mövqe tutduğu vurğulanır.
Yazıda diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycan tərəfi beynəlxalq ictimaiyyətdən Ermənistanın təcavüzkar addımlarına son qoyulmasını tələb etməyi gözləyir.

На немецком портале "freitag.de" опубликована статья под названием «Война в Азербайджане: армянские войска должны быть выведены» за авторством Асифа Масимова.
В статье говорится, что 27 сентября вооруженные силы Армении совершили очередную провокацию на оккупированных территориях Азербайджана. Сообщается, что недавние провокационные действия премьер-министра Армении Никола Пашиняна сыграли большую роль в активизации боевых действий на линии соприкосновения. Отмечается, что с момента прихода к власти Никола Пашиняна он регулярно предпринимал действия, вызывающие гнев Баку. Он сказал: «Нагорный Карабах — это Армения». Министр обороны страны-оккупанта выдвинул доктрину «новая война - новые территории», а жена Пашиняна приняла участие в военных учениях в Нагорном Карабахе и сфотографировалась с автоматом в руке.
В статье упоминается, что Россия, Германия, Франция и Евросоюз призвали стороны прекратить боевые действия. Подчеркивается, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган стоит на стороне правды в отношении конфликта и занимает справедливую позицию.
В статье обращается внимание на то, что азербайджанская сторона ждет от международного сообщества требования прекращения агрессивных шагов Армении.