“Al Jazeera” telekanalının saytında İranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıması ilə bağlı ölkənin yüksək səviyyəli rəsmisinin fikirlərinin yer aldığı məqalə dərc edilib.
Məqalədə İranın Prezident Administrasiyasının rəhbəri Mahmud Vaeziyə istinadla rəsmi Tehranın həmişə qonşu Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığı və ona hörmət etdiyi bildirilir. İran rəsmisi ölkəsinin Ermənistana silah və hərbi texnika göndərməsi barədə yayılan xəbərləri də təkzib edib. O əlavə edib ki, bu, İranla Azərbaycan arasındakı münasibətlərə xələl gətirmək üçün yayılan tamamilə əsassız şayiələrdir.
Yazıda, həmçinin İranın Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Səid Xətibzadənin bu mövzuda yayılan xəbərləri təkzib edərək, İran İslam Respublikasının heç zaman öz torpaqlarından silah və sursat daşımaq üçün istifadə edilməsinə icazə verməyəcəyi ilə bağlı fikirləri yer alıb.

На сайте телеканала "Al Jazeera" опубликована статья, в которой нашло отражение мнение высокопоставленного иранского чиновника относительно признания Ираном территориальной целостности Азербайджана.
Со ссылкой на главу администрации президента Ирана Махмуда Ваези в статье отмечается, что официальный Тегеран всегда признает и уважает территориальную целостность соседнего Азербайджана. Иранский чиновник опроверг сообщения о том, что его страна отправила в Армению вооружение и военную технику. Он добавил, что это совершенно беспочвенные слухи, распространяемые с целью навредить отношениям между Ираном и Азербайджаном.
В статье также содержится мнение официального представителя МИД Ирана Саида Хатибзаде, опровергающего сообщения на эту тему, с заявлением о том, что Исламская Республика Иран никогда не позволит использовать свою территорию для провоза через нее оружия и боеприпасов.