Beynəlxalq hüquq bizim tərəfimizdədir. Bütün beynəlxalq təşkilatlar, bütün ölkələr Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyırlar. Dağlıq Qarabağın Azərbaycana məxsus olması beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə birmənalı olaraq təsdiqlənib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsində erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur.
Azərbaycanın Ukraynadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Elmira Axundova bu fikirlərini “Ukraina-24” telekanalının xəbərlər proqramında ifadə edib.
Səfir qeyd edib ki, yalnız düşmənin atəş nöqtələrinə zərbələr endirən, döyüş əməliyyatlarını beynəlxalq humanitar hüququn və Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə riayət etməklə aparan Azərbaycan Ordusundan fərqli olaraq Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın mülki obyektlərini və yaşayış məntəqələrini atəşə tuturlar. Bundan əlavə, Ermənistan öz hərbi obyektlərini və döyüş texnikasını qəsdən erməni yaşayış məntəqələrinin bilavasitə yaxınlığında yerləşdirir. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi işğal olunmuş rayonların erməni əhalisinə müraciət edərək onların Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi obyektlərindən uzaq dayanmalarını xahiş edib.
Elmira Axundova daha sonra deyib: “Cəbhədə vəziyyət məsələsinə gəldikdə, Azərbaycan silahlı qüvvələri işğal olunmuş əraziləri azad edərək, əlverişli strateji yüksəklikləri tutaraq, Ermənistandan Dağlıq Qarabağa hərbi texnika və sursat gətirilə biləcək əsas yolları nəzarət altına almaqla irəliləməkdə davam edir”.
Səfir qeyd edib ki, son vaxtlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi və siyasi təxribatları müntəzəm xarakter alıb. O deyib: “İyulun ortalarında baş vermiş hadisələri yada salın. O vaxt Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin Tovuz istiqamətinin artilleriya atəşinə tutulması nəticəsində bizim hərbi qulluqçular və bir dinc sakin həlak oldu. Heç kəs üçün sirr deyil ki, birinci atəş açan Ermənistan, birinci həlak olanlar isə azərbaycanlı hərbi qulluqçular olub.
Diplomat vurğulayıb: “Ermənistanın təxribatları Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən verilən bəyanatlarda da öz əksini tapır. Ermənistanın baş naziri bir il bundan əvvəl işğal edilmiş torpaqlarda - Xankəndidə deyib ki, “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə”. Bu təxribat xarakterli bəyanat faktiki olaraq danışıqlar prosesinə vurulan böyük zərbə idi. Əgər Ermənistanın baş naziri deyirsə ki, “Qarabağ Ermənistandır”, onda hansı danışıqlardan söhbət gedə bilər?! Azərbaycan Prezidenti xalqa müraciətində deyib: “Ermənistanın rəhbərliyi dəfələrlə bəyan edir ki, Azərbaycan Ermənistanla yox, qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası” ilə danışıqlar aparmalıdır. Bu da danışıqlar prosesinə vurulan böyük zərbədir”.
Səfir Elmira Axundova bizim mövqeyimizi dəstəkləyən və bizim regionda baş verən hadisələri obyektiv işıqlandıran bütün ukraynalı deputatlara, politoloq və jurnalistlərə təşəkkürünü bildirib.

"Международное право на нашей стороне. Все международные организации, все страны признают территориальную целостность Азербайджана. Тот факт, что Нагорный Карабах принадлежит Азербайджану, однозначно подтвержден в решениях и резолюциях, принятых в рамках международных организаций. Четыре резолюции Совета Безопасности ООН требуют немедленного, полного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана".
Такое мнение высказала Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Украине Эльмира Ахундова в новостной программе телеканала "Украина-24".
Посол отметила, что в отличие от Азербайджанской Армии, которая наносит удары только по огневым точкам противника и ведет боевые действия с соблюдением требований международного гуманитарного права и Женевских конвенций, вооруженные силы Армении обстреливают гражданские объекты и населенные пункты Азербайджана. Кроме того, Армения намеренно размещает свои военные объекты и военную технику в непосредственной близости от населенных пунктов. Министерство обороны Азербайджана обратилось к армянскому населению оккупированных районов с просьбой держаться подальше от военных объектов вооруженных сил Армении.
Эльмира Ахундова также заявила: «Относительно ситуации на фронте, вооруженные силы Азербайджана продолжают контрнаступление, освобождая оккупированные территории, занимая выгодные стратегические высоты, беря под контроль основные дороги, по которым из Армении в Нагорный может быть доставлена военная техника и боеприпасы».
Посол отметила, что в последнее время военные и политические провокации Армении против Азербайджана стали регулярными. Она сказала: «Вспомните события, которые произошли в середине июля. При этом в результате артиллерийского обстрела на Товузском направлении армяно-азербайджанской границы погибли наши военнослужащие и один мирный житель. Ни для кого не секрет, что Армения первой открыла огонь, и первыми погибшими были азербайджанские военнослужащие».
Дипломат подчеркнула: «Провокации Армении находят свое отражение и в заявлениях руководства Армении. Год назад в Ханкенди, на оккупированных землях, премьер-министр Армении сказал, что «Карабах – это Армения и точка». Это провокационное заявление фактически стало сильным ударом по переговорному процессу. Если премьер-министр Армении говорит, что «Карабах — это Армения», то о каких переговорах может идти речь?! Президент Азербайджана в своем обращении к народу сказал: «Руководство Армении неоднократно заявляет, что Азербайджан должен вести переговоры не с Арменией, а с так называемой «Нагорно-Карабахской Республикой». Это большой удар по переговорному процессу».
Посол Эльмира Ахундова поблагодарила всех украинских депутатов, политологов и журналистов, которые поддержали нашу позицию и объективно освещали события в нашем регионе.
Дипломат сказала: «Вы должны знать, что в Азербайджане идет Отечественная война, освободительная война».