İspaniyanın böyük oxuyucu kütləsinə malik “Patrimonio Actual” elektron portalında sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycanın mövqelərini iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutmaqla ölkəmizə qarşı növbəti təcavüzə əl atması kəskin şəkildə qınanıb.
Məqalədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi təxribatı nəticəsində mülki əhalinin məqsədli şəkildə hədəf seçildiyi, işğalçı ölkənin növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirləri həyata keçirdiyi qeyd olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsiplərinin, işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
Sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı son aylar ərzində işğalçı tərəfin təxribatları, o cümlədən iyulun 12-16-da Tovuz rayonuna hücum cəhdi, avqustun 23-də Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır.
Məqalədə bildirilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülhə və sabitliyə ciddi təhlükə olduğunu yaxşı anlayan, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini, eyni zamanda, təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı, bu ölkəni beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqla bağlı öhdəliklərini yerinə yetirməyə məcbur etməlidir.
Xüsusi olaraq vurğulanıb ki, yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Электронный портал Испании Patrimonio Actual, имеющий большую читательскую аудиторию, резко осудил грубое нарушение вооруженными силами Армении режима прекращения огня и очередную агрессию против нашей страны, которая началась 27 сентября, когда армянские вооруженные силы подвергли обстрелу позиции Азербайджанской Армии вдоль линии соприкосновения из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии различного калибра.
В статье говорится, что в результате целенаправленной военной провокации вооруженных сил Армении пострадало гражданское население. С целью предотвращения очередной военной агрессии страны-оккупанта и обеспечения безопасности гражданского населения, проживающего в непосредственной близости от линии соприкосновения, Вооруженные силы Азербайджана предприняли ответные меры, нанеся контрудар в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом.
Указано, что очередная агрессия Армении против Азербайджана нарушает основные нормы и принципы международного права, резолюции 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН, требующие полного и безоговорочного вывода оккупационных войск с оккупированных территорий Азербайджана. Это также является грубым нарушением международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года и дополнительных протоколов к ним.
Новый акт агрессии Армении против Азербайджана, начавшийся 27 сентября, является результатом провокаций со стороны оккупирующей стороны, совершенных за последние месяцы, в том числе попытки нападения на Товузский район 12-16 июля, диверсионно-разведывательной провокации в направлении Геранбоя 23 августа, политики незаконного заселения на оккупированных территориях Азербайджана, а также продолжением провокационных заявлений и действий руководства Армении.
В статье отмечается, что международное сообщество, хорошо понимая, что незаконное присутствие вооруженных сил Армении в оккупированном Нагорном Карабахе и прилегающих к нему районах Азербайджана представляет собой серьезную угрозу миру и стабильности в регионе, демонстрирует принципиальную позиции против агрессии Армении и оккупационной деятельности против Азербайджана, основанной на нормах и принципах международного права, должно резко осудить политику Армению, проводящую политику агрессии против Азербайджана, а также ее провокационные действия, и заставить эту страну выполнить свои обязательства по международному праву, включая международное гуманитарное право.
Особо было подчеркнуто, что вся ответственность за ситуацию лежит на политическом и военном руководстве Армении.