Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları nəticəsində bölgədə yaranmış gərgin vəziyyət Türkiyənin bütün kütləvi informasiya vasitələrinin əsas xəbərinə çevrilib. Prezident İlham Əliyevin bütün fəaliyyəti, o cümlədən görüş, çıxış və müsahibələri qardaş ölkə KİV-ləri tərəfindən geniş işıqlandırılır. Sentyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Ermənistanın sentyabrın 27-dən başlayan hərbi təxribatı zamanı yaralanan və Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Hərbi Klinik Hospitalında müalicə olunan hərbçilərlə görüşünə dair xüsusi proqramlar yayımlanıb.
Prezident İlham Əliyevin yaralı hərbçilərimiz qarşısında çıxışı və düşmənə ünvanladığı sərt mesajlar, əsgərlərimizin ruh yüksəkliyi, onların sağalıb tezliklə cəbhəyə dönmək istəkləri, Ali Baş Komandan-əsgər münasibətlərini tərənnüm edən səmimi görüntülər Türkiyə telekanallarında geniş yer alıb. Bu kadrların ardınca Azərbaycan xalqının Vətənin bütövlüyü uğrunda böyük ruh yüksəkliyi ilə Ordumuza dəstək verməsinə dair materiallar, milli birlik çağırışlarına aid videoçarxlar yayımlanıb.
Anadolu agentliyi Azərbaycan həqiqətlərini dünya birliyinə 12 dildə çatdırır. TRT HABER, A HABER, HABER TÜRK, NTV, CNN TÜRK, HABER GLOBAL və digər telekanallar operativ məlumatları və müəllif proqramları ilə tamaşaçıları məlumatlandırır. “Sabah”, “Türkiyə”, “Yeni Şəfəq”, “Hüriyyət” və digər aparıcı qəzetlər, həmçinin müxtəlif xəbər portalları məlumatları operativ şəkildə oxuculara təqdim edir. Bir sözlə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi təxribatları Türkiyə mediasının əsas xəbərinə çevrilib. Prezident İlham Əliyevin mesajları, cəbhə bölgəsindən birbaşa hazırlanan xəbərlər ölkə ictimaiyyəti tərəfindən böyük maraqla qarşılanır və sosial şəbəkədə yayılır. Mətbuat Ermənistanın informasiya təxribatlarına çevik reaksiya göstərərək saxta məlumatları ifşa edir. Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq münasibətlərinə dair müəllif verilişləri və ekspert müzakirələri fasiləsiz olaraq ekranlara çıxır.
Müəllif proqramlarında, köşə yazılarında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yaranma səbəbləri və acı nəticələri, Azərbaycan dövlətinin qətiyyətli mövqeyi, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə peşəkar və qüdrətli Ordumuzun nailiyyətləri təhlil olunur. Ermənistan tərəfinin siyasi, diplomatik və informasiya məkanında tətbiq etdiyi təxribatların məqsədləri barədə fikir mübadilələri aparılır. Təcavüzkar tərəfin terrorçuları münaqişəyə öz tərəfindən iştirakçı kimi cəlb etməsi bu dövlətin acızliyi kimi xarakterizə olunur.
Qardaş ölkə KİV-ləri cəbhə bölgəsində baş verən bütün prosesləri addım-addım izləyərək müzəffər Ordumuzun rəşadətini dünya ictimaiyyətinə olduğu kimi çatdırır. Düşmənin məkrli fəaliyyəti, Azərbaycanın dinc əhalisinin, yaşayış məskənlərinin, fərdi evlərin, mülki obyektlərin hədəf alınması böyük nifrətlə qarşılanır.

В результате военных провокаций Армении против Азербайджана напряженная ситуация в регионе стала главной новостью всех СМИ Турции. Вся деятельность Президента Ильхама Алиева, включая встречи, выступления и интервью, широко освещается средствами массовой информации братской страны.
30 сентября в эфир вышли специальные передачи о встрече Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой с военнослужащими, пострадавшими в ходе военной провокации Армении, начавшейся 27 сентября, которые находятся на лечении в Центральном военном клиническом госпитале Министерства обороны.
Выступление Президента Ильхама Алиева перед нашими ранеными солдатами и его жесткие послания врагу, энтузиазм наших солдат, их желание выздороветь и скорее вернуться на фронт, кадры, отражающие искреннее общение между Верховным Главнокомандующим и солдатами, широко освещались на турецких телеканалах. После этих кадров в эфире показывались видео, отражающие то, как азербайджанский народ в едином порыве, с воодушевлением и энтузиазмом поддерживает Азербайджанскую Армию, вставшую на защиту территориальной целостности страны.
Агентство Anadolu доносит до мировой общественности правду об Азербайджане на 12 языках. TRT HABER, A HABER, HABER TURK, NTV, CNN TURK, HABER GLOBAL и другие телеканалы информируют аудиторию, оперативно сообщая новости и показывая авторские программы.
Sabah, Türkiyə, Yeni Şəfəq, Hüriyyət и другие ведущие газеты, а также различные новостные порталы оперативно предоставляют информацию читателям. Одним словом, недавние военные провокации Армении против Азербайджана стали главной новостью турецких СМИ.
Месседжи Президента Ильхама Алиева, новости, подготовленные непосредственно с передовой, с большим интересом воспринимаются общественностью страны и распространяются в социальных сетях. Пресса быстро реагирует на информационные провокации Армении и разоблачает ложную информацию. Постоянно демонстрируются авторские программы и экспертные дискуссии, посвященные азербайджано-турецким братским отношениям.
В авторских программах и рубриках анализируются причины и горькие последствия нагорно-карабахского конфликта, показывается решительная позиция Азербайджанского государства, достижения нашей профессиональной и мощной армии под руководством Президента Ильхама Алиева. Идет обмен мнениями о целях провокаций, применяемых армянской стороной в политико-дипломатическом и информационном пространстве. Тот факт, что страна-агрессор привлекает террористов в качестве участников конфликта на своей стороне, характеризует ее полную беспомощность как государства.
Средства массовой информации братской страны шаг за шагом следят за всеми процессами, происходящими на фронте, и доносят до мировой общественности информацию о доблести нашей победоносной Армии такой, какая она есть. Аудитория этих СМИ с большой ненавистью реагирует на сообщения о коварной деятельности врага, его обстрелах мирного населения Азербайджана, жилых массивов, индивидуальных домов, гражданских объектов.