Almaniyanın “Nex24.news” portalında “BMT: Ermənistan qoşunlarını Azərbaycan ərazisindən çıxarmalıdır” adlı məqalə dərc edilib.
Almaniyada yaşayan azərbaycanlı alim Asif Məsimovun müəllifi olduğu məqalədə Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal etməsi ilə nəticələnən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən bəhs olunur. Müəllif alman oxucularına bu il sentyabrın 27-də Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində döyüşlərin başladığını, nəticədə Azərbaycan tərəfdən mülki şəxslərin həlak olduğunu xatırladır. O qeyd edir ki, hakimiyyətə gəldiyi ilk gündən Azərbaycana qarşı təxribatlarla məşğul olan Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın mövqeyi münaqişənin gərginləşməsinə gətirib çıxarıb. Bundan əlavə, BMT-nin qəbul etdiyi qətnamələrin, habelə ATƏT-in Minsk qrupunun Madrid prinsiplərinin Ermənistanın fikir ayrılığı üzündən həyata keçirilmədiyi bildirilir.
Müəllif yazır ki, bir sıra ölkələr, təşkilatlar atəşkəs çağırışı edirlər, lakin buna Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması ilə nail olmaq mümkündür.

Немецкий портал Nex24.news опубликовал статью под названием «ООН: Армения должна вывести свои войска с территории Азербайджана».
В статье проживающего в Германии азербайджанского ученого Асифа Масимова говорится об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте, в результате которого Армения оккупировала 20 процентов территории Азербайджана.
Автор напоминает немецким читателям, что 27 сентября этого года на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск начались бои, в результате которых с азербайджанской стороны погибли мирные жители. Он отмечает, что к эскалации конфликта привела позиция премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который занимается провокациями против Азербайджана с первого дня своего прихода к власти. Кроме того, сообщается, что принятые ООН резолюции, а также Мадридские принципы Минской группы ОБСЕ не были реализованы из-за разногласий Армении.
Автор пишет, что ряд стран и организаций призывают к прекращению огня, но оно может быть достигнуто только путем вывода армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана.