İmarət nənə: Nəinki biz, o yerləri görməyən nəvələrimiz də Papıya qayıtmağı səbirsizliklə gözləyirlər (Azərtac)
Bir çox yaşayış məntəqələrimiz kimi, Cəbrayılın düşmən tapdağından azad edilən Papı kəndinin sakinlərinin də Vətən həsrətinə son qoyulur. İndi böyükdən-kiçiyə hər bir papılı öz doğma kəndinə qayıtmağı gözləyir.
Şanlı ordumuzun zəfər yürüşü zamanı Papının da azad olunması bu kəndin sakinlərinin hədsiz sevincinə səbəb olub. Uzun illərdir Biləsuvardakı qəsəbədə məskunlaşan Papı sakinləri bir an öncə doğma kəndlərinə qayıtmağı səbirsizliklə gözləyirlər.
Papı kənd sakini İmarət Şərifovanın ailəsinin qonağı olduq, sevinc hisslərini bölüşdük. İmarət nənə bildirib ki, yurdlarından didərgin düşsələr də, dövlət tərəfindən xüsusi diqqət və qayğı ilə əhatə olunublar: “Lakin 27 ildir ki, Vətən həsrəti ilə yaşayırdıq. Kəndimizin azad olunması sevinci bu illər ərzində çəkdiyimiz iztirabı bir anda sildi. Bizim cavanlığımız, gəncliyimiz Papıda keçib. Balaca kənd olmasına baxmayaraq, çox gözəl təbiətə malikdir. Müzəffər Ali Baş Komandanımıza və şanlı ordumuza təşəkkür edirik ki, bizə bu sevinci yaşatdılar. Nəinki biz, hətta o yerləri görməyən nəvələrimiz, yeniyetmələrimiz də öz ata-baba yurdlarına qayıtmağı səbirsizliklə gözləyirlər”.
İmarət nənənin nəvələri də tezliklə Papıya yola düşməyi arzulayır, öz kəndlərində yaşamaq, oxumaq istəyirlər. Biləsuvarda anadan olan və doğma kəndləri haqqında ancaq nənəsindən, valideynlərindən eşidən Aysurə Həsənovanın da bir istəyi var. Qısa müddətdə doğma kəndə qayıtmaq. “Biz hətta işğaldan azad edilən Cocuq Mərcanlıya gedəndə kəndimizə yaxınlaşdığımız üçün sevinirdik. Lakin o torpaqları görə bilmədiyimizə görə, bu sevincimizi tam yaşayanmırdıq. Atam hər zaman kəndimiz haqqında danışanda, həsrətlə o yerləri düşünürdüm. İndi isə bu həsrət bitib, doğma kəndimizə gedəcəyəm, o yerlərin havasını udub, doyunca saf suyundan içəcəyəm”, - deyə Aysurə bildirib.
Nənənin digər nəvəsi Nihat Həsənovun da Papı ilə bağlı arzuları var: “Mən kəndimizi hər zaman atamın danışıqları ilə təsəvvürümdə canlandırmışam. İstəyirik ki, təhsilimizi doğma kəndimizdə davam etdirək. İnşallah, Cəbrayılda universitet də inşa olunar, böyüyəndə ali təhsilimi də orada alaram”.
Qeyd edək ki, Cəbrayıl rayonunun Papı kəndi şanlı ordumuzun əks-hücumu nəticəsində oktyabrın 21-də yağı düşməndən azad olunub.

Grandmother Imarat: Not only us but also our grandchildren, who have not seen those places, are looking forward to returning to Papi (AZERTAC)
“Like many of our settlements, the longing for the Motherland of the residents of the Jabrayil district’s Papı village, which was liberated from the enemy occupation, has ended. The liberation of Papi village rejoiced its residents. Papi residents, who have been residing in Bilasuvar district for many years, are looking forward to returning to their native village soon.
Imarat Sharifova, a resident of Papi village, said that even though they were displaced from their homes, they have always felt special attention and care from the state.
“However, we have been living with longing for the Motherland for 27 years. The joy of the liberation of our village erased the suffering we had experienced during these years. We spent our youth in Papi. Although it is a small village, it has a very beautiful nature. We thank our victorious Commander-in-Chief and our glorious army for giving us this joy. Not only us, even our grandchildren and teenagers, who have not seen those places, are looking forward to returning to their ancestral lands,” she said.
Her grandchildren are dreaming of returning to Papi soon, living and studying there.
Aysura Hasanova, who was born in Bilasuvar and heard about Papi village only from her grandmother and parents, also wishes to return to her Motherland soon.
“Even when we visited the liberated Jojug Marjanl village, we were happy because we got closer to our village. However, since we could not see those lands, we did not fully experience this joy. Whenever my father talked about our village, I thought of those places longingly. Now this longing is over, I will go to our native village, absorb the air of those places and drink its pure water,” Aysura added.
On October 21, the glorious Azerbaijani Army liberated the village of Papi from the Armenian occupation.