Əmirvarlı kəndindən olan Quliyevlər ailəsi övladlarına ata yurdlarında toy etmək arzusundadır (Azərtac)
Biləsuvar rayonu ərazisində yerləşən məcburi köçkün qəsəbəsində məskunlaşan Cəbrayılın Əmirvarlı kəndinin sakinləri doğma yurdlarının azad edilməsinin sevincini yaşayırlar.
Düşmən təxribatının qarşısının alınması məqsədilə şanlı ordumuzun başlatdığı zəfər yürüşü zamanı azad edilən Cəbrayılın kəndlərindən biri də Əmirvarlıdır. Kənddən olan ailələrin ümid və inamla gözlədikləri bir-birindən fərqli arzular var. Bir an öncə doğma kəndlərinə qayıtmağı gözləyən Quliyevlər ailəsinin arzusu öz doğma el-obalarında toy şənliyi etməkdir.
Əmirvarlı kənd sakini Nazilə Quliyeva deyir ki, 27 illik kədər göz yaşları sevinc göz yaşları ilə əvəz olunub: “Kəndimizin azad edilməsini eşitmək bizim üçün ən böyük hədiyyədir. İndi səbirsizliklə o torpaqlara qayıtmağı gözləyirik. Kəndimizin azad olunması xəbərini eşidəndə sanki yenidən dünyaya gəldim. Bizim o kənddə acılı-şirinli xatirələrimiz olub. Erməni faşistləri bizi doğma yurdumuzdan didərgin saldı. Buna baxmayaraq, hər zaman ümidim var idi ki, o torpağa qayıdacağıq. Bir arzum var ki, övladımın toy şənliyini ata-baba yurdumda edim. Bu istəyimiz artıq gerçəkləşir”.
Qeyd edək ki, sentyabrın 27-si səhər saatlarından Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Dinc sakinlər hədəf alınıb, onların evlərinə, əmlaklarına və infrastruktura ciddi ziyan dəyib. Ordumuz düşmənin hücumlarının qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə bütün cəbhəboyu əks-hücum əməliyyatına başlayıb və bir çox yaşayış məntəqələrimiz yağı düşməndən azad olunub. Bu yaşayış məntəqələrindən biri də, oktyabrın 19-da azad olunan Cəbrayılın Əmirvarlı kəndidir.

Guliyev family from Amirvarli village dreams of holding wedding parties for their children in their ancestral lands (AZERTAC)
Residents of Jabrayil’s Amirvarli village, who are currently residing in a settlement intended for IDPs in Bilasuvar district, rejoiced over the liberation of their native lands from the Armenian occupied.
Amirvarli is one of Jabrayil's villages that was liberated during the victory march launched by the glorious Azerbaijani Army in order to suppress the enemy provocation. Families from the village have different dreams that they look forward to with hope and faith. The dream of the Guliyev family, who is waiting for the return to their native village, is to hold a wedding celebration in their native village.
Nazila Guliyeva, a resident of Amirvarli village, said that 27 years of tears of sadness have been replaced by tears of joy.
“The liberation of our village from the Armenian occupation is the greatest gift for us. We are now looking forward to returning to those lands. When I heard the news about the liberation of our village, I felt like I was born again. We had bittersweet memories in that village. Armenian fascists displaced us from our homeland. Nevertheless, I always had hope that we would return to that land. I've always dreamed of arranging wedding parties for her child in her ancestral lands. This is already coming true,” Guliyeva added.
On October 19, the Azerbaijani Army liberated the village of Amirvarli village from the Armenian occupation.