İngiloy ziyalısı: Bu haqq mübarizəsində hər zaman Azərbaycan xalqının yanındayıq (Azərtac)
Şanlı Azərbaycan Ordusunun Qarabağ cəbhəsində qazandığı qələbələr hamımızı qürurlandırır. Zaqatalada yaşayan digər azsaylı xalqların nümayəndələri kimi, biz ingiloylar da bu haqq işində Azərbaycan xalqının yanındayıq və bir vətəndaş olaraq hər an döyüşə atılmağa, üzərimizə düşən vətəndaşlıq borcunu şərəflə yerinə yetirməyə hazırıq.
Bu sözləri ingiloy xalqının nümayəndəsi, Zaqatala rayonu Əliabad qəsəbəsi 2 saylı tam orta məktəbin direktoru Tərlan Rəcəbov söyləyib.
Erməni işğalı altında olan Azərbaycan torpaqlarının düşməndən azad edilməsi uğrunda 30 ilə yaxındır ki, davam edən mübarizədə ingiloyların da yaxından iştirak etdiyini, şəhidlər verdiyini vurğulayan rayon ziyalısı deyib: “Hazırda Qarabağ uğrunda gedən döyüşlərdə qəsəbəmizin ingiloy könüllüləri də qəhrəmanlıqla vuruşurlar. Bu, belə də olmalıdır. İngiloylar neçə əsrlərdir ki, bu torpaqda yaşayırlar. Azərbaycan bizim də doğma Vətənimizdir. Biz əzəli torpaqlarımızın düşməndən azad edilməsi, şəhidlərimizin qisasının alınması üçün sonadək mübarizə aparmağa, lazım gələrsə, canımızdan belə keçməyə hazırıq. İnanırıq ki, işğal altında olan torpaqlarımız Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti sayəsində tezliklə erməni faşistlərindən azad olunacaq, ölkəmizin ərazi bütövlüyü tam təmin olunacaq. Üçrəngli bayrağımız Xankəndidə, Şuşada, doğma Qarabağımızın digər şəhər və kəndlərində dalğalanacaq. Azərbaycanın Şanlı Ordusuna eşq olsun!”

Representative of Ingiloys: We always stand by Azerbaijani people in their just struggle (AZERTAC)
“We’re all so proud of the victories achieved by the glorious Azerbaijani Army on the Karabakh front. Like the representatives of other minority peoples living in Zagatala, we, Ingiloys, always stand by the people of Azerbaijan in their just struggle, and as citizens, we are ready to join the ongoing battle at any time and honorably fulfill our duty,” said Tarlan Rajabov, a representative of Ingiloy people and director of a secondary school in Aliabad settlement in Zagatala district.
He noted that for almost 30 years, Ingiloys have also participated closely in the struggle for the liberation of the occupied Azerbaijani territories.
Rajabov added: “At present, volunteers from Ingiloy people are fighting heroically in the battles for the liberation of Karabakh. It should be so. Ingiloys have been living in this land for centuries. Azerbaijan is our native Motherland. We are ready to fight to the end for the liberation of our ancestral lands from the enemy, to avenge our martyrs, and if necessary, to sacrifice our lives. We believe that thanks to the determination of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our occupied lands will soon be freed from the Armenian fascists, and the territorial integrity of our country will be fully ensured. Our tricolor flag will fly in Khankendi, Shusha, and other cities and villages of our native Karabakh. Long Live the Azerbaijani Army!”