Düşmən Bərdəni yenidən “Smerç” raketləri ilə atəşə tutub (Azərtac)
Düşmənin silahlı birləşmələri tərəfindən Bərdə şəhərində dinc sakinlərin sıx hərəkətdə olduğu və ticarət obyektlərinin yerləşdiyi əraziyə beynəlxalq hüquqla qadağan olunmuş kaset bombalardan istifadə edilməklə zərbələr endirilməsi nəticəsində ilkin məlumata görə, 19 dinc sakin həlak olub, 60-a yaxın mülki şəxs yaralanıb. Şəhərdə yerləşən mülki infrastruktur obyektlərinə və nəqliyyat vasitələrinə külli miqdarda ziyan dəyib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 27-də də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Bərdə rayonunun Qarayusifli kəndinin müxtəlif istiqamətlərdən kasetli raketlərlə atəşə tutulması nəticəsində Cəfərova Ofeliya Məcid qızı, Əhmədova Aybəniz Əşrəf qızı, İsmayılov Ehtiram Xəlil oğlu və 2013-cü il təvəllüdlü İsgəndərova Aysu Rövşən qızı həlak olub, 10-dan çox dinc sakin yaralanıb.
Qeyd edək ki, Ermənistan atəşkəs rejiminə üçüncü dəfədir əhəmiyyət vermir. Oktyabrın 10-da Moskvada birgə bəyanat, oktyabrın 18-də Parisin vasitəçilik səyləri ilə öhdəliyin yenidən elan edilməsi və oktyabrın 24-də Vaşinqtonda təcili humanitar atəşkəsin həyata keçirilməsi razılığı Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulub.

On October 28, the Armenian armed forces continued to commit war crimes, again firing Smerch missiles on civilians in Azerbaijan’s Barda city.
On October 28, at around 1 p.m., the Armenia armed armed forces using cluster bombs prohibited by international law launched attacks at densely populated areas of Barda district, where trade facilities are located.
According to preliminary information, as a result of the attacks, 19 civilians were killed and nearly 60 civilians were wounded. Civil infrastructure facilities and vehicles were extensively damaged.
Meanwhile, a civilian injured as a result of Armenia’s shelling of Garayusifli village of Barda district on October 27 today died at the hospital.
Given the current situation, all possible investigative measures are underway to clarify the list of casualties.
Armenia keeps ignoring the ceasefire. The joint statement in Moscow on October 10, the re-announcement of the commitment through the mediation efforts of Paris on October 18, and the agreement on an emergency humanitarian ceasefire in Washington on October 24 were grossly violated by Armenia.