Düşmən yaşayış məntəqələrini atəşə tutmaqda davam edir – Ağdamdan reportaj (Azərtac)
Ermənistan silahlı qüvvələri Ağdam rayonunun yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutmaqda davam edir. Nəticədə kənd və qəsəbələrdə sakinlərə məxsus yaşayış evlərinə, yardımçı binalara, təsərrüfatlara ciddi ziyan dəyir.
Düşmənin ən çox hədəfə aldığı yaşayış məntəqələrindən biri də Çıraqlı kəndidir. Erməni hərbçilərinin atəşi nəticəsində sentyabrın 27-dən indiyədək kənddə ümumilikdə 2 ev yanıb, 3 ev dağılıb, 10-dan artıq evə ziyan dəyib, 10 baş xırdabuynuzlu, 2 baş iribuynuzlu heyvan tələf olub. Düşmən ötən gün də humanitar atəşkəsi pozaraq kəndi artilleriya atəşinə tutub, nəticədə bir ev dağılıb.
Kənd sakini Fəxri Məmmədov müxbirimizlə söhbət zamanı bildirib ki, ordumuz qarşısında aciz qalan düşmən yaşayış məntəqələrini, mülki şəxsləri artilleriya atəşinə tutur: “Onların məqsədi camaata ziyan vurmaq, yaşayış evlərini, infrastrukturu dağıtmaqdır. Bir neçə gün əvvəl mən avtomobilimlə gedərkən atəşə məruz qaldım. Mərmilər yaxınlığıma düşüb partlasa da, xoşbəxtlikdən xəsarət almadım. Lakin düşmənin insanlığa sığmayan bu əməlləri biz sakinləri qorxutmur. Ordumuza güvənir, onun arxasında dayanmışıq".
Qeyd edək ki, Çıraqlı kəndi Ağdam rayonunun təmas xəttinə ən yaxın məsafədə yerləşən yaşayış məntəqələrindəndir. Ermənistan silahlı birləşmələri 1994-cü ildə kəndi işğal etsə də, Azərbaycan Ordusu tərəfindən azad olunub. Təmas xəttinin bir neçə yüz metrliyində yerləşən bu kənd daim atəşə məruz qalsa da, düşmən qarşısında məğrur dayanıb.

Armenian armed forces continue to shell residential settlements of Azerbaijan – Reportage from Aghdam (AZERTAC)
The armed forces of Armenia continue to subject residential settlements of Azerbaijan’s Aghdam district to heavy artillery shelling. As a result, houses, outbuildings, and households in the villages and settlements are seriously damaged.
Chiragli village is one of the residential settlements that mostly came under enemy fire. As a result of Armenian shelling against the civilians from September 27 up to now, 2 houses were burned, 3 houses were destroyed, more than 10 houses were damaged, and small and large livestock were killed. In violation of a humanitarian ceasefire yesterday, Armenia shelled the village, as a result of which a house was destroyed.
Fakhri Mammadov, a resident of the village, said that the enemy, who is helpless in front of the Azerbaijani Army, is firing artillery shells at the residential settlements and civilians. “Their goal is to inflict damage to civilians and destroy their houses and infrastructure. In no way do these inhuman acts of the enemy intimidate us. We trust our army and we stand by them," he added.