“Amnesty International” Ermənistanın Bərdəyə istifadəsi qadağan olunmuş kasetli raketlərlə zərbələr endirdiyini təsdiqlədi
“Amnesty International” təşkilatı Ermənistanın Azərbaycanın Bərdə şəhərinə istifadəsi qadağan olunmuş kasetli raketlərlə zərbələr endirdiyini təsdiqləyib.
Təşkilatın bu barədə yaydığı açıqlamada deyilir ki, dünən yerli vaxtla saat 13:30-da Bərdə şəhərinə bir və ya bir neçə “Smerç” raketi atılıb və xəstəxanaya yaxın yaşayış ərazisinə düşüb. Azərbaycanın Baş Prokurorluğu bildirib ki, nəticədə ən azı 21 nəfər həlak olub, 70-dən çox insan yaralanıb.
Qeyd olunur ki, “Amnesty International”ın böhrana cavab mütəxəssisləri şəkillərə əsasən şəhərə erməni qüvvələri tərəfindən atılan raket qalıqlarının Rusiya istehsalı olan 9M55 “Smerç” raketlərindən 9N235 sursat parçalarının olduğunu təsdiqləyiblər.
Vurğulanır ki, kasetli sursatlardan mülki ərazilərə qarşı istifadə etmək amansızlıqdır və məsuliyyətsizlikdir. Bu, çoxsaylı insan itkisinə, yaralanmaya səbəb olur. Kasetli döyüş sursatlarının hər cür şəraitdə istifadəsi beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən qadağandır.

Amnesty International has verified the use of banned cluster bombs by Armenia for the first time in the current Nagorno-Karabakh conflict, following an attack on the city of Barda in Azerbaijan, said the statement released by the Organization.
“Yesterday, (28 October) at approximately 1.30pm local time, one or several Smerch rockets were fired into Barda, striking a residential neighbourhood close to a hospital. The Azerbaijani Prosecutor General’s Office has stated that at least 21 people were killed, with an estimated 70 more injured.
Amnesty International’s Crisis Response experts verified pictures (taken by Vice News reporters in the city) of fragments of 9N235 cluster munitions from Russian-made 9M55 Smerch rockets, that appear to have been fired into the city by Armenian forces,” the statement said.
“The firing of cluster munitions into civilian areas is cruel and reckless, and causes untold death, injury and misery. Cluster munitions are inherently indiscriminate weapons, and their use in any circumstances is banned under international humanitarian law,” said Marie Struthers, Amnesty International’s Regional Director for Eastern Europe and Central Asia.