Ombudsmanın Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərinin kaset bombalarla atəşə tutulması ilə bağlı dünya dövlətlərinə və beynəlxalq təşkilatlara müraciəti
2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri, sosial, mədəni və strateji əhəmiyyətli obyektlər ağır artilleriya qurğularından, aviasiyadan, xüsusi raket sistemlərindən və qadağan olunmuş silahlardan istifadə edilməklə intensiv şəkildə atəşə tutulmaqda davam edir. Nəticədə mülki əhali arasında çoxsaylı ölüm və yaralanma halları baş vermiş, mülki evlərə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara, ticarət mərkəzlərinə və digər sosial obyektlərə ciddi ziyan dəymişdir.
Qeyd olunan müharibə cinayətlərini törətməklə kifayətlənməyən işğalçı Ermənistan region üçün ciddi ekoloji fəsadlar törədə biləcək və eyni zamanda region dövlətləri və ümumilikdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə yönəlik qəsd əməllərinə başlamışdır.
Belə ki, işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələri 06 oktyabr 2020-ci il, gecə saat 23 radələrindən başlayaraq mülki əhalinin sıx yaşadığı və münaqişə zonasından uzaq olan Yevlax rayonu ərazisini və bu ərazidən keçən Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərini kaset tipli raket zərbələri ilə atəşə tutub. Raketlər Yevlax rayonu ərazisində Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin 10 metrliyinə düşüb. 300-dən çox kaset tipli bombaların qəlpələri ətrafa yayılıb. Bu isə mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə və təhdiddir.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəməri Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və bütövlükdə bölgə, Avropa və ümumən dünya dövlətləri üçün iqtisadi, siyasi baxımdan, enerji təhlükəsizliyi cəhətdən çox böyük strateji əhəmiyyətə malikdir.
Ermənistanın törətmiş olduğu növbəti müharibə cinayəti artıq yalnız Azərbaycan dövlətinə qarşı deyil, bütünlükdə region və Avropa dövlətlərinə yönəlik cinayət hadisəsi olmaqla, qlobal enerji təklükəsizliyinə zərbə vurmaq və region üçün ciddi ekoloji fəsadlar törətmək məqsədi daşıyır.
Təcili olaraq bütün dünya dövlətlərinə çağırış edərək, Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft boru kəmərini kaset bombalarla atəşə tutması ilə törədilən növbəti müharibə cinayətinə sərt şəkildə reaksiya verməyə, region və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə təsir edəcək, o cümlədən ciddi ekoloji fəsadların baş verməsinə səbəb ola biləcək Ermənistanın cinayətkar əməllərinin dayandırılması üçün təcili tədbirlər görməyə çağırıram.
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

Ombudsman appeals world community and international organizations on attacks of Armenian Armed Forces on Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Oil Pipeline with prohibited cluster munitions
Since 27 September 2020, Armenian armed forces have continued to intensively fire at densely populated residential areas, social, cultural and strategic facilities with use of artillery weapons, rockets, military aircrafts and prohibited cluster munitions. Consequently, there are numerous dead and wounded among the civilian population, as well as the private houses, historical and cultural monuments, administrative buildings and other social objects were severely damaged.
An aggressor Armenia, which is not content with committing these war crimes, has begun to commit acts that may lead to serious environmental consequences for the region, as well as for the energy security of the countries of the region and Europe in general.
Hence, starting from 11 p.m. on October 6, 2020, the occupant Armenian armed forces subjected to fire Yevlakh district, which is densely populated and far from the conflict zone, and the Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Oil Pipeline passing through this area, with cluster munitions. The cluster munitions rocket has fallen 10 meters away from the BTC Pipeline in Yevlakh. Fragments of more than 300 cluster bombs were scattered around, and this is a serious threat and danger to the life and health of the civilian population.
The BTC Main Export Oil Pipeline is of great strategic importance for Azerbaijan, Georgia, Turkey and the region as a whole, Europe and the world in general, in economic, political and energy security terms.
As reported earlier, the Armenia’s next war crimes are directed not only against the Azerbaijani state, but the whole region and European countries, being targeted at undermining global energy security and causing serious environmental consequences for the region.
I urgently call on all states to react strongly to the next war crime of Armenia, which fired cluster munitions rocket on BTC Main Export Oil Pipeline blatantly violating the norms and principles of international law, including norms of international humanitarian law, and to take urgent measures to stop Armenia’s criminal activities, which will affect the energy security of the region and Europe, as well as lead to serious environmental consequences.
This Appeal is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan, as well as to the Azerbaijani Diasporas.