Ceyhun Bayramov Türkiyə parlamentinin sədri ilə görüşüb
Bu ilin 20 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri Mustafa Şentopun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Türkiyəli qonaqları səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov dövlətlərimiz arasında əlaqələrin xüsusi önəm daşıdığını və bütün sahələrdə yüksək səviyyəli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib və bu səfərin qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına xidmət edəcəyini bildirib.
Nazir, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanın növbəti hərbi təxribatına cavab olaraq həyata keçirdiyi cavab əməliyyatları və bu xüsusda qardaş Türkiyənin Azərbaycana verdiyi dəstəyi, o cümlədən türkiyə respublikasının Prezidenti başda olmaqla bütün səviyyələrdə, habelə Böyük Millət Məclisi tərəfindən sərgilənən dəstəyi çox yüksək qiymətləndirdi.
Mustafa Şentop Azərbaycana səfərinin öncədən planlaşırıldığını, lakin baş verən hadisələr fonunda onun xüsusi bir əhəmiyyət kəsb etdiyini söylədi. Türkiyənin dost və qardaş Azərbaycanın hər zaman yanında olduğunu vurğulayan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin həm tarixi, həm də hüquqi baxımdan Azərbaycan ərazisi olduğunu söylədi və beləliklə də Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyindən çıxış etdiyini səsləndirdi.
Mustafa Şentop Ermənistanın son hücumlarının, xüsusilə də mülki əhalinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınmasının Ermənistanın sadəcə Azərbaycan üçün deyil, bütün bölgə üçün təhlükə mənbəyi olduğunu vurğuladı. O, Ermənistanın cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən şəhərləri və dinc əhalini atəşə tutmaqla məqsədinin münaqişənin coğrafiyasını genişləndirmək və üçüncü dövlətləri bu münaqişəyə cəlb etmək olduğunu bildirdi. Türkiyənin Ermənistanın bu işğalçı siyasətinə qarşı olduğunu, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması mövqeyindən çıxış etdiyi səsləndirən Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri, məhz bu səbəbdən də ölkəsinin Azərbaycanın haqlı mövqeyini sonuna qədər dəstəkləyəcəyini vurğuladı.
Nazir Ceyhun Bayramov Mustafa Şentopa minnətdarlığını bildirdi. Azərbaycan və Türkiyə arasındakı yüksək səviyyəli tərəfdaşlığın bölgədə sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunmasına xidmət edəcəyindən əminliyini ifadə etdi.

Azerbaijani FM meets with Speaker of the Turkish Parliament
On 20 October 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov met with the delegation led by Speaker of the Turkish Grand National Assembly Mustafa Shentop, who is on an official visit to Azerbaijan.
Greeting the Turkish guests, Minister Jeyhun Bayramov highlighted the importance of relations between the two countries and the successful development of high-level relations in all fields, noting that this visit would serve to further develop mutual cooperation.
The Minister highly appreciated the support of brotherly Turkey to Azerbaijan at all levels, starting from the President of the Republic of Turkey and including the Grand National Assembly to counter offensive operations of the Azerbaijani Armed Forces to the military provocation by Armenia.
Mustafa Shentop said that his visit to Azerbaijan has been planned before, but it gained special importance taking into account the latest developments in the region. Stressing that Turkey has always stood by friendly and brotherly Azerbaijan, the Speaker of the Turkish Grand National Assembly said that the Nagorno-Karabakh region is Azerbaijani territory both historically and legally, and thus emphasized that Azerbaijan's position is just and based on international law.
Mustafa Shentop stressed that Armenia's recent attacks, especially the deliberate targeting of civilians, are a source of danger not only for Azerbaijan but also for the whole region. He said that Armenia seeks to expand the geography of the conflict and involve third states in the conflict by shelling the civilians and cities located far from the frontline. The Speaker of the Turkish Grand National Assembly underlined that Turkey is against Armenia's aggressive policy and the position of Turkey is about ensuring peace and security in the region, therefore his country would support Azerbaijan's just position to the end.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to Mustafa Shentop. He expressed confidence that the high-level partnership between Azerbaijan