İndoneziyanın medium.com saytı “İndoneziya hökuməti Ermənistanla diplomatik münasibətlərə niyə yenidən baxmalıdır?” başlıqlı məqalə yayıb.
Məqalənin müəllifi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Təşkilatının Baş katibi xanım Astrid Nadya Rizqitadır.
Müəllif məqaləsini “Prezident Coko Vidodo bu il BMT Baş Assambleyasının müzakirələri çərçivəsində çıxışı zamanı təşkilatın fəaliyyət göstərdiyi 75 il ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərlə yanaşı, çoxtərəfliliyin, sülhün, Fələstinin timsalında müstəqillik uğrunda mübarizə aparan ölkələrə dəstəyin, pandemiya ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığın, hamı üçün rifah hədəflərinə çatmağın vacibliyi kimi bir sıra məsələlərə toxunulub” sözləri ilə başlayır.
Qeyd edir ki, cari il İndoneziyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü kimi (2018-2020) sonuncu fəaliyyət ili olduğunu nəzərə alaraq, İndoneziyanın beynəlxalq sülh proseslərində vasitəçi qismində daha aktiv fəaliyyət göstərməsi vacibdir.
Dünyanın ən çox əhalisinə malik müsəlman ölkəsi olan İndoneziyadan xüsusilə qardaş müsəlman ölkələrinin üzləşdiyi münaqişələrin sülh yolu ilə həllində daha böyük gözləntilərin və ümidlərin olduğu məqalədə xüsusi vurğulanıb. İƏT-in Fələstin ilə yanaşı, Kəşmir (Hindistan-Pakistan), Rohinca (Myanmar) və Dağlıq Qarabağ (Ermənistan-Azərbaycan) münaqişəsi kimi məsələlərlə məşğul olduğu bildirilərək, İndoneziyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı hələ optimal mövqeyinin formalaşmadığı, habelə bir sıra internet səhifələrində İndoneziya-Ermənistan münasibətlərinə dair İndoneziya-Azərbaycan münasibətlərindən daha çox məlumata rast gəlindiyi diqqətə çatdırılıb.
Məqalədə sentyabrın 27-dən Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisi olan Dağlıq Qarabağda başlayan silahlı qarşıdurmanın artıq 3 gündür davam etməsinə baxmayaraq, indiyədək İndoneziya hökumətinin aydın mövqe nümayiş etdirmədiyi təəssüf hissi ilə vurğulanıb. Bu ilin iyulunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki azərbaycanlıları hədəf alan hücumları nəticəsində Azərbaycan Ordusunun general mayoru Polad Həşimovun şəhid olması da qeyd olunub.
A.N.Rizqita yazır: “Aydın mənəvi dəyərlərə sahib olan İndoneziya vətəndaşları olaraq, ölkəmizin Ermənistanla diplomatik əlaqələrinin olmasının, həqiqəti söyləməkdən və ədalət uğrunda mübarizə aparmaqdan çəkinmək mənasına gəlmədiyi aydındır. Ermənistanın 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası və onun Əlavə Protokollarını, BMT TŞ-nin 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 saylı Qətnamələri da daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini pozduğu, Azərbaycan Ordusunun öz ərazi bütövlüyünü qorumaq məqsədilə Ermənistan ordusuna qarşı, əks-hücum əməliyyatı həyata keçirdiyi məlumdur”.
Müəllif xüsusilə BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinin Dağlıq Qarabağın Azərbaycan ərazisi olduğunu aydın şəkildə göstərdiyini də nəzərə alaraq, İndoneziyanın həmin təşkilatın üzvü kimi daha fəal mövqe nümayiş etdirməli olduğunu qeyd edib. Hər iki ölkənin həm İƏT, həm də Qoşulmama Hərəkatının üzvü olduğu xatırlanaraq, İndoneziyanın Azərbaycanı dəstəkləmək üçün iki dəfə düşünməli olmadığı vurğulanıb.
Müəllifin fikrincə, əslində, İndoneziya Ermənistanla müqayisədə Azərbaycanla daha çox ümumi cəhətlərə malikdir və Azərbaycanla istər sosial, mədəni, istərsə də iqtisadi, siyasi və hərbi sahədə mövcud ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsinin daha çox məna kəsb edəcəyi aydın görünür.
İƏT üzvü olan Azərbaycanın mütərəqqi insan kapitalına, yüksək təhsillilik səviyyəsinə malik ölkə olduğu qeyd olunaraq, yerləşdiyi strateji-coğrafi mövqeyin ölkəmizi transkontinental, zəngin mədəniyyətə malik, minilliklər boyu bəşər sivilizasiyası tarixi ilə zəngin, dini tolerantlıq ənənələrini milli brendə çevirmiş dövlət olduğu vurğulanıb. Bu xüsusiyyətlər nəzərə alınaraq, İndoneziyanın Azərbaycanı “müsəlman dünyası diplomatiyası”nda prioritetləri sırasına daxil etməsi üçün bütün bu ortaq cəhətləri araşdırmasının çətin olmadığı diqqətə çatdırılıb.
Qarşıdurmanın dördüncü gününün başa çatması fonunda hökumətin reaksiya verməməsi ilə Prezident Coko Vidodo və Xarici İşlər naziri Retno Marsudinin diplomatiya xəritəsinin istiqamətini itirməsi təəssüf hissi doğurduğu ifadə edilərək, dövlət başçısının diplomatiyada, xüsusən müsəlman dünyasındakı diplomatiyada baxış və missiya vədlərinin həyata keçirilməsi, bu xüsusda İndoneziya hökumətinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, o cümlədən Ermənistanla diplomatik münasibətlərə yenidən baxılması ilə bağlı qətiyyətli mövqe sərgiləməsinin vaxtının çatdığı vurğulanıb.

Индонезийский веб-сайт medium.com опубликовал статью под названием «Почему правительству Индонезии следует пересмотреть дипломатические отношения с Арменией?»
Автором статьи является генеральный секретарь Молодежной организации Организации исламского сотрудничества (ОИС) Индонезии г-жа Астрид Надия Ризгита.
Автор начинает статью со слов о том, что Президент Джоко Видодо во время выступления на Генеральной Ассамблее ООН в этом году, помимо достижений организации за 75 лет ее существования, затронул ряд важных вопросов, касающихся многосторонности, мира, поддержки стран, борющихся за независимость на примере Палестины, международного сотрудничества в борьбе с пандемией и достижения целей всеобщего процветания.
Отмечается, что, учитывая, что текущий год является последним годом действия Индонезии как непостоянного члена Совета Безопасности ООН (2018-2020), важно, чтобы Индонезия более активно действовал в качестве посредника в международных мирных процессах.
В статье особо подчеркивается, что Индонезия, самая густонаселенная мусульманская страна мира, возлагает большие надежды и имеет большие ожидания, особенно на мирное разрешение конфликтов, с которыми сталкиваются братские мусульманские страны. Помимо Палестины, ОИС занимается такими вопросами, как кашмирский (Индия-Пакистан), рохинджа (Мьянма) и нагорно-карабахский (Армения-Азербайджан) конфликты, а оптимальная позиция Индонезии по нагорно-карабахскому конфликту еще не сформирована. Было также отмечено, что на ряде сайтов информации об индонезийско-армянских отношениях больше, чем об индонезийско-азербайджанских.
В статье с сожалением отмечается, что, несмотря на то, что начавшийся 27 сентября вооруженный конфликт в Нагорном Карабахе, являющемся международно признанной территорией Азербайджана, продолжается уже третий день, правительство Индонезии не проявило четкой позиции до сих пор. Также было отмечено, что в июле этого года в результате ударов вооруженных сил Армении по мирным жителям Азербайджана шехидом стал генерал-майор Азербайджанской Армии Полад Гашимов.
А. Н. Ризгита пишет: «Нам, гражданам Индонезии с ясными нравственными ценностями, понятно, что тот факт, что наша страна имеет дипломатические отношения с Арменией, не означает, что мы должны воздерживаться от того чтобы говорить правду и бороться за справедливость.
Армения нарушила нормы и принципы международного права и международного гуманитарного права, в том числе Женевскую конвенцию 1949 года и Дополнительные протоколы к ней, резолюции № 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН, принятые в 1993 году, и Азербайджанская Армия с целью защитить целостность страны начала контрнаступательную операцию против армянской армии.
Автор отметила, что Индонезия должна проявлять более активную позицию в качестве члена ООН, особенно учитывая, что в известных резолюциях Совета Безопасности ООН четко указано, что Нагорный Карабах является территорией Азербайджана. Напомнив, что обе страны являются членами ОИС и Движения неприсоединения, она подчеркнула, что Индонезии не следует долго раздумывать над тем, поддержать ли Азербайджан.
По мнению автора, на самом деле Индонезия имеет больше общего с Азербайджаном, чем с Арменией, и понятно, что укрепление существующего двустороннего сотрудничества с Азербайджаном в социальной, культурной, экономической, политической и военной сферах будет иметь куда больше смысла.
Отметив, что Азербайджан, являющийся членом ОИС - страна с прогрессивным человеческим капиталом и высоким уровнем образования. Было подчеркнуто, что стратегическое и географическое положение делает нашу страну трансконтинентальной, а ее богатая культура, богатая история развития человеческой цивилизации на ее территории на протяжении тысячелетий, традиции религиозной толерантности превратились в национальный бренд.
Учитывая эти особенности, было отмечено, что Индонезии не составит труда рассмотреть все эти общие аспекты, чтобы включить Азербайджан в список приоритетов «мусульманской мировой дипломатии».
Выражая сожаление по поводу того, что президент Джоко Видодо и министр иностранных дел Ретно Марсуди потеряли направление дипломатической карты из-за отсутствия реакции правительства на фоне окончания четвертого дня противостояния, автор подчеркнула, что настало время главе государства занять решительную позицию по реализации видения и обещанных миссий в дипломатии, особенно в дипломатии в мусульманском мире, и в этой связи индонезийской правительство должно занять решительную позицию по армяно-азербайджанскому конфликту, включая пересмотр дипломатических отношений с Арменией.