Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova Bolqarıstanın ilk özəl televiziya kanalı olan “BTV”nin “Bu səhər” verilişinə müsahibə verib. Müsahibə sözügedən kanalın internet səhifəsində də paylaşılıb.
Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycanın mövqelərini atəşə tutmasından bəhs edən N.Qurbanova Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin hələ də icra olunmadığını diqqətə çatdırıb.
Səfir bir neçə gün ərzində Ermənistanın Azərbaycan kəndlərinə və mülki əhalisinə qarşı daim atəş açdığını, mülki əhali arasında ölən və yaralananların olduğunu bildirib. Diplomat Ermənistan tərəfindən döyüş bölgəsinə Orta Şərqdən erməni əsilli terrorçuların gətirildiyini dinləyicilərin diqqətinə çatdırıb. Bu xüsusda qeyd olunub ki, Azərbaycan tərəfi Ermənistandan fərqli olaraq 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasına uyğun olaraq mülki əhalini hədəfə almır.
Veriliş aparıcısının Türkiyənin münaqişəyə cəlb olunması sualına cavab olaraq səfir, guya Türkiyənin münaqişə tərəfi kimi iştirak etməsi barədə erməni tərəfinin yaydığı bütün şayiələrin təxribat xarakter daşıdığını, Türkiyənin münaqişədə iştirak etmədiyini və Azərbaycan Ordusunun öz xalqının və öz ərazisinin müdafiəsini təmin etmək üçün hazırlıqlı və bacarıqlı olduğunu qeyd edib.

Посол Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбанова дала интервью первому частному телеканалу в Болгарии «BTV» в программе «Это утро». Интервью также было опубликовано на интернет-странице канала.
Н.Гурбанова, говоря о грубом нарушении режима прекращения огня вооруженными силами Армении, и о начавшемся 27 сентября обстреле азербайджанских позиций вдоль линии соприкосновения, довела до внимания болгарской аудитории, что Армения не исполнила резолюции Совета Безопасности ООН № 822, 853, 874 и 884 от 1993 года, требующие полного и безоговорочного вывода армянских войск в оккупированной территории Азербайджана.
Посол сообщила, что уже несколько дней Армения ведет непрерывный обстрел азербайджанских сел и мирного населения, среди мирного населения есть убитые и раненые. Дипломат рассказала в эфире о том, что армянские террористы с Ближнего Востока были завезены Арменией в зону боевых действий. В этой связи было отмечено, что, в отличие от Армении, азербайджанская сторона не наносит удары по гражданскому населению, поступая в соответствии с Женевской конвенцией 1949 года.
Отвечая на вопрос ведущего программы об участии Турции в конфликте, посол отметила, что все распространяемые армянской стороной слухи об участии Турции на стороне Азербайджана в конфликте носят провокационный характер, она подчеркнула, что Турция не участвует в конфликте, а Азербайджанская Армия боеспособна и готова самостоятельно обеспечить защиту своего народа и территории страны.