Avstriyanın aparıcı xəbər agentliyi Avstriya Mətbuat Agentliyinin (APA) Ermənistanın Azərbaycana qarşı son təxribatlarına dair məqaləsi dərc olunub.
Ölkəmizin Avstriyadakı səfirliyi tərəfindən təqdim olunan məqalədə iki ölkə arasında 30 ildən bəri davam edən münaqişə nəticəsində Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğal altına düşdüyü, bir milyondan çox azərbaycanlının öz ata-baba yurdundan qovularaq çıxarıldığı və məcburi köçkün həyatı yaşadığı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesində Ermənistan tərəfi konstruktiv mövqe nümayiş etdirmir və bu da münaqişənin siyasi həllinə imkan vermir. Buna baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı təcavüzkar dövlət kimi tanımır, BMT və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamə və qərarlarını icra etmək üçün ona təzyiq göstərmir. Dəfələrlə bəyan edilib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və qoşunlarının işğal edilmiş torpaqlarında mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün ən böyük təhlükədir.
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi dəfələrlə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini təhdid edən açıqlamalar verib, Dağlıq Qarabağı Ermənistanın ərazisi elan edib və ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsindəki danışıqlar formatının dəyişdirilməsi tələb olunub. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfi Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən yaşayış məntəqələrini mütəmadi olaraq atəşə tutur, təxribatlar törədir. Sonuncu belə təxribat iyul ayında Tovuz rayonu istiqamətində törədilib.
Vurğulanıb ki, bu təxribatların davamı olaraq sentyabrın 27-də Ermənistan ordusu cəbhənin bütün istiqamətlərində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini və yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan istifadə etməklə atəşə tutub, hücumlar edib. Azərbaycan tərəfi isə BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq, hərbi mövqelərini, yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini və infrastrukturu qorumaq məqsədilə özünümüdafiə hüququndan istifadə etmək məcburiyyətində qalıb və əks-hücum əməliyyatına başlayıb.
Məqalədə, həmçinin bildirilib ki, son günlərdə cəbhədə uğurlar əldə edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan tərəfindən fərqli olaraq, qarşı tərəfin yalnız hərbi obyektlərini hədəfə alır.
Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfindən muzdluların döyüşməsi xəbərinə aydınlıq gətirilən məqalədə diqqətə çatdırılıb ki, 10 milyon əhalisi olan Azərbaycanın güclü ordusu və on minlərlə ehtiyat qüvvəsi var. Ona görə də Azərbaycanın xaricdən heç bir hərbçinin dəstəyinə ehtiyacı yoxdur.
Qeyd edilib ki, siyasi dairələr hazırda Türkiyəni hədəfə almaq əvəzinə, 30 ildən bəri Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan təcavüzkarı, yəni, Ermənistanı ciddi şəkildə qınamalı, onu işğalçılıq siyasətinə son qoymağa məcbur etməlidir. Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləyən Türkiyə regionda sabitləşdirici rola malikdir və münaqişəyə heç bir formada cəlb olunmayıb.
Sonda vurğulanıb ki, yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Ведущее информационное агентство Австрии Austrian Press Agency (APA) опубликовало статью о последних провокациях Армении против Азербайджана.
В статье, представленной посольством нашей страны в Австрии, указывалось, что в результате 30-летнего конфликта между двумя странами было оккупировано 20 процентов территории Азербайджана, более одного миллиона азербайджанцев были изгнаны со своих исконных земель и стали беженцами.
Отмечено, что армянская сторона не проявляет конструктивной позиции в переговорном процессе при посредничестве Минской группы ОБСЕ, что не допускает политического решения конфликта. Несмотря на это, международное сообщество не признает Армению государством-агрессором и не оказывает на нее давления для выполнения соответствующих резолюций и решений ООН и других международных организаций. Неоднократно заявлялось, что агрессия Армении против Азербайджана и присутствие ее войск на оккупированных землях являются самой большой угрозой миру и стабильности в регионе.
Военно-политическое руководство Армении неоднократно делало заявления, угрожающие территориальной целостности и суверенитету Азербайджана, объявляло Нагорный Карабах «территорией Армении», требовало изменения формата переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. При этом армянская сторона регулярно обстреливает населенные пункты с оккупированных территорий Азербайджана и совершает провокации. Последняя такая провокация была совершена в июле в направлении Товузского района.
Подчеркивается, что в продолжение этих провокаций 27 сентября армянская армия обстреляла и атаковала позиции ВС и населенные пункты Азербайджана на всех направлениях фронта с применением тяжелой артиллерии. Согласно статье 51 Устава ООН азербайджанская сторона была вынуждена использовать право на самооборону для защиты своих военных позиций, населенных пунктов, гражданского населения и инфраструктуры, и начала контрнаступательную операцию.
В статье также говорится, что Вооруженные силы Азербайджана, добившиеся успехов на фронте в последние дни, в отличие от Армении, наносят удары только по военным объектам противника.
В то же время в статье, внесящей ясность в вопрос о распространении сообщений об использовании Азербайджаном на войне наемников, подчеркивается, что Азербайджан с населением в 10 миллионов человек имеет сильную армию и десятки тысяч резервных сил, поэтому Азербайджан не нуждается ни в какой военной поддержке извне.
Отмечается, что вместо того, чтобы нацеливаться на Турцию, политические круги должны серьезно осудить агрессора, то есть Армению, вот уже почти 30 лет оккупирующую земли Азербайджана, и заставить ее прекратить оккупационную политику. Турция, поддерживающая справедливую позицию Азербайджана, играет стабилизирующую роль в регионе и никоим образом не вовлечена в конфликт.
В завершение в статье было подчеркнуто, что всю ответственность за нынешнее положение и будущее развитие событий несет военно-политическое руководство Армении.