Avstriyanın aparıcı xəbər agentliyi Avstriya Mətbuat Agentliyinin (APA) Ermənistanın Azərbaycana qarşı son təxribatlarına dair məqaləsi dərc olunub.
Ölkəmizin Avstriyadakı səfirliyi tərəfindən təqdim olunan məqalədə iki ölkə arasında 30 ildən bəri davam edən münaqişə nəticəsində Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğal altına düşdüyü, bir milyondan çox azərbaycanlının öz ata-baba yurdundan qovularaq çıxarıldığı və məcburi köçkün həyatı yaşadığı diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesində Ermənistan tərəfi konstruktiv mövqe nümayiş etdirmir və bu da münaqişənin siyasi həllinə imkan vermir. Buna baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı təcavüzkar dövlət kimi tanımır, BMT və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq qətnamə və qərarlarını icra etmək üçün ona təzyiq göstərmir. Dəfələrlə bəyan edilib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və qoşunlarının işğal edilmiş torpaqlarında mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün ən böyük təhlükədir.
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi dəfələrlə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini təhdid edən açıqlamalar verib, Dağlıq Qarabağı Ermənistanın ərazisi elan edib və ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsindəki danışıqlar formatının dəyişdirilməsi tələb olunub. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfi Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən yaşayış məntəqələrini mütəmadi olaraq atəşə tutur, təxribatlar törədir. Sonuncu belə təxribat iyul ayında Tovuz rayonu istiqamətində törədilib.
Vurğulanıb ki, bu təxribatların davamı olaraq sentyabrın 27-də Ermənistan ordusu cəbhənin bütün istiqamətlərində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini və yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan istifadə etməklə atəşə tutub, hücumlar edib. Azərbaycan tərəfi isə BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq, hərbi mövqelərini, yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini və infrastrukturu qorumaq məqsədilə özünümüdafiə hüququndan istifadə etmək məcburiyyətində qalıb və əks-hücum əməliyyatına başlayıb.
Məqalədə, həmçinin bildirilib ki, son günlərdə cəbhədə uğurlar əldə edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan tərəfindən fərqli olaraq, qarşı tərəfin yalnız hərbi obyektlərini hədəfə alır.
Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfindən muzdluların döyüşməsi xəbərinə aydınlıq gətirilən məqalədə diqqətə çatdırılıb ki, 10 milyon əhalisi olan Azərbaycanın güclü ordusu və on minlərlə ehtiyat qüvvəsi var. Ona görə də Azərbaycanın xaricdən heç bir hərbçinin dəstəyinə ehtiyacı yoxdur.
Qeyd edilib ki, siyasi dairələr hazırda Türkiyəni hədəfə almaq əvəzinə, 30 ildən bəri Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan təcavüzkarı, yəni, Ermənistanı ciddi şəkildə qınamalı, onu işğalçılıq siyasətinə son qoymağa məcbur etməlidir. Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləyən Türkiyə regionda sabitləşdirici rola malikdir və münaqişəyə heç bir formada cəlb olunmayıb.
Sonda vurğulanıb ki, yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Austrian Press Agency (APA), a leading Austrian news agency, has published an article on Armenia’s recent provocations against Azerbaijan.
The article presented by Azerbaijan’s Embassy in Austria points out that the 30-year-long conflict has resulted in the occupation of 20 percent of Azerbaijani territories and the expulsion of more than a million Azerbaijanis from their native lands.
It is noted that Armenia’s non-constructive position in the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group hinders attempts to find a political solution to the conflict. Despite this, the international community does not recognize Armenia as an aggressor state and does not put pressure on this country to implement relevant resolutions and decisions of the UN and other international organizations. It has been repeatedly stated that the Armenian aggression against Azerbaijan and the presence of its troops in the occupied Azerbaijani lands are the biggest threat to regional peace and stability.
The military and political leadership of Armenia has repeatedly made statements threatening the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, declared Nagorno-Karabakh as the territory of Armenia, and demanded a change in the format of negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group. Moreover, the Armenian side regularly fires at residential areas from the occupied Azerbaijani territories and commits provocations. The last such provocation was committed in the direction of Tovuz region in July.
It is emphasized that as a continuation of these provocations, on September 27, the Armenian army fired at Azerbaijan’s military provocations and residential settlements in all directions of the front using heavy artillery. Guided by Article 51 of the UN Charter, the Azerbaijani side was forced to use the right of self-defense in order to protect its military positions, settlements, civilian population and infrastructure and launched a counteroffensive operation.
The article also states that the Azerbaijan Armed Forces, which have achieved success on the front in recent days, target only the military facilities of the other side.
As for the allegations of the involvement of mercenaries by Azerbaijan, the article points out that Azerbaijan, with a population of 10 million, has a strong army and tens of thousands of reserve forces. Therefore, Azerbaijan does not need any military support from abroad.
The article concludes that the political and military leadership of Armenia is fully responsible for the current situation and further escalation.