Avropanın “EU Today” media platforması “Dağlıq Qarabağ: Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində erməni təcavüzü” sərlövhəli məqalə yayıb.
Məqalədə sentyabrın 27-si səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca vəziyyəti gərginləşdirməsindən, hərbi və mülki hədəfləri artilleriya hücumuna məruz qoymasından bəhs edilir. Yazıda, həmçinin Ermənistan silahlı birləşmələrinin hərbi təcavüzünə qarşı Azərbaycanın layiqli cavab verdiyi və hətta işğal altındakı bəzi ərazilərə nəzarəti də bərpa etdiyi qeyd olunur.
Məqalədə, həmçinin sentyabrın 27-də Prezident İlham Əliyevin Ermənistan silahlı qüvvələrinin bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini, eyni zamanda, hərbi mövqelərini atəşə tutması ilə bağlı Azərbaycan xalqına müraciətinə istinadən bildirilir: “Bu gün səhər Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur. Düşmən atəşi nəticəsində mülki əhali və hərbçilərimiz arasında itkilər, yaralananlar var. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Onların qanı yerdə qalmayacaqdır. Azərbaycan Ordusu hazırda düşmənin hərbi mövqelərinə atəşlər, zərbələr endirir və bu zərbələr nəticəsində düşmənin bir çox hərbi texnikaları sıradan çıxıb”.
Bundan başqa, məqalədə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün beynəlxalq səviyyədə pisləndiyi ilə bağlı fikirlər də yer alıb. Türkiyə Prezidentinin sözçüsü İbrahim Kalın özünün “Twitter” hesabında Ermənistanın beynəlxalq hüququn prinsiplərini pozmasını pislədiyini bildirib.

EU Today, a European media platform, has published an article entitled “Nagorno-Karabakh: Armenian aggression in the occupied Azerbaijani territories.”
The article mentions that in the morning of September 27, Armenian armed forces, in a gross violation of the ceasefire, escalated the tension along the line of contact and launched an artillery attack on Azerbaijan’s military positions and civilian facilities. It also notes that Azerbaijan keeps giving a decent response to the military aggression of Armenia, even regaining control over some territories under occupation.
“On September 27, Armenian armed forces fired on our settlements, as well as our military positions, from several directions this morning, using various types of weaponry, including heavy artillery. As a result of the enemy fire, there are casualties among the civilian population and our servicemen. Some people have been wounded. May God rest our martyrs in peace! Their blood will not remain unavenged. The Azerbaijani Army is currently firing on the enemy's military positions, and as a result of these strikes, many units of the enemy's military equipment have been destroyed,” EU Today cites Azerbaijani President Ilham Aliyev as appealing to the nation.
The article also notes that Armenia’s military aggression against Azerbaijan is condemned on a global scale.
“In a Twitter post, the Turkish presidential spokesman, Ibrahim Kalin, condemned Armenia’s violation of international law,” says the article.