Avropanın “EU Today” media platforması “Dağlıq Qarabağ: Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində erməni təcavüzü” sərlövhəli məqalə yayıb.
Məqalədə sentyabrın 27-si səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca vəziyyəti gərginləşdirməsindən, hərbi və mülki hədəfləri artilleriya hücumuna məruz qoymasından bəhs edilir. Yazıda, həmçinin Ermənistan silahlı birləşmələrinin hərbi təcavüzünə qarşı Azərbaycanın layiqli cavab verdiyi və hətta işğal altındakı bəzi ərazilərə nəzarəti də bərpa etdiyi qeyd olunur.
Məqalədə, həmçinin sentyabrın 27-də Prezident İlham Əliyevin Ermənistan silahlı qüvvələrinin bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini, eyni zamanda, hərbi mövqelərini atəşə tutması ilə bağlı Azərbaycan xalqına müraciətinə istinadən bildirilir: “Bu gün səhər Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur. Düşmən atəşi nəticəsində mülki əhali və hərbçilərimiz arasında itkilər, yaralananlar var. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Onların qanı yerdə qalmayacaqdır. Azərbaycan Ordusu hazırda düşmənin hərbi mövqelərinə atəşlər, zərbələr endirir və bu zərbələr nəticəsində düşmənin bir çox hərbi texnikaları sıradan çıxıb”.
Bundan başqa, məqalədə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün beynəlxalq səviyyədə pisləndiyi ilə bağlı fikirlər də yer alıb. Türkiyə Prezidentinin sözçüsü İbrahim Kalın özünün “Twitter” hesabında Ermənistanın beynəlxalq hüququn prinsiplərini pozmasını pislədiyini bildirib.

Европейская медиа-платформа EU Today опубликовала статью «Нагорный Карабах: агрессия Армении на оккупированных территориях Азербайджана».
В статье отмечается, что с утра 27 сентября вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня, обострили обстановку на линии соприкосновения, подвергли артиллерийскому обстрелу военные и гражданские объекты. В статье также упоминается, что Азербайджан дал достойный ответ на военную агрессию вооруженных сил Армении и восстановил контроль над некоторыми оккупированными территориями.
В статье также упоминается обращение Президента Ильхама Алиева к народу Азербайджана от 27 сентября по поводу обстрела вооруженными силами Армении из различных видов вооружений, в том числе тяжелой артиллерии, населенных пунктов Азербайджана, а также военных позиций в нескольких направлениях. «Сегодня утром вооруженные силы Армении, используя различные виды оружия, в том числе тяжелую артиллерию, с нескольких направлений подвергли обстрелу наши населенные пункты, а также военные позиции. В результате вражеского обстрела есть потери, раненые среди мирного населения и военнослужащих. Да упокоит Аллах души наших шехидов! Их кровь не останется на земле. Азербайджанская армия в настоящее время подвергает обстрелу, наносит удары по военным позициям врага, и в результате этих ударов большая часть военной техники противника уничтожена», - приводятся в статье выдержки из речи президента.
Кроме того, в статье также содержатся мнения о том, что военная агрессия Армении против Азербайджана осуждается на международном уровне. Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын написал в своем Twitter-аккаунте, что осуждает нарушение Арменией принципов международного права.