Almaniyanın tanınmış “Nitro” jurnalının internet səhifəsində “Dağlıq Qarabağ: Diplomatiyanın sonu müharibə gətirdi” adlı məqalə yayılıb.
Məqalədə Azərbaycan ərazisi olan və Ermənistanın işğal etdiyi Dağlıq Qarabağda bir neçə gündür şiddətli döyüşlərin getdiyi bildirilir. Almaniya parlamentində Cənubi Qafqaz parlament qrupunun rəhbəri Barbara Hendriks “Deutsche Welle“ üçün müsahibəsində bildirib ki, ən böyük problem Ermənistanın beynəlxalq hüquqa uyğun şəkildə hərəkət etməyə heç zaman razılıq verməməsidir: “Mən kimin indiki vəziyyətin gərginləşməsi üçün cavabdeh olduğunu təhlil edə və deyə bilmərəm, lakin aydındır ki, beynəlxalq hüquq Azərbaycanın tərəfindədir”.
Politoloq Qurban Ələkbərov məqalədə münaqişənin niyə indiki dövrdə alovlanmasına aydınlıq gətirib. O qeyd edib ki, münaqişə barədə təsəvvür əldə etmək üçün 2019-cu ilin əvvəlindən bəri baş verən hadisələri nəzərdən keçirmək lazımdır. 2019-cu ilin mart ayında ABŞ-a səfər edən müdafiə naziri David Tonoyan diaspor ilə görüşündə Ermənistanın “səngər müdafiəsi“ strategiyasından “hücum bacarıqlarını genişləndirən“ “aktiv hücum“ strategiyasına keçdiyini elan edib və bu strategiyanı “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə“ kimi səciyyələndirib. Sonradan Nikol Paşinyan tərəfindən sülh danışıqlarının formatını dəyişdirmək cəhdi, işğal olunmuş ərazilərə səfəri və “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi populist çıxışları həm Azərbaycan, həm beynəlxalq ictimaiyyət, həm də ATƏT-in Minsk qrupu tərəfindən tənqid olunub.
Politoloq məqalədə ötən dövr ərzində həm qoşunların təmas xəttində, həm də dövlət sərhədində baş verən insident və gərginliyə də nəzər salıb. Qeyd edilib ki, Ermənistanın son dövrlərdə regionda gərginlik ocağı yaratmağa cəhdi bir neçə məqsədə xidmət edə bilər. Hərbi və siyasi məqsədlərə xidmət edən faktorlar arasında, ilk növbədə, ölkə əhalisinin diqqətini COVID-19 pandemiyasının təsirləri nəticəsində ağırlaşan sosial-iqtisadi, maliyyə və siyasi böhrandan yayındırmaq, Azərbaycanın təşəbbüsçüsü olduğu Cənubi Qaz Dəhlizinin işə başlamasına az qalmış regionda vəziyyəti gərginləşdirməklə beynəlxalq müstəvidə bu layihəyə inamsızlıq yaratmaq və onun həyata keçirilməsini əngəlləmək və s. cəhdləri dayana bilər.
Məqalədə, həmçinin qeyd edilib ki, iyul döyüşlərindən sonra vəziyyətin yenidən sakitləşəcəyi ehtimal olunsa da, Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimin rəhbəri Araik Harutunyan media mənsublarının qarşısında erməni xalqına müraciət edərək, onu müharibəyə hazırlaşmağa, sülh danışıqları barədə müzakirələr aparmamağa çağırdı. İşğal olunmuş ərazilərin qeyri-qanuni məskunlaşdırılması, Livan ermənilərinin Qarabağa köçürülməsi və Qarabağla Ermənistan arasında yol infrastrukturunun inşası danışıqlar prosesi ətrafında vəziyyəti pozdu.
Politoloq məqalənin yekununda qeyd edib ki, Almaniya Minsk qrupunun üzvü kimi münaqişənin sülh yolu ilə həllində vasitəçilik edir, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını dəfələrlə rəsmi şəkildə bəyan edib. Bununla belə Almaniya Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı kəskin mövqe nümayiş etdirmir.
Haynrix Böll Fondunun nümayəndəsi Ştefan Mayster “Tagesschau” üçün müsahibəsində bildirib ki, indiki qarşıdurmanın əsas məqsədi Azərbaycan rəhbərliyinin getdikcə artan narazılığıdır. Belə ki, bütün beynəlxalq formatlar indiyədək münaqişənin həllinə mümkün etməyiblər və Ermənistan isə öz növbəsində, münaqişə bölgəsində faktlar yaratmaqla məşğuldur.

На сайте известного немецкого журнала Nitro опубликована статья под названием «Нагорный Карабах: конец дипломатии привела к войне».
В статье говорится, что уже несколько дней идут ожесточенные бои в Нагорном Карабахе, который является территорией Азербайджана и оккупирован Арменией. Барбара Хендрикс, глава парламентской группы по Южному Кавказу в парламенте Германии, заявила в интервью Deutsche Welle, что самая большая проблема заключается в том, что Армения никогда не соглашалась действовать в соответствии с международным правом. «Я не могу проанализировать и сказать, кто несет ответственность за эскалацию нынешней ситуации, но ясно, что международное право на стороне Азербайджана», - сказала Б.Хендрикс.
Политолог Гурбан Алекберов объяснил в статье, почему конфликт разгорелся именно в настоящее время. Он отметил, что для того, чтобы составить представление о конфликте, необходимо проанализировать события, произошедшие с начала 2019 года. Министр обороны Армении Давид Тоноян, посетивший США в марте 2019 года, заявил на встрече с диаспорой, что Армения перешла от стратегии «траншейной обороны» к стратегии «активного нападения», которая «расширяет свои наступательные возможности», и охарактеризовал эту стратегию как «новая война за новые территории». Позже попытка Никола Пашиняна изменить формат мирных переговоров, его визит на оккупированные территории и его популистские заявления типа «Карабах - это Армения и точка» подверглись критике со стороны Азербайджана, международного сообщества и Минской группы ОБСЕ.
В статье политолог также рассмотрел инцидент и напряженность, которые произошли как на линии соприкосновения войск, так и на государственной границе за прошедший период. Отмечалось, что недавняя попытка Армении создать очаг напряженности в регионе может служить нескольким целям. Среди факторов, служащих военно-политическим целям, прежде всего могут стоять отвлечение внимания населения страны от социально-экономического, финансового и политического кризиса, обострившегося в результате последствий пандемии COVID-19, нагнетение обстановки в регионе незадолго до начала работы Южного газового коридора, инициированного Азербайджаном, создание недоверия к этому проекту на международном уровне, попытки препятствовать его реализации и т.д.
В статье также отмечается, что, хотя предполагалось, что ситуация, вероятно, снова успокоится после июльских боев, глава сепаратистского режима в Нагорном Карабахе Араик Арутюнян перед СМИ обратился к армянскому народу, призвав его готовиться к войне и не обсуждать мирные переговоры. Незаконное заселение оккупированных территорий, переселение ливанских армян в Карабах и строительство дорожной инфраструктуры между Карабахом и Арменией нарушили обстановку вокруг переговорного процесса.
В конце статьи политолог отметил, что Германия как член Минской группы выступает посредником в мирном урегулировании конфликта и неоднократно официально заявляла о признании территориальной целостности Азербайджана. Тем не менее Германия не проявляет твердой позиции в отношении нагорно-карабахского конфликта.
Штефан Мейстер, представитель Фонда Генриха Бёлля, заявил в интервью газете Tagesschau, что главная причина нынешнего противостояния – нарастующее недовольство азербайджанского руководства. Таким образом, все международные форматы не позволили урегулировать конфликт, а Армения, в свою очередь, занята созданием фейков в конфликтном регионе.