Almaniyanın tanınmış “Nitro” jurnalının internet səhifəsində “Dağlıq Qarabağ: Diplomatiyanın sonu müharibə gətirdi” adlı məqalə yayılıb.
Məqalədə Azərbaycan ərazisi olan və Ermənistanın işğal etdiyi Dağlıq Qarabağda bir neçə gündür şiddətli döyüşlərin getdiyi bildirilir. Almaniya parlamentində Cənubi Qafqaz parlament qrupunun rəhbəri Barbara Hendriks “Deutsche Welle“ üçün müsahibəsində bildirib ki, ən böyük problem Ermənistanın beynəlxalq hüquqa uyğun şəkildə hərəkət etməyə heç zaman razılıq verməməsidir: “Mən kimin indiki vəziyyətin gərginləşməsi üçün cavabdeh olduğunu təhlil edə və deyə bilmərəm, lakin aydındır ki, beynəlxalq hüquq Azərbaycanın tərəfindədir”.
Politoloq Qurban Ələkbərov məqalədə münaqişənin niyə indiki dövrdə alovlanmasına aydınlıq gətirib. O qeyd edib ki, münaqişə barədə təsəvvür əldə etmək üçün 2019-cu ilin əvvəlindən bəri baş verən hadisələri nəzərdən keçirmək lazımdır. 2019-cu ilin mart ayında ABŞ-a səfər edən müdafiə naziri David Tonoyan diaspor ilə görüşündə Ermənistanın “səngər müdafiəsi“ strategiyasından “hücum bacarıqlarını genişləndirən“ “aktiv hücum“ strategiyasına keçdiyini elan edib və bu strategiyanı “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə“ kimi səciyyələndirib. Sonradan Nikol Paşinyan tərəfindən sülh danışıqlarının formatını dəyişdirmək cəhdi, işğal olunmuş ərazilərə səfəri və “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” kimi populist çıxışları həm Azərbaycan, həm beynəlxalq ictimaiyyət, həm də ATƏT-in Minsk qrupu tərəfindən tənqid olunub.
Politoloq məqalədə ötən dövr ərzində həm qoşunların təmas xəttində, həm də dövlət sərhədində baş verən insident və gərginliyə də nəzər salıb. Qeyd edilib ki, Ermənistanın son dövrlərdə regionda gərginlik ocağı yaratmağa cəhdi bir neçə məqsədə xidmət edə bilər. Hərbi və siyasi məqsədlərə xidmət edən faktorlar arasında, ilk növbədə, ölkə əhalisinin diqqətini COVID-19 pandemiyasının təsirləri nəticəsində ağırlaşan sosial-iqtisadi, maliyyə və siyasi böhrandan yayındırmaq, Azərbaycanın təşəbbüsçüsü olduğu Cənubi Qaz Dəhlizinin işə başlamasına az qalmış regionda vəziyyəti gərginləşdirməklə beynəlxalq müstəvidə bu layihəyə inamsızlıq yaratmaq və onun həyata keçirilməsini əngəlləmək və s. cəhdləri dayana bilər.
Məqalədə, həmçinin qeyd edilib ki, iyul döyüşlərindən sonra vəziyyətin yenidən sakitləşəcəyi ehtimal olunsa da, Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimin rəhbəri Araik Harutunyan media mənsublarının qarşısında erməni xalqına müraciət edərək, onu müharibəyə hazırlaşmağa, sülh danışıqları barədə müzakirələr aparmamağa çağırdı. İşğal olunmuş ərazilərin qeyri-qanuni məskunlaşdırılması, Livan ermənilərinin Qarabağa köçürülməsi və Qarabağla Ermənistan arasında yol infrastrukturunun inşası danışıqlar prosesi ətrafında vəziyyəti pozdu.
Politoloq məqalənin yekununda qeyd edib ki, Almaniya Minsk qrupunun üzvü kimi münaqişənin sülh yolu ilə həllində vasitəçilik edir, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını dəfələrlə rəsmi şəkildə bəyan edib. Bununla belə Almaniya Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı kəskin mövqe nümayiş etdirmir.
Haynrix Böll Fondunun nümayəndəsi Ştefan Mayster “Tagesschau” üçün müsahibəsində bildirib ki, indiki qarşıdurmanın əsas məqsədi Azərbaycan rəhbərliyinin getdikcə artan narazılığıdır. Belə ki, bütün beynəlxalq formatlar indiyədək münaqişənin həllinə mümkün etməyiblər və Ermənistan isə öz növbəsində, münaqişə bölgəsində faktlar yaratmaqla məşğuldur.

Nitro, a famous German magazine, has published an article entitled “Nagorno-Karabakh: The end of diplomacy brought war”.
The article notes that fierce fighting has been going on for several days in Nagorno-Karabakh, the Azerbaijani region occupied by Armenia.
Speaking to Deutsche Welle, Barbara Hendricks, Chair of the German-South Caucasian Parliamentary Group in German Bundestag, said the biggest problem is that Armenia has never agreed to act in line with international law: “I cannot analyze and say which party is responsible for the escalation of the current situation. But it is clear that international law is on Azerbaijan’s side.”
The article also contains the views of political scientist Gurban Alakbarov about the cause of the conflict flare up. He noted that in order to get an idea of the conflict, it is necessary to reconsider the events that have been taking place since the beginning of 2029.
“Armenian Defense Minister David Tonoyan, who visited the US in March 2019, announced at a meeting with the diaspora that Armenia had switched from a "trench defense" strategy to an "active attack" strategy that "expands offensive capabilities" and described this strategy as a "new war for new territories". Later, Nikol Pashinyan's attempt to change the format of the peace talks, his visit to the occupied Azerbaijani territories, and his populist statements such as "Karabakh is Armenia and the point" were criticized by Azerbaijan, the international community, and the OSCE Minsk Group,” he said.
In the article, the political scientist also touched upon the incident and tension that happened both on the contact line of the troops and on the state border during the past period. It was noted that Armenia's recent attempt to create a source of tension in the region can serve several purposes. Among the factors that serve military and political purposes, there are diverting the attention of the country's population from the socio-economic, financial and political crisis caused by the COVID-19 pandemic, aggravating the situation in the region shortly before the launch of the Azerbaijan-initiated Southern Gas Corridor and creating disbelief in this project on a global scale.
In conclusion, the political scientist underlined that Germany, as a member of the Minsk Group, mediates in finding a peaceful solution to the conflict and has repeatedly expressed support for the territorial integrity of Azerbaijan. However, Germany does not demonstrate a decisive position on the Nagorno-Karabakh conflict.