Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanovanın Bolqarıstan Milli Televiziyasının “Dünya və Biz” verilişində müsahibəsi yayımlanıb. Müsahibə sözügedən kanalın internet səhifəsində də paylaşılıb.
N.Qurbanova sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı təcavüz törətdiyini bildirib.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğulayan səfir Azərbaycanın münaqişənin həllində ən maraqlı tərəf olduğunu qeyd edib.
Səfir bir neçə gün ərzində Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan kəndlərinin və mülki əhalinin də hədəfə alındığını, mülki əhali arasında ölən və yaralananların olduğuna diqqət çəkib.
Regionda vəziyyətin gərgin olaraq qaldığını qeyd edən diplomat Azərbaycanın Ermənistan tərəfinin təxribatının qarşısının alınması, özünün beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qorunması, eləcə də mülki əhali və mülkiyyətin təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində zəruri addımlar atdığını bildirib.
Səfir qeyd edib ki, 2018-ci ildə Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyindən sonra ölkənin hərbi ritorikası artmış, danışıqlar prosesi ilə bağlı əsassız iddialar irəli sürülüb. Azərbaycan tərəfinin dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni müharibəyə hazırlaşması barədə xəbərdarlıq etməsinə baxmayaraq, Ermənistanı dayandırmaq üçün heç bir tədbir görülmədiyi vurğulanıb.

Azerbaijani Ambassador to Bulgaria Nargiz Gurbanova gave an interview during the “The World and We” program aired on the Bulgarian National Television's (BNT). The interview was also published on the TV channel’s website.
In her interview, Ambassador Gurbanova said that on September 27, the Armenian armed forces, in a gross violation of the ceasefire regime, shelled Azerbaijan’s military positions and residential areas along the line of contact from heavy weapons, mortars and artillery pieces of various calibers and committed another act of aggression against Azerbaijan.
The diplomat stressed that Armenia’s next act of aggression constitutes a blatant violation of international law, as well as the relevant UN Security Council resolutions demanding a complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories. She stated that Azerbaijan is the most interested party in resolving the conflict.
The ambassador informed that Armenian troops have been targeting the civilian population of Azerbaijan in recent days, and unfortunately, there are dead and injured among civilians.
Noting that the situation in the region remains tense, Gurbanova said Azerbaijan keeps taking necessary steps to suppress Armenia’s provocations, protect its territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders, as well as to ensure the safety of the civilian population.
The Azerbaijani diplomat stressed that after the change of power in Armenia in 2018, the country's military rhetoric increased, and baseless claims were made regarding the negotiation process. She said despite the fact that the Azerbaijani side has repeatedly warned the international community that Armenia is preparing for a new war, no measures have been taken to stop Armenia.