Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanovanın Bolqarıstan Milli Televiziyasının “Dünya və Biz” verilişində müsahibəsi yayımlanıb. Müsahibə sözügedən kanalın internet səhifəsində də paylaşılıb.
N.Qurbanova sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı təcavüz törətdiyini bildirib.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin kobud şəkildə pozulması olduğunu vurğulayan səfir Azərbaycanın münaqişənin həllində ən maraqlı tərəf olduğunu qeyd edib.
Səfir bir neçə gün ərzində Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan kəndlərinin və mülki əhalinin də hədəfə alındığını, mülki əhali arasında ölən və yaralananların olduğuna diqqət çəkib.
Regionda vəziyyətin gərgin olaraq qaldığını qeyd edən diplomat Azərbaycanın Ermənistan tərəfinin təxribatının qarşısının alınması, özünün beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qorunması, eləcə də mülki əhali və mülkiyyətin təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində zəruri addımlar atdığını bildirib.
Səfir qeyd edib ki, 2018-ci ildə Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyindən sonra ölkənin hərbi ritorikası artmış, danışıqlar prosesi ilə bağlı əsassız iddialar irəli sürülüb. Azərbaycan tərəfinin dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni müharibəyə hazırlaşması barədə xəbərdarlıq etməsinə baxmayaraq, Ermənistanı dayandırmaq üçün heç bir tədbir görülmədiyi vurğulanıb.

Посол АР в Болгарии: Армения совершила очередную агрессую против Азербайджана
Интервью посла Азербайджана в Болгарии Наргиз Гурбановой транслировалось в программе «Мир и мы» Болгарского национального телевидения. Интервью также было размещено на сайте телеканала.
Н.Гурбанова сообщила, что 27 сентября вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня, обстреляли позиции азербайджанской армии и населенные пункты Азербайджанской Республики вдоль линии соприкосновения из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии различного калибра, совершив очередную агрессию против Азербайджана.
Посол подчеркнула, что очередная агрессия армянской стороны против Азербайджана является грубым нарушением основополагающих норм и принципов международного права, резолюций Совета Безопасности ООН № 822, 853, 874 и 884 от 1993 года, требующих полного и безоговорочного вывод армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана. Она отметила, что Азербайджан является наиболее заинтересованной в урегулировании конфликта стороной.
Посол отметила, что армянские войска уже несколько дней обстреливают азербайджанские села и мирное население, среди мирного населения есть убитые и раненые.
Отметив, что ситуация в регионе остается напряженной, дипломат сказала, что Азербайджан предпринимает необходимые шаги для предотвращения провокаций армянской стороны, для защиты своей территориальной целостности и суверенитета в пределах своих международно признанных границ, а также для обеспечения безопасности гражданского населения и имущества.
Н.Гурбанова отметила, что после смены правительства в Армении в 2018 году в стране усилилась военная риторика и были выдвинуты необоснованные претензии относительно переговорного процесса. Было подчеркнуто, что, несмотря на то, что азербайджанская сторона неоднократно предупреждала международное сообщество о том, что Армения готовится к новой войне, никаких мер, чтобы остановить Армению, предпринято не было.