“Euractiv” portalında Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin “Üçüncü tərəflərin neytrallığı Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllini necə uzadır?” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə xüsusilə beynəlxalq ictimaiyyətin və vasitəçilərin “balanslı yanaşma” siyasətinə diqqət çəkilir. Bildirilir ki, Sovet İttifaqının dağılmasından, Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin genişmiqyaslı müharibəyə çevrilməsindən sonra beynəlxalq vasitəçilər, siyasətçilər və ekspertlər münaqişənin həllinə dair həll yolu axtarırlar. Müəllif qeyd edir ki, sülh danışıqları üzrə klassik nəzəriyyə münaqişə tərəfləri arasında neytrallığın qorunmasını vacib hesab edir, lakin sülh prosesinin yol xəritəsi münaqişənin səbəbini anlamalı, narazılıqları bilməli və tərəflərin məqsədlərini öyrənməlidir.
Fərid Şəfiyev diqqətə çatdırır ki, “balanslı yanaşma” bəzi hallarda yalnız münaqişənin uzanmasına və mövcud status-kvodan razı qalan tərəfin maraqlarına xidmət edir.
1997-ci ildə dünyada üç əsas aktor olan Rusiya, ABŞ və Fransanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair danışıqlarla bağlı ATƏT-in Minsk qrupunun tərkibində həmsədrlik institutu təsis etdiklərini vurğulayan müəllif yazır: “Hər üç dövlətdə böyük erməni icması yaşayır. ATƏT-in Minsk qrupunun prinsipial çatışmazlığı ondan ibarətdir ki, o, Dağlıq Qarabağın yekun statusunu özündə birləşdirən yeni formul axtararaq BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrindən uzaqlaşıb. Uğurlu formul tapmaq istiqamətində cəhdlərdən sonra 2007-ci ildə Madrid prinsipləri təklif edildi və 2009-cu ildə onlar yeniləndi. Madrid prinsipləri münaqişənin mərhələli həllini - ilk olaraq Dağlıq Qarabağ ətrafındakı Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasını, qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtmasını, nəqliyyat və kommunikasiyanın bərpasını özündə birləşdirsə də, Dağlıq Qarabağın yekun statusunu sonuncu mərhələdə həll etməklə açıq saxlayır”.
Müəllif bildirir ki, Azərbaycan 2005 və 2010-cu il illərdə işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz fəaliyyət, o cümlədən məskunlaşma siyasəti ilə bağlı həmsədrlərə dəfələrlə müraciət etsə də, onlar “balanslı” bəyanatlarla kifayətləniblər. Bununla yanaşı, onlar 2010-cu ildə qanunsuz məskunlaşma ilə bağlı faktaraşdırıcı missiyanın rəsmi nəticələrini dərc etməkdən imtina ediblər və bunu da sülh prosesinə xələl gətirəcəyi ilə əsaslandırıblar. Bu “balanslı siyasət” illərlə işğalın möhkəmlənməsi üçün rəsmi Yerevanın xeyrinə işləyib və onlarda ümid yaranıb ki, tez və ya gec rəsmi tanınma da başlayacaq.
Fərid Şəfiyev bildirir ki, məhz bu “balanslı yanaşma” nəticəsində vasitəçilər və beynəlxalq ekspertlər münaqişəni uzadıblar və nəticədə münaqişə 2020-ci ilin iyulunda yenidən alovlanıb. “28 illik atəşkəs rejimi və danışıqlardan sonra “balanslı yanaşma” prinsipi ölü nöqtəyə çatıb. BBC-də “HARDtalk” verilişinin aparıcı Stiven Sakur Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanla müsahibədə dediyi kimi, hazırki təxribatçı addımlar və ritorikalar danışıqlar prosesini pozmağa və işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarının ilhaqına xidmət edir. Azərbaycana gəldikdə, həm hökumət, həm də cəmiyyət danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyinin fərqindədir. İyulun 14-də Bakıda keçirilən kütləvi mitinq zamanı da cəmiyyət Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi üçün hərbi əməliyyatların başlanmasını təkidlə tələb edirdi”, - deyə F.Şəfiyev vurğulayıb.

Euractiv portal has published an article, entitled “How third parties’ neutrality protracts the Armenia–Azerbaijan conflict”.
The article by Farid Shafiyev, Chairman of the Baku-based Center of Analysis of International Relations (AIR Center), focused on the “balanced approach” by the international community and mediators.
Shafiyev notes that ever since the conflict between Armenia and Azerbaijan turned into full-fledged war after the breakup of the Soviet Union in 1991, international mediators, policy makers and experts have pondered how to resolve it. According to the author, classic theories of peace negotiations focus on the necessity of maintaining neutrality between the conflicting parties for the success of the mediation.
“Subsequently, the road map of the peace process should understand the causes of the conflict and embrace the grievances and goals of the conflicting parties. However, as I argue here, the so-called ‘balanced’ approach, in some instances, acts only to protract conflict and serves the interest of the party that is content with the current status quo,” he says.
In 1997, three powerful actors – Russia, France and the United States – formed the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group to deal with the negotiations, says the author, adding. “Coincidentally, all three countries host large Armenian communities. The principle flaw of the Minsk Group Co-Chairs was the departure from the UN Security Council resolutions towards a new formula that hinges on the status of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, which Armenia would eventually like to annex, though Yerevan put forward the intermediate goal of self-determination for local Armenians. After several attempts to find a successful formula, the Co-Chairs, with the initial consent of Armenia and Azerbaijan, unveiled the so-called Madrid Principles in 2007, further updated in 2009. The Madrid Principles stipulated a phased approach to the peace process; this involved the de-occupation of Azerbaijani territories around Nagorno-Karabakh, the return of refugees, and the opening of communication and transportation links, but left moot the question of the status of occupied Nagorno-Karabakh until the final stage.”
He says that when Azerbaijan repeatedly, in 2005 and 2010, appealed to the Co-Chairs with regard to the illegal activities in the occupied territories, including the resettlement process, they replied by issuing ‘balanced’ statements. “Moreover, in 2010, the Co-Chairs decided not to publish the official results of their field mission on illegal resettlement, justifying this on the basis that it would be detrimental to the peace process. In contrast with this ‘balanced approach,’ official Yerevan has for all these years been working towards solidifying the results of the occupation, hoping that, sooner or later, official recognition will arrive.”
Shafiyev continues: “As a result, the balanced approach of mediators and international experts has perpetuated and protracted the conflict, which last erupted in July 2020. After twenty-six years of ceasefire and negotiations, the ‘balanced approach’ has led to a dead end. BBC HARDtalk anchor Steven Sackur, in an interview with Armenia’s Prime Minister, emphasized that the current provocative actions and inflammatory rhetoric manifest an intention to dismantle the negotiation process and secure the annexation of Azerbaijan’s occupied territories. As for Azerbaijan, both its government and public have realized the dead end to the negotiation process. The resulting frustration was visible during the mass rally in Baku on 14 July, when the public demanded decisive military action to liberate the occupied territories of Azerbaijan. Even if the military option is not the solution under the current circumstances, many believe that the balance will change in the future.”