“Euractiv” portalında Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin “Üçüncü tərəflərin neytrallığı Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllini necə uzadır?” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə xüsusilə beynəlxalq ictimaiyyətin və vasitəçilərin “balanslı yanaşma” siyasətinə diqqət çəkilir. Bildirilir ki, Sovet İttifaqının dağılmasından, Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin genişmiqyaslı müharibəyə çevrilməsindən sonra beynəlxalq vasitəçilər, siyasətçilər və ekspertlər münaqişənin həllinə dair həll yolu axtarırlar. Müəllif qeyd edir ki, sülh danışıqları üzrə klassik nəzəriyyə münaqişə tərəfləri arasında neytrallığın qorunmasını vacib hesab edir, lakin sülh prosesinin yol xəritəsi münaqişənin səbəbini anlamalı, narazılıqları bilməli və tərəflərin məqsədlərini öyrənməlidir.
Fərid Şəfiyev diqqətə çatdırır ki, “balanslı yanaşma” bəzi hallarda yalnız münaqişənin uzanmasına və mövcud status-kvodan razı qalan tərəfin maraqlarına xidmət edir.
1997-ci ildə dünyada üç əsas aktor olan Rusiya, ABŞ və Fransanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair danışıqlarla bağlı ATƏT-in Minsk qrupunun tərkibində həmsədrlik institutu təsis etdiklərini vurğulayan müəllif yazır: “Hər üç dövlətdə böyük erməni icması yaşayır. ATƏT-in Minsk qrupunun prinsipial çatışmazlığı ondan ibarətdir ki, o, Dağlıq Qarabağın yekun statusunu özündə birləşdirən yeni formul axtararaq BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrindən uzaqlaşıb. Uğurlu formul tapmaq istiqamətində cəhdlərdən sonra 2007-ci ildə Madrid prinsipləri təklif edildi və 2009-cu ildə onlar yeniləndi. Madrid prinsipləri münaqişənin mərhələli həllini - ilk olaraq Dağlıq Qarabağ ətrafındakı Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasını, qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtmasını, nəqliyyat və kommunikasiyanın bərpasını özündə birləşdirsə də, Dağlıq Qarabağın yekun statusunu sonuncu mərhələdə həll etməklə açıq saxlayır”.
Müəllif bildirir ki, Azərbaycan 2005 və 2010-cu il illərdə işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz fəaliyyət, o cümlədən məskunlaşma siyasəti ilə bağlı həmsədrlərə dəfələrlə müraciət etsə də, onlar “balanslı” bəyanatlarla kifayətləniblər. Bununla yanaşı, onlar 2010-cu ildə qanunsuz məskunlaşma ilə bağlı faktaraşdırıcı missiyanın rəsmi nəticələrini dərc etməkdən imtina ediblər və bunu da sülh prosesinə xələl gətirəcəyi ilə əsaslandırıblar. Bu “balanslı siyasət” illərlə işğalın möhkəmlənməsi üçün rəsmi Yerevanın xeyrinə işləyib və onlarda ümid yaranıb ki, tez və ya gec rəsmi tanınma da başlayacaq.
Fərid Şəfiyev bildirir ki, məhz bu “balanslı yanaşma” nəticəsində vasitəçilər və beynəlxalq ekspertlər münaqişəni uzadıblar və nəticədə münaqişə 2020-ci ilin iyulunda yenidən alovlanıb. “28 illik atəşkəs rejimi və danışıqlardan sonra “balanslı yanaşma” prinsipi ölü nöqtəyə çatıb. BBC-də “HARDtalk” verilişinin aparıcı Stiven Sakur Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanla müsahibədə dediyi kimi, hazırki təxribatçı addımlar və ritorikalar danışıqlar prosesini pozmağa və işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarının ilhaqına xidmət edir. Azərbaycana gəldikdə, həm hökumət, həm də cəmiyyət danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyinin fərqindədir. İyulun 14-də Bakıda keçirilən kütləvi mitinq zamanı da cəmiyyət Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi üçün hərbi əməliyyatların başlanmasını təkidlə tələb edirdi”, - deyə F.Şəfiyev vurğulayıb.

На портале Euractiv опубликована статья председателя правления Центра анализа международных отношений Фарида Шафиева под названием «Как нейтралитет третьих сторон затягивает армяно-азербайджанский конфликт?»
В статье обращается внимание на политику «чбалансированного подхода» международного сообщества и посредников. Атор отмечает, что еще с тех пор, как после распада Советского Союза в 1991 году конфликт между Арменией и Азербайджаном перерос в полноценную войну, международные посредники, политики и эксперты думали над способами его разрешения.
Для успешного посредничества классические схемы мирных переговоров должны быть сосредоточены на необходимости сохранения нейтралитета между конфликтующими сторонами. «Следовательно, план по мирному урегулированию должен быть составлен с пониманием причин конфликта, а также учитывать разногласия и цели конфликтующих сторон. Однако так называемый сбалансированный подход в некоторых случаях действует только способствует затягиванию конфликта и служит интересам стороны, которая заинтересована в сохранении статус-кво», - отмечает автор.
Подчеркивая, что в 1997 году три главных актора в мире - Россия, США и Франция - учредили в рамках Минской группы ОБСЕ институт сопредседателей относительно переговоров по армяно-азербайджанскому конфликту, автор пишет: «Во всех трех странах проживают большие армянские общины. Принципиальным недостатком формата Минской группы был отход от резолюций Совета Безопасности ООН в пользу новой формулы, которая зависит от статуса Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, который Армения хотела бы аннексировать.
После нескольких попыток найти успешную формулу сопредседатели с согласия Армении и Азербайджана в 2007 году обнародовали так называемые Мадридские принципы, которые были обновлены в 2009 году. Мадридские принципы предусматривали поэтапный подход к мирному процессу; это включало возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха под контроль Азербайджана, возвращение перемещенных лиц в места проживания и открытие коммуникационных и транспортных связей, но оставило спорным вопрос о статусе оккупированного Нагорного Карабаха до заключительного этапа урегулирования».
Как отмечает Ф.Шафиев, когда Азербайджан неоднократно, в 2005 и 2010 годах, обращался к сопредседателям в связи с незаконной деятельностью на оккупированных территориях, включая процесс переселения, те ограничились «сбалансированными» заявлениями. Более того, в 2010 году сопредседатели решили не публиковать официальные результаты оценочной миссии по незаконному заселению, мотивируя свою позицию тем, что это нанесет ущерб мирному процессу. Такая «сбалансированная политика» годами работала в пользу официального Еревана для усиления оккупации, и в Армении надеялись, что рано или поздно начнется официальное признание оккупированных территорий.
Ф.Шафиев утверждает, что именно в результате такого «сбалансированного подхода» посредники и международные эксперты затянули конфликт, в результате чего в июле 2020 года конфликт вновь разгорелся.
«После двадцати шести лет режима прекращения огня и переговоров «сбалансированный подход» зашел в тупик. Ведущий программы Hard Talk на телеканале BBC Стивен Сакур в интервью с премьер-министром Армении подчеркнул, что нынешние провокационные действия и подстрекательская риторика свидетельствуют о намерении сорвать переговорный процесс и обеспечить аннексию оккупированных территорий Азербайджана. … Что касается Азербайджана, то и правительство страны, и общественность осознали тупик переговорного процесса. Разочарование проявилось во время массового митинга 14 июля, когда жители Баку потребовали решительных военных действий для освобождения оккупированных территорий Азербайджана», - пишет автор.