Yaponiya saytı: Türkiyənin Azərbaycana suriyalı muzdlular göndərməsi barədə məlumat yalandır.
Bu fikir Yaponiyanın news.yahoo.co.jp saytının sentyabrın 30-da yaydığı Tokio Universitetinin professoru Hiroyuki Aoyamanın “Mürəkkəb informasiya və Türkiyə tərəfindən Azərbaycana göndərilən suriyalı muzdlular barədə təbliğat” adlı analitik məqaləsində öz əksini tapıb.
Məqalədə professor sentyabrın 27-dən Ermənistanla Azərbaycan arasında Dağlıq Qarabağ uğrunda başlanan qarşıdurma barədə yapon oxuculara məlumat verir. Qeyd edir ki, ağır artilleriyanın, iri çaplı silahların tətbiq olunduğu döyüşlər sentyabrın 28-də və 29-da da davam edib və nəticədə mülki vətəndaşlar da daxil olmaqla 100-ə yaxın insan həlak olub.
Müəllif yazır ki, Ermənistan tərəfi həmin döyüşlərdə Türkiyənin dəstəklədiyi Azad Suriya Ordusunun muzdlularının da iştirak etdiyini bəyan edib. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin “Reuters” agentliyinə müsahibəsindən sitat gətirən professor yazır: “Suriyanın Azərbaycana muzdlular göndərməsi barədə şayiələr erməni tərəfinin növbəti təxribatıdır”.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəisi polkovnik Vaqif Dərgahlının əks bəyanatına da məqalədə yer verilib: “Suriyadan və Yaxın Şərqdən olan muzdlular Qarabağda ermənilərin tərəfində döyüşürlər. Kəşfiyyatımızın məlumatına görə, düşmən Suriyadan və digər Yaxın Şərq ölkələrindən olan çoxlu sayda muzdlu itirib, lakin onlar Ermənistanda qeydiyyatda deyillər”.
Yazıda məsələyə Anadolu Agentliyinin münasibəti də öz əksini tapıb və Türkiyənin rəsmi informasiya agentliyinin Türkiyənin Azərbaycan suriyalı muzdlular göndərməsi barədə məlumatları təksiz etdiyi vurğulanıb.
Yapon professor Avropa Komissiyasının mətbuat katibinin də həmin məlumatların təsdiq olunmadığı barədə açıqlamasını öz məqaləsinə əlavə edib. Sentyabrın 29-da Avropa Şurasının icraçı orqanı olan Avropa Komissiyasının rəsmi nümayəndəsi Piter Sanonun bildirdiyinə görə, Türkiyənin Azərbaycana suriyalı muzdluları göndərməsi barədə xəbərlər öz təsdiqini tapmayıb.
Bununla yanaşı, professor H.Aoyama Avropa Şurasının digər dövlətlərə müraciət edərək Ermənistanla Azərbaycan arasında qarşıdurmaya müdaxilənin vəziyyəti daha da gərginləşdirə biləcəyi barədə çağırış etdiyini də öz məqaləsində vurğulayıb.

Reports of on the alleged deployment of Syrian mercenaries by Turkey to Azerbaijan are false.
This is reflected in an analytical article, entitled “Complex information and propaganda about Turkey’s deployment of Syrian mercenaries to Azerbaijan”, by Hiroyuki Aoyama, Professor of University of Tokyo.
In his article, the professor informs Japanese readers about the clashes between Armenia and Azerbaijan which started on September 27. He notes that the clashes involving heavy artillery and large-caliber weapons continued on September 28 and 29, as a result of which nearly 100 people, including civilians, were killed.
The author said that the Armenian side reports the alleged participation of mercenaries from the Turkey-backed Free Syrian Army.
“The rumors about Syrian sending mercenaries to Azerbaijan are another provocation of the Armenian side,” the professor cited Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, as speaking to Reuters.
Aoyama referred to the statement made by Colonel Vagif Dargahli, head of the Azerbaijani Defense Ministry’s press service: “Mercenaries from Syria and the Middle East are fighting on the Armenian ranks in Karabakh. According to intelligence data, the enemy has lost a large number of mercenaries from Syria and the Middle East, but they were not registered in Armenia.”
The Japanese professor also added to his article the statement by the press secretary of the European Commission that these allegations were not confirmed. On September 29, EU spokesman Peter Stano stated that the reports of Turkey sending Syrian mercenaries to Azerbaijan are not true.
Aoyama also stated that the Council of Europe warned about a possible escalation of the situation in the case of the intervention of other countries in the Armenia-Azerbaijan conflict.