Yaponiya saytı: Türkiyənin Azərbaycana suriyalı muzdlular göndərməsi barədə məlumat yalandır.
Bu fikir Yaponiyanın news.yahoo.co.jp saytının sentyabrın 30-da yaydığı Tokio Universitetinin professoru Hiroyuki Aoyamanın “Mürəkkəb informasiya və Türkiyə tərəfindən Azərbaycana göndərilən suriyalı muzdlular barədə təbliğat” adlı analitik məqaləsində öz əksini tapıb.
Məqalədə professor sentyabrın 27-dən Ermənistanla Azərbaycan arasında Dağlıq Qarabağ uğrunda başlanan qarşıdurma barədə yapon oxuculara məlumat verir. Qeyd edir ki, ağır artilleriyanın, iri çaplı silahların tətbiq olunduğu döyüşlər sentyabrın 28-də və 29-da da davam edib və nəticədə mülki vətəndaşlar da daxil olmaqla 100-ə yaxın insan həlak olub.
Müəllif yazır ki, Ermənistan tərəfi həmin döyüşlərdə Türkiyənin dəstəklədiyi Azad Suriya Ordusunun muzdlularının da iştirak etdiyini bəyan edib. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin “Reuters” agentliyinə müsahibəsindən sitat gətirən professor yazır: “Suriyanın Azərbaycana muzdlular göndərməsi barədə şayiələr erməni tərəfinin növbəti təxribatıdır”.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəisi polkovnik Vaqif Dərgahlının əks bəyanatına da məqalədə yer verilib: “Suriyadan və Yaxın Şərqdən olan muzdlular Qarabağda ermənilərin tərəfində döyüşürlər. Kəşfiyyatımızın məlumatına görə, düşmən Suriyadan və digər Yaxın Şərq ölkələrindən olan çoxlu sayda muzdlu itirib, lakin onlar Ermənistanda qeydiyyatda deyillər”.
Yazıda məsələyə Anadolu Agentliyinin münasibəti də öz əksini tapıb və Türkiyənin rəsmi informasiya agentliyinin Türkiyənin Azərbaycan suriyalı muzdlular göndərməsi barədə məlumatları təksiz etdiyi vurğulanıb.
Yapon professor Avropa Komissiyasının mətbuat katibinin də həmin məlumatların təsdiq olunmadığı barədə açıqlamasını öz məqaləsinə əlavə edib. Sentyabrın 29-da Avropa Şurasının icraçı orqanı olan Avropa Komissiyasının rəsmi nümayəndəsi Piter Sanonun bildirdiyinə görə, Türkiyənin Azərbaycana suriyalı muzdluları göndərməsi barədə xəbərlər öz təsdiqini tapmayıb.
Bununla yanaşı, professor H.Aoyama Avropa Şurasının digər dövlətlərə müraciət edərək Ermənistanla Azərbaycan arasında qarşıdurmaya müdaxilənin vəziyyəti daha da gərginləşdirə biləcəyi barədə çağırış etdiyini də öz məqaləsində vurğulayıb.

Японский сайт: Информация об отправке Турцией сирийских наемников в Азербайджан является ложью
Такое заявление нашло отражение в аналитической статье профессора Токийского университета Хироуки Аоямы под названием «Сложная информация и пропаганда о засланных Турцией в Азербайджан сирийских наемниках», опубликованной 30 сентября на японском сайте news.yahoo.co.jp.
В статье профессор информирует японских читателей об эскалации конфликта между Арменией и Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха, которая началась 27 сентября. Он отмечает, что бои, в которых применялась тяжелая артиллерия и крупнокалиберное вооружение, продолжались 28 и 29 сентября, в результате погибло около 100 человек, включая мирных жителей.
Автор пишет, что армянская сторона заявила, что в этих боях также участвовали наемники Свободной сирийской армии, поддерживаемой Турцией. Ссылаясь на интервью помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева агентству «Рейтер», профессор пишет: «Слухи об отправке Сирией наемников в Азербайджан являются очередной провокацией армянской стороны».
В статью было включено опровержение, озвученное начальником пресс-службы Министерства обороны Азербайджанской Республики полковником Вагифом Даргяхлы, в котором говорилось, что наемники из Сирии и Ближнего Востока воюют в Карабахе на стороне армян: «По данным разведки, среди потерь врага большое количество армянских наемников из Сирии и различных стран Ближнего Востока. Однако, поскольку они официально не зарегистрированы в Армении, противник легко скрывает эти потери».
В статье также отражена позиция агентства «Анадолу» и подчеркнуто, что официальное информационное агентство Турции опровергло информацию об отправке Турцией сирийских наемников в Азербайджан.
Японский профессор добавил к своей статье заявление пресс-секретаря Еврокомиссии о том, что информация не подтвердилась. Как заявил 29 сентября официальный представитель Еврокомиссии - исполнительного органа Совета Европы, Питер Сано, информация об отправке Турцией сирийских наемников в Азербайджан не нашла подтверждения.
Кроме того, профессор Х.Аояма также подчеркнул в своей статье, что Совет Европы обратился к другим государствам с призывом воздержаться от вмешательства в конфликт между Арменией и Азербайджаном, так как это может еще больше обострить ситуацию.