Cəbhəboyu rayonlarda top mərmiləri, raketlər, patronlar və mərmi qalıqları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyinə (ANAMA) Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Füzuli, Goranboy, Tərtər rayonları və Gəncə şəhəri ərazisinə mərmilərin düşməsi barədə Daxili İşlər Nazirliyinin ″102″ Xidməti-Zəng mərkəzi sistemindən 60 müraciət daxil olub.
Daxil olmuş 60 çağırış əsasında agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupları tərəfindən Ağdam rayonunun Əfətli, Sarıcalı kəndləri, Ergi, Quzanlı, 4 yol qəsəbələri, Ağcabədi rayonunun Yuxarı Qiyaməddinli, Minəxorlu, Muğanlı, Arazbar kəndləri, Bərdə rayonunun Əmirli və Meşəçilik kəndləri, Beyləqan rayonunun Şəfəq kəndi və A.Hacıyev küçəsi, Füzuli rayonunun Arayatlı, Kərimbəyli, Əhmədalılar kəndləri, Zobcuq qəsəbəsi və Horadiz şəhəri, Goranboy rayonunun Qaraçinar, Rəhimli, Şahməmmədli kəndləri, Qızılhacılı qəsəbəsi və E.Süleymanov küçəsi, Tərtər rayonunun Həsənli, Ələsgərli və Dəmirçilər kəndlərinə Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birlikdə 51 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı həyata keçirilib. Aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı 1 ədəd 152 mm-lik top mərmisi (OF-540), 1 ədəd 122 mm-lik top mərmisi (D-4), 2 ədəd 300 mm-lik raket (9M528), 33 ədəd patron (30 ədəd 5.45 mm-lik və 3 ədəd 7.62 mm-lik) və 9 ədəd partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub.
Həmçinin agentliyin partlayış qrupu tərəfindən 29 ədəd bombacıq partlayış yolu ilə zərərsizləşdirilib.

Artillery shells, rockets, cartridges and shell remnants discovered in frontline settlements
The 102 Call Centre of the Ministry of Internal Affairs referred 60 calls to the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) on shelling of territories in Aghdam, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Fuzuli, Goranboy, Tartar regions and Ganja city.
The special mobile operation groups at the agency and the employees of the Ministry of Internal Affairs conducted 51 search operations based on 60 calls in Afetli, Sarijali villages and Ergi, Quzanli and 4 roads settlements in Aghdam, Yukhari Qiyameddinli, Minakhorlu, Mughanli and arazbar villages in Aghjabadi, Amirli and Meshechilik villages in Barda, Shafag village and A.Hajiyev street in Beylagan, Arayatli, Kerimbeyli, Ahmadalilar villages, Zobjuq settlement and Horadiz city in Fuzuli, Qarachinar, Rehimli, Shahmammadli villages, Gizilhajili settlement and E.Suleymanov street in Goranboy, Hasanli, Alasgarli and Demirchiler villages in Tartar, which revealed 1 152 mm artillery shell (OF-540), 1 122-mm artillery shell (D-4) two 300-mm rockets (9M528), 33 cartridges (30 5.45 mm and 3 7.62 mm) and 9 detonated shell remnants.