Ermənistan ordusu Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinə qadağan olunmuş bombalar atır
Sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq iriçaplı silahlardan və artilleriya qurğularından ordumuzun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutmaqda davam edir. Dinc əhalini və mülki infrastrukturu hədəfə alan düşmən Azərbaycanın şəhərlərinə, rayonlarına, kəndlərinə mərmilər və qadağan olunmuş bombalar atır.
düşmən Goranboy rayonunun kəndlərini və yaşayış məntəqələrini də qadağan olunmuş raketlərdən atəşə tutur. Həmin raketlərin birinin bombleti rayonun kəndlərinin birinin ərazisində aşkarlanıb.
Ermənistan ordusu tərəfindən rayon ərazisinə atılan xeyli sayda mərmilərin və raketlərin içərisində aşkarlanan bir ədəd kaset başlıqlı raketə məxsus bomblet aşkarlanıb. Bu bomblet “Smerç” adlanan 300 millimetrlik 9M55KA modelli raketlərin kaset başlığı daşıyan növündən atılıb. Yaşayış məntəqəsinin yaxınlığına düşdüyünə görə mülki əhalinin hədəfə alındığı məlumdur. Bunlar istifadəsi qadağan olunmuş bombalardır. Eyni zamanda, kaset başlıqlı bütün bombalar, bütün bomblet daşıyan mərmilər hamısı beynəlxalq konvensiyaya uyğun olaraq qadağan edilib. Modeli 9N235 olan bu bombletlər qəlpəlidir. İçərisində yüngül zirehli maşınları, texnikaları sıradan çıxarmaq üçün 96 və canlı qüvvəni məhv etmək üçün 360 ədəd qəlpə var. Bu raketin ümumi çəkisi 800 kiloqramdır. Həmin bomblet oktyabrın 9-da partlayış yolu ilə zərərsizləşdirilib.

Armenian armed forces have been blatantly violating the ceasefire regime and continuing to fire large-calibre weapons and artillery at our army positions and residential areas since 27 September. Targeting the civilian population and infrastructure, the enemy has been dropping shells and prohibited bombs on Azerbaijani citizens, regions and villages.
The enemy has also been firing prohibited missiles at villages and settlements in Goranboy. A bomblet from one of those missiles was discovered in one of the villages in the region.
A bomblet belonging to a cluster-warhead missile was discovered among a large number of shells and missiles fired by the Armenian army in the region. The bomblet was fired from a cluster-warhead version of the 300-millimetre 9M55KA Smerch missile. It targeted the civilian population, as it was discovered in a residential area. These are prohibited bombs. All cluster bombs and bomblet missiles are prohibited by international conventions. These were 9N235 fragmentation bomblets. It contains 96 fragments to destroy light armoured vehicles and equipment and 360 to destroy manpower. The missile weighs 800 kilograms. The bomblets were neutralized through detonation on 9 October.