Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Fuad Çıraqovun “London Post” qəzetində “Cənubi Qafqazda yeni müharibənin necə başlanması haqqında qısa məlumat” başlıqlı məqaləsi dərc edilib.
Təmas xəttində baş vermiş son hadisələrə həsr olunmuş məqalədə müəllif Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində qeyri-qanuni olaraq yerləşən Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin pozduğunu və yalnız Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin mövqelərinin deyil, həmçinin dinc əhali və mülki infrastrukturların da hədəf alındığını yazır. Bildirilir ki, BMT tərəfindən təsbit olunmuş özünümüdafiə hüquqlarından istifadə edərək Azərbaycan Silahlı Qüvvələri hadisəyə reaksiya verərək özünümüdafiə və əks hücum əməliyyatlarına başlayıb və 1993-cü ildən işğal altında olan Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının bir neçə kəndini azad edərək strateji Murovdağ zirvəsində nəzarəti ələ alıblar.
Müəllif qeyd edir ki, 2018-ci ildə Ermənistanda sosial-iqtisadi vəziyyət, korrupsiya nəticəsində əvvəlki rejim devrilib və xalq ümidlərini yeni hakimiyyətə gələn Nikol Paşinyana bağlayıb. “Lakin 2 ilin sonunda o ümidləri doğrultmadı və gözlənildiyi kimi böyük islahatçı çevrilmədi. Əvəzində xalqını 1990-cı illərdən bu yana baş vermiş ən qanlı döyüşlərə sürüklədi”,- deyə yazar qeyd edir.
Fuad Çıraqovun sözlərinə görə, münaqişənin həlli üzrə vasitəçilik missiyasını yerinə yetirən yeganə beynəlxalq qurum olan ATƏT-in Minsk Qrupu və beynəlxalq ictimaiyyət sülh və danışıqlar prosesinə qarşı qəsdlə edilən pozucu hərəkətlərə lazımi diqqət ayırmayıb: “Onlar nəinki vəziyyətin daha da gərginləşməsinin qarşısını almaq üçün heç nə etməyiblər, həm də 30 il ərzində işğal faktını və bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün hüquqlarının tapdalanmasını görməzdən gəliblər. Buna görə də ATƏT-in Minsk qrupu Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etdirilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının pozulması və ermənilərin Azərbaycan əraziləri və dinc əhalisinə qarşı hərbi təcavüzünə görə məsuliyyət daşıyır. Təəssüf ki, son gərginləşmə onu sübut edir ki, XXI əsrdə beynəlxalq ictimaiyyət və institutlar danışıqlar, sülh yaratma prosesi və davamlı və ədalətli sülhə nail olma missiyalarını yerinə yetirə bilmirlər”.

The London Post has published an article, entitled “Brief on the beginning of a new war in South Caucasus”, by Fuad Chiragov, head of the department at the Center of Analysis of International Relations (AIR Center).
In his article, the author said that the Armenian armed forces, illegally stationed in the occupied territories of Azerbaijan, violated the ceasefire and targeted not only the positions of the Azerbaijani Army but also the civilian population and civilian infrastructure. He noted that the Azerbaijani Armed Forces, by exercising its right to self-defense established by the UN, launched counteroffensive operations and liberated several villages of Fuzuli and Jabrayil districts from the occupation and took control of the strategic Murovdagh Mountain range.
The author stressed that in 2018, the previous regime was overthrown due to the socio-economic situation and corruption in Armenia, and the people pinned their hopes on Nikol Pashinyan, who came to power. “However, two years later, he did not live up to expectations and did not become a major reformer as expected. Instead, he dragged the Armenian people into the bloodiest battles since the 1990s.”
According to Chiragov, the OSCE Minsk Group, which is the only international organization tasked to mediate a conflict resolution, as well as the international community, failed to pay due attention to the deliberately disruptive actions against the negotiation process and peace. “Therefore, the OSCE Minsk Group is responsible for the continuation of the occupation of Azerbaijani lands, the violation of the rights of refugees and internally displaced persons, and the military aggression by Armenians against the territories of Azerbaijan and the civilian population,” he added.