Bolqarıstanın “Fokus” xəbər agentliyi, “Cross” və “Novinita” xəbər portalı, eləcə də “Standard” qəzeti Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətini geniş işıqlandırıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatını və cəbhədə baş verən gərgin döyüşlər barədə məlumat yayıblar.
Bolqarıstan ictimaiyyətinin diqqətinə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatları da çatdırılıb. Qeyd olunub ki, sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar verilib. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyməsi barədə bildirilib.

Focus news agency, Cross and Novinita news portals and Standard newspaper based in Bulgaria highlighted the appeal made by Azerbaijani President Ilham Aliyev to the nation over Armenia’s next military provocations. The Bulgarian media outlets also covered the statement made by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, as well as the ongoing fierce battles on the frontline.
The Bulgarian community was also informed about the statements issued by Azerbaijan’s Defense Ministry.
It was noted that on September 27, at about 06:00, the armed forces of Armenia, committing large-scale provocations, subjected to intensive shelling from large-caliber weapons, mortars, and artillery mounts of various calibers of the positions of the Azerbaijan Army along the entire length of the front and our human settlements located in the frontline zone. There are killed and wounded among the civilian population as a result of the intensive shelling by the enemy of Gapanli village of Tartar region, Chiragli and Orta Garvand villages of Aghdam region, Alkhanli and Shukurbayli villages of Fuzuli region and Jojug Marjanli village of Jabrayil region. Serious damage was caused to civilian infrastructure.