Moldovanın nüfuzlu “timpul.md” portalında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin Ermənistan ordusunun təxribatları ilə bağlı bəyanatında səsləndirdiyi fikirlərə geniş yer ayrılıb.
Məqalədə H.Hacıyevin fikirlərinə istinadla yazılır: “Yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür. Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilib. Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barədə məlumatlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib”.
Məqalədə qeyd olunur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu zonada yerləşən mövqelərimizi və yaşayış məntəqələrini intensiv surətdə atəşə tutmaqda davam edir.
“Ermənistanın yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasının kobud surətdə pozulmasıdır. Mülki insanların hədəfə alınması Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və onun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə zərbələrin endirilməsi, mülki insanların və obyektlərin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması beynəlxalq hüquqa əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü və güc tətbiq etmək aktıdır.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir”, - deyə məqalədə H.Hacıyevin bəyanatına istinadla vurğulanır.
Məqalədə daha sonra qeyd edilir: “Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni təcavüz aktı həyata keçirməyə və müharibəyə hazırlaşdığı barədə dəfələrlə xəbərdarlıq etmişdi.
Azərbaycan dəfələrlə bəyan etmişdi ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü, erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün əsas təhlükədir. BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarının keçirildiyi, dünyanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı şəraitdə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi növbəti hərbi avantüra və təxribata əl atıb. Ermənistan rəhbərliyi bu əməlləri ilə beynəlxalq hüquqa, BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq ictimaiyyətə hörmətsizliyini bir daha nümayiş etdirir”.

Timpul.md, an influential Moldovan portal, widely covered the remarks voiced by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, regarding Armenia’s military provocations.
“The responsibility for the present situation and future developments lie squarely with Armenia's political-military leadership. The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted. There are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure,” the Moldovan portal cited Hajiyev as saying.
It was also noted that the armed forces of Armenia continue with the bombardment of our positions and residential areas along the frontline.
“Armenia's deliberate targeting of residential areas and the civilians is a gross violation of the international humanitarian law, including the Geneva Convention of 1949. Targeting the civilian population is a tactic incorporated in the combat training of Armenia's armed forces, and the Khojaly genocide perpetrated in February 1992 has been a vivid testimony to that. According to international law, Armenian armed forces' strikes against the positions of Azerbaijan's army, against the civilians and civilian infrastructure, with the use of large-caliber weapons, are Armenia's yet another military aggression and an act of the use of force against Azerbaijan,” the portal quoted the Azerbaijani presidential aide as saying.
Hajiyev continued: “The armed forces of the Republic of Azerbaijan are undertaking necessary counter-offensive measures to prevent Armenia's another military aggression and ensure the security of the civilian population.
Azerbaijan has issued repeated warnings to the international community that Armenia is preparing for a new act of aggression and war. Azerbaijan has repeatedly stated that Armenia's ongoing military aggression against Azerbaijan and the presence of the armed forces of Armenia in Azerbaijan's occupied territories have remained a significant threat to regional peace and security.
With the General Debate at the UN General Assembly's 75th Session underway and the world fighting the COVID-19 pandemic, Armenia's political-military leadership has resorted to another military adventure and a provocation. By doing so, Armenia's leadership demonstrated once again a flagrant disregard for international law, UN Charter and the international community.”