“7 şəhid qardaşıma borcum var” - Keçmiş kəşfiyyatçı (AzVision)
"Biz səkkiz nəfər idik. Yeddi şəhid qardaşım və mənim yarım qalmış missiyamız var. Səkkizinci olaraq mənim bu missiyanı yerinə yetirmək kimi mənəvi borcum var. Bu dəqiqə orada olub, döyüşçülərimizlə çiyin-çiyinə döyüşüb, missiyanı tamamlamaq istəyirəm".
Bunu keçmiş döyüşçü və qazi Aqil Əhmədov deyib. Bildirib ki, ehtiyatda olan, köhnə döyüşçülər kimi onlar da döyüşmək istəyir:
“Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinə yenidən döyüşmək üçün müraciət etmişəm. Hərbi geyimim hazırdır. Sadəcə komanda gözləyirik. Bu gün tək mən yox, bütün qazilər yenidən döyüşməyə hazırdır. Ordumuza, əsgərlərimizə, döyüşçülərimizə ümidimiz çox böyükdür. Əldə olunan nəticələri görürük və sevincimizin həddi-hüdudu yoxdur. Bizə başqa yer lazım deyil. Bizə öz torpaqlarımız lazımdır. Çox güman ki, bizə də ehtiyac olacaq və döyüşə çağıracaqlar”.
Qeyd edək ki, 23 il əvvəl iki kəşfiyyat qrupu xüsusi tapşırıqla Qarabağa göndərilib. Qrup düşmənin arxasına keçərək tapşırığı yerinə yetirib. Birincin qrup itkisiz qayıdıb. Lakin düşmən tərəfindən ikinci qrup mühasirəyə düşüb və təslim olmalarını söyləyiblər. Təslim haqqında təklif döyüşçülərimiz tərəfindən rədd edildikdən sonra ağır döyüş başlayıb. Kəşfiyyatçılarımız düşmənin xeyli canlı qüvvəsini məhv edib. Güllələri qurtardıqda düşmənin əlinə keçməmək üçün özlərini qumbara ilə partladıblar. 8 nəfər heyətdən ibarət olan qrupun 7-üzvü şəhid olub. A.Əhmədov həmin qrupdan sağ qalan yeganə kəşfiyyatçıdır.

"There were eight of us. My seven martyred brothers and I have an unfinished mission. As the eighth, I have a moral duty to fulfill this mission. I want to be there right now, fight side by side with our fighters, and complete the mission."
Former fighter and veteran Agil Ahmadov said this in his statement to Azvision.az. He said that they also want to fight like old fighters in the reserve.
"I applied to the State Service for Mobilization and Conscription of the Republic of Azerbaijan to fight again. I have my military uniform ready. We are just waiting for the order. Today, not only I, but all war veterans are ready to fight again. We have great hope for our army, our soldiers, and our fighters. We observe the results, and our joy is boundless. We don't need another place. We need our land. We suppose that they will need our support and will call us to fight."
Note, that 23 years ago, two intelligence teams were sent to Karabakh on a special mission. The group went behind the enemy and completed the mission. First, the group returned without loss. However, the enemy surrounded the second group and told them to surrender. After the offer of surrender was rejected by our fighters, a heavy battle began. Our intelligence officers have destroyed a significant number of the enemy's manpower. When they ran out of bullets, they blew themselves up with grenades to avoid being captured by the enemy. 7 members of the 8-member group were martyred. Ahmadov is the only intelligence officer who survived that group.