“7 şəhid qardaşıma borcum var” - Keçmiş kəşfiyyatçı (AzVision)
"Biz səkkiz nəfər idik. Yeddi şəhid qardaşım və mənim yarım qalmış missiyamız var. Səkkizinci olaraq mənim bu missiyanı yerinə yetirmək kimi mənəvi borcum var. Bu dəqiqə orada olub, döyüşçülərimizlə çiyin-çiyinə döyüşüb, missiyanı tamamlamaq istəyirəm".
Bunu keçmiş döyüşçü və qazi Aqil Əhmədov deyib. Bildirib ki, ehtiyatda olan, köhnə döyüşçülər kimi onlar da döyüşmək istəyir:
“Azərbaycan Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinə yenidən döyüşmək üçün müraciət etmişəm. Hərbi geyimim hazırdır. Sadəcə komanda gözləyirik. Bu gün tək mən yox, bütün qazilər yenidən döyüşməyə hazırdır. Ordumuza, əsgərlərimizə, döyüşçülərimizə ümidimiz çox böyükdür. Əldə olunan nəticələri görürük və sevincimizin həddi-hüdudu yoxdur. Bizə başqa yer lazım deyil. Bizə öz torpaqlarımız lazımdır. Çox güman ki, bizə də ehtiyac olacaq və döyüşə çağıracaqlar”.
Qeyd edək ki, 23 il əvvəl iki kəşfiyyat qrupu xüsusi tapşırıqla Qarabağa göndərilib. Qrup düşmənin arxasına keçərək tapşırığı yerinə yetirib. Birincin qrup itkisiz qayıdıb. Lakin düşmən tərəfindən ikinci qrup mühasirəyə düşüb və təslim olmalarını söyləyiblər. Təslim haqqında təklif döyüşçülərimiz tərəfindən rədd edildikdən sonra ağır döyüş başlayıb. Kəşfiyyatçılarımız düşmənin xeyli canlı qüvvəsini məhv edib. Güllələri qurtardıqda düşmənin əlinə keçməmək üçün özlərini qumbara ilə partladıblar. 8 nəfər heyətdən ibarət olan qrupun 7-üzvü şəhid olub. A.Əhmədov həmin qrupdan sağ qalan yeganə kəşfiyyatçıdır.

«Я в долгу перед своими 7 братьями-шехидами» - бывший разведчик (AzVision.az)
«Нас было восемь человек. У меня семь братьев-шехидов, и у нас осталась невыполненная миссия. Так как я был восьмым, на мне моральный долг - выполнить эту миссию. Я хочу быть на поле боя в данный момент, сражаться плечом к плечу с нашими бойцами и завершить миссию».
Об этом сказал бывший боец ​​и ветеран Карабаха Агиль Ахмедов. Он сказал, что он, как и старые бойцы в резерве, тоже хочет идти в бой.
«Я обратился в Государственную службу по мобилизации и призыву на военную службу Азербайджанской Республики, изъявив желание идти воевать. Моя военная форма готова. Просто жду команду. Сегодня не только я, но и все ветераны снова готовы к бою. Мы возлагаем большие надежды на нашу Армию, солдат и бойцов. Мы видим результат, и радости нашей нет предела. Нам не нужно ничего чужого. Нам нужны свои земли. Скорее всего, мы окажемся нужны и будем призваны в бой».
Отметим, что 23 года назад в Карабах с особым поручением были отправлены две разведгруппы. Группы преследовали врага. Первая группа вернулась без потерь. А вторая группа была окружена противником и ей было предложено сдаться. После того, как наши бойцы отклонили предложение о сдаче, начался ожесточенный бой. Наши разведчики уничтожили большое количество живой силы противника. Когда у наших закончились боеприпасы, они подорвали себя гранатами, чтобы не попасть в плен. Погибли семь членов группы из восьми. А. Ахмедов - единственный выживший из группы.