Piter Teys: "Azərbaycan bayrağını Şuşa, Xankəndi üzərində dalğalandırmaq vaxtıdır" (Report)
“Azərbaycan dövlətinin öz bayrağını Şuşa, Xankəndi, Füzuli, bütövlükdə Dağlıq Qarabağ üzərində dalğalandırmasının vaxtı yetişib. Azərbaycana məxsus bütün torpaqlar Azərbaycan dövlətinin tam nəzarətində olmalı, bir milyondan çox məcburi köçkün isə doğma yurd-yuvalarına qayıtmalıdır”.
Bu fikirləri amerikalı politoloq, beynəlxalq münasibətlər üzrə eksperti Piter Teys deyib.
O, BMT Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Ermənistanın faşist ordusunun son 30 il ərzində insanlığa qarşı törətdiyi cinayətlərə dünya ictimaiyyətinin diqqətini cəlb etməyin vacibliyini bildirib.
“Azərbaycanın suveren torpaqlarında terrorçuluğa yer yoxdur. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan uzun illər ərzində taktiki və diplomatiya baxımından təmkinlə davranıb. İndi isə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müdafiə tədbirləri Azərbaycanın suveren ərazilərinin toxunulmazlığını aydın şəkildə təsbit edən BMT TŞ-nın 4 qətnaməsi çərçivəsində həyata keçirilir”, – politoloq diqqətə çatdırıb.
P.Teys Azərbaycanın heç bir nəticə verməyən “saxta diplomatik danışıqlar” aparmağa səbrinin tükəndiyini qeyd edib:
“Azərbaycan xalqı sülh və əmin-amanlıq içində yaşamalıdır. Davakar davranışları, faşistsayağı etnik təmizləmələr aparmaq, dağıtmaq siyasəti yeridən Ermənistan Cənub-Şərqi Avropa regionunu girov saxlaya bilməz. Azərbaycan dünyanın 180-dan çox ölkəsinin dəstəyinə arxalanır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnamə də Azərbaycan üçün suveren torpaqlarını azad etmək üçün hüquqi sipərdir. İndi Nikol Paşinyan Ermənistan silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal etdikləri suveren torpaqlarından çıxaranadək BMT Ermənistanın üzvlüyünü dayandırmalıdır”.
Politoloqun fikrincə, Ermənistanın uzun illərdir Azərbaycan ərazisində təbii sərvətləri vəhşicəsinə qarət etməsi, o cümlədən qanunsuz qızıl hasilatı da hərtərəfli şəkildə araşdırılmalıdır.

Питер Тейс: Пришло время поднять азербайджанский флаг в Шуше и Ханкенди (Report)
«Пришло время правительству Азербайджана поднять азербайджанский флаг в Шуше, Ханкенди, Физули и на всей территории Нагорного Карабаха. Земля, принадлежащая Азербайджану, должна находиться под полным контролем правительства Азербайджана, и более одного миллиона вынужденных переселенцев должны вернуться в свои дома».
Об этом заявил американский политолог, эксперт в области международных отношений Питер Тейс.
Он отметил, что заседание Совета Безопасности ООН должно привлечь внимание мировой общественности к преступлениям против человечности, совершенным фашистскими вооруженными силами Армении за последние тридцать лет.
«Терроризму нет места на суверенной территории Азербайджана. Под руководством президента Ильхама Алиева Азербайджан на протяжении многих лет проявлял тактическую и дипломатическую осторожность. Однако нынешние оборонительные меры Вооруженных сил Азербайджана предпринимаются в рамках и соответствии с существующими 4 резолюциями СБ ООН, которые четко подчеркивают неприкосновенность суверенной территории Азербайджана»,-сказал политолог.
П.Тейс отметил, что у Азербайджана закончилось терпение вести «фальшивые дипломатические переговоры» без каких-либо результатов.
«Народ Азербайджана должен жить в мире и стабильности. Армения с ее воинственностью, фашистской политикой разрушения и этнических чисток не может держать в заложниках весь регион Юго-Восточной Европы. Азербайджан пользуется поддержкой более 180 стран мира. И четыре резолюции Совета Безопасности ООН, принятые в 1993 году, представляют собой правовой щит Азербайджана, дающий возможность к освобождению своих суверенных земель. ООН должна приостановить членство Армении в организации до тех пор, пока Никол Пашинян полностью не выведет армянские вооруженные силы со всех оккупированных и суверенных территории Азербайджана», - сказал политолог.
П. Тейс также отметил важность и необходимость тщательного и всестороннего расследования расхищения природных ресурсов и незаконной добычи золота на территории Азербайджана, совершаемых Арменией в течение многих лет.