“İllərdir qələbə xəbərini gözləyirdik” - Rasim Balayev (AzVision)
Bunu Xalq artisti Rasim Balayev cəbhədə gedən son döyüşlərdən danışarkən deyib. Tanınmış aktyor bildirib ki, işğal edilmiş ərazilərimizin geri alınması üçün döyüşlərin başlanması çoxdan gözlənilən idi.
“Qələbə xəbərlərini eşidirik. Sevindiyimdən dünən iki dəfə gözlərim doldu. Nə qədər başı aşağı olmaq olardı. Həmişə deyirdik ki, bizim qoşunumuz, gücümüz var, niyə hücuma keçmirik, sən demə məqam indi imiş. Azərbaycanlılar haqqında xoşagəlməz fikirlər səsləndirirdilər. Bu məni çox məyus edirdi. Bir dəfə çeçen uşağa sual verdilər ki, “küçədən qoşun, tanklar keçir, sən isə burada sərbəst gəzirsən, qorxmursan?”. O isə dedi, “mən azərbaycanlı deyiləm”.
90-cı illərdə xarici səfərlərdə olurdum. Deyirdilər, “əşi Qarabağı verəcəkdinizsə, onda niyə camaatı qırdınız”. Belə söhbətləri eşidib havalanırdım. Əsəb içində izah edirdim ki, biz siyasətin, rusun qurbanı olmuşuq. Rus torpaqlarımızı alıb erməniyə verib. 40 yaşımdan 70-ə kimi bu cür hisslər keçirmişəm. Arzu edirdim ki, Qarabağın alınmasını görüm, sonra Allah məni öldürsün.
Əlbəttə, müharibə itkisiz olmur. Şəhidlərimiz var. Amma əvvəl-axır döyüş baş verməli idi. Biz erməni ordusu ilə vuruşuruq, ermənilər isə bizim dinc sakinlərimizə atəş açır. İndi bütün dünya bizim gücümüzü görsün ki, ordumuz öz torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə qadirdir”.

«Мы годами ждали новости о победе» - Расим Балаев (AzVision)
Об этом сказал Народный артист Азербайджана Расим Балаев, рассказывая о недавних боях на фронте. Известный актер сказал, что давно ждал.начала боев за возвращение наших оккупированных территорий.
«Мы слышим новости о победе. Мои глаза наполнились радостью вчера дважды. Как можно было быть с опущенной головой. Мы всегда говорили, что у нас есть войска и сила, почему бы нам не начать наступление, оказывается этот момент наступил именно сейчас. Они высказывали нелицеприятные мнения об азербайджанцах. Это меня очень расстраивало. Как-то у чеченского ребенка спросили: "По улице идут войска, танки, а ты тут свободно гуляешь, не боишься?", на что он ответил: «Я же не азербайджанец».
Я ездил в зарубежные поездки в 90-х. Они говорили: «Если вы собирались отдать Карабах, то зачем убивали людей?». Когда я слышал такие разговоры, было не по себе. Подавляя в себе гнев, я объяснял, что мы стали жертвой политики, русских. Россия отняла нашу землю и отдала ее Армении. Вот какие чувства я переживал, начиная со своих 40 лет и до 70. Я мечтал увидеть освобождение Карабаха, а потом умереть.
Конечно, война не бывает без потерь. У нас есть шехиды. Но рано или поздно должна была произойти битва. Мы воюем с армянской армией, а армяне стреляют в наших мирных жителей. Теперь пусть весь мир увидит нашу силу, что наша армия способна освободить наши земли от оккупации».