“İllərdir qələbə xəbərini gözləyirdik” - Rasim Balayev (AzVision)
Bunu Xalq artisti Rasim Balayev cəbhədə gedən son döyüşlərdən danışarkən deyib. Tanınmış aktyor bildirib ki, işğal edilmiş ərazilərimizin geri alınması üçün döyüşlərin başlanması çoxdan gözlənilən idi.
“Qələbə xəbərlərini eşidirik. Sevindiyimdən dünən iki dəfə gözlərim doldu. Nə qədər başı aşağı olmaq olardı. Həmişə deyirdik ki, bizim qoşunumuz, gücümüz var, niyə hücuma keçmirik, sən demə məqam indi imiş. Azərbaycanlılar haqqında xoşagəlməz fikirlər səsləndirirdilər. Bu məni çox məyus edirdi. Bir dəfə çeçen uşağa sual verdilər ki, “küçədən qoşun, tanklar keçir, sən isə burada sərbəst gəzirsən, qorxmursan?”. O isə dedi, “mən azərbaycanlı deyiləm”.
90-cı illərdə xarici səfərlərdə olurdum. Deyirdilər, “əşi Qarabağı verəcəkdinizsə, onda niyə camaatı qırdınız”. Belə söhbətləri eşidib havalanırdım. Əsəb içində izah edirdim ki, biz siyasətin, rusun qurbanı olmuşuq. Rus torpaqlarımızı alıb erməniyə verib. 40 yaşımdan 70-ə kimi bu cür hisslər keçirmişəm. Arzu edirdim ki, Qarabağın alınmasını görüm, sonra Allah məni öldürsün.
Əlbəttə, müharibə itkisiz olmur. Şəhidlərimiz var. Amma əvvəl-axır döyüş baş verməli idi. Biz erməni ordusu ilə vuruşuruq, ermənilər isə bizim dinc sakinlərimizə atəş açır. İndi bütün dünya bizim gücümüzü görsün ki, ordumuz öz torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə qadirdir”.

“We have been waiting for news of victory for years” – famous Azerbaijani actor (AzVision)
“I wish to see the return of Karabakh, for years, we have been waiting for this day, the news of victory,” said Rasim Balayev, a well-known Azerbaijani actor and People’s Artist of Azerbaijan.
He noted that the beginning of battles for the liberation of the occupied territories was expected for a long time.
The actor said: “We hear news of victory. We have always said that we have a powerful army, why don't we attack, now is the time. They voiced unpleasant opinions about Azerbaijanis. This was very frustrating for me. Once they asked a Chechen child, "Troops and tanks are passing through the street, and you are walking freely here, aren't you afraid?" And he said, "I am not Azerbaijani.”
“Unfortunately, every war results in casualties. We have martyrs. But the battle had to happen sooner or later. We are fighting the Armenian army, and the Armenians are shooting at our civilians. Now let the whole world see our strength. Our army is capable of liberating our occupied lands,” Balayev added.