Ukraynalı ekspert: “Hadisələr yalnız Azərbaycan üçün əlamətdar olmadı” (Report)
“Dünən yalnız Azərbaycan üçün əlamətdar gün olmadı. Əgər Azərbaycan Silahlı Qüvvələri böyük ərazilər üzərində nəzarəti ələ keçirməyi bacararsa, postsovet məkanında işğal olunmuş torpaqları geri qaytarmağın ilk nümunəsi barədə əminliklə danışmaq olacaq və bu, Kiyevlə Tbilisi üçün müəyyən siqnal olacaq”.
Bunu ukraynalı politoloq, “Doktrina” Siyasi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Yaroslav Bojko deyib.
Ekspert qeyd edib ki, münaqişənin başlamasından 30 il sonra Azərbaycan torpaqlarının bir hissəsini geri qaytara bilib və bu, işğaldan azad edilmənin müəyyən müddət sonra da həyata keçirilə biləcəyinə dair birmənalı nümunədir.
“Eyni zamanda, dünən Dağlıq Qarabağda baş verən hadisələrlə bağlı rəsmi Kiyevdən daha aydın mövqe gözləyirəm. Heç bir ay yoxdur ki, milli təhlükəsizlik strategiyası qəbul edilib və Azərbaycan Ukraynanın strateji tərəfdaşı adlandırılıb. Dünənki hadisələrə adekvat cavab Ukraynanın bir daha Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası ideyasına sabit dəstəyini vurğulaması olardı”, - Y.Bojko vurğulayıb.

Ukrainian expert: Yesterday's events became significant not only for Azerbaijan (Report)
“Yesterday's events became significant not only for Azerbaijan. If the Azerbaijani Armed Forces manage to take control of large territories, then we can confidently speak of the first example of the return of occupied lands in the post-Soviet space and a definite signal for Kyiv and Tbilisi,” said Yaroslav Bozhko, a Ukrainian political scientist.
The expert noted that 30 years after the start of the conflict, Azerbaijan was able to return part of its lands and this is "an unequivocal example that de-occupation can be carried out even after a while."
“At the same time, I am waiting for a clearer position from official Kyiv on yesterday’s events in Nagorno-Karabakh. Less than a month ago, a new national security strategy was adopted, in which Azerbaijan is called a strategic partner of Ukraine. An adequate response to yesterday's events would be a statement in which Ukraine once again emphasizes its stable support for the idea of restoring the territorial integrity of Azerbaijan,” Bozhko added.