Rusiyalı ekspert: "Ermənistan torpaqları qeyd-şərtsiz qaytarmalıdır" (Report)
“Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qarşı hər hansı təcavüz yoxdur. Əksinə, Azərbaycan uzun illərdir torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistanın təczvüzkarlığına cavab verir. Bu, Azərbaycanın öz torpaqlarını azad etmək üçün haqlı mübarizəsidir”.
Bu fikirləri rusiyalı politoloq Aleksandr Perenciyev deyib.
“Ermənistanın qeyd-şərtsiz qaytarmalı olduğu torpaqları Azərbaycan indi qaytarmağa çalışır. Mənəvi cəhətdən haqlı tərəf Azərbaycandır”, – ekspert bildirib.
Onun fikrincə, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan mütəmadi olaraq “Azərbaycan öz ərazilərini hərb yolu ilə qaytarmaq qərarına gəlsə, hamı əziyyət çəkəcək” fikrini önə çəkərək beynəlxalq birliyə təzyiq göstərməyə çalışır ki, hamı hərbi əməliyyatlara qarşı çıxsın: “Danışıqları sonsuzluğadək uzatmaq Ermənistana sərf edir. Bu danışıqları onlar torpaqları qaytarmaqdan savayı hər şey barədə aparmağa hazırdır”.
Təmas xəttində sentyabrın 27-də baş verən hadisələrə dair Rusiyanı mövqeyini şərh edən politoloq Moskvanın bütün hallarda hərbi əməliyyatlara dəstək verməyəcəyini, münaqişənin dinc yolla həllinə tərəfdar çıxacağını vurğulayıb:
“Fikrimcə, yenə də Rusiya danışıqların zəruriliyi barədə danışmaqdan savayı həm də bu danışıqları irəli aparmaq üçün müvafiq mexanizm yaratsaydı, daha yaxşı olardı. Yəni İlham Əliyev demişkən danışıqlar xatirinə danışıqlar yox, nəticə xatirinə danışıqlar olsun. Təəssüf ki, hələlik Rusiya bu cür mexanizm ortaya qoymayıb”.

Azerbaijan is responding to the aggressive actions of Armenia, which has for many years keeping Azerbaijani lands under occupation, said Alexander Perendzhiev, a Russian political scientist.
“Azerbaijan is trying to return the lands that Armenia had to return without any conditions. Justice is on the side of Azerbaijan,” he noted.
According to Perendzhiev, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan constantly hides behind the fact that "if Azerbaijan decides to return its territories by military means, it will be bad for everyone and, as it were, is trying to put pressure on international public opinion so that all states oppose military actions."
“This is an advantageous position for the Armenians to endlessly negotiate. And they are ready to negotiate anything, except for the return of territories,” he added.
Commenting on Russia's position on the events on the line of contact on September 27, the Russian political scientist said that Moscow would not support hostilities in any case and would always stand for a peaceful settlement of the conflict.