Rusiyalı ekspert: "Ermənistan torpaqları qeyd-şərtsiz qaytarmalıdır" (Report)
“Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qarşı hər hansı təcavüz yoxdur. Əksinə, Azərbaycan uzun illərdir torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistanın təczvüzkarlığına cavab verir. Bu, Azərbaycanın öz torpaqlarını azad etmək üçün haqlı mübarizəsidir”.
Bu fikirləri rusiyalı politoloq Aleksandr Perenciyev deyib.
“Ermənistanın qeyd-şərtsiz qaytarmalı olduğu torpaqları Azərbaycan indi qaytarmağa çalışır. Mənəvi cəhətdən haqlı tərəf Azərbaycandır”, – ekspert bildirib.
Onun fikrincə, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan mütəmadi olaraq “Azərbaycan öz ərazilərini hərb yolu ilə qaytarmaq qərarına gəlsə, hamı əziyyət çəkəcək” fikrini önə çəkərək beynəlxalq birliyə təzyiq göstərməyə çalışır ki, hamı hərbi əməliyyatlara qarşı çıxsın: “Danışıqları sonsuzluğadək uzatmaq Ermənistana sərf edir. Bu danışıqları onlar torpaqları qaytarmaqdan savayı hər şey barədə aparmağa hazırdır”.
Təmas xəttində sentyabrın 27-də baş verən hadisələrə dair Rusiyanı mövqeyini şərh edən politoloq Moskvanın bütün hallarda hərbi əməliyyatlara dəstək verməyəcəyini, münaqişənin dinc yolla həllinə tərəfdar çıxacağını vurğulayıb:
“Fikrimcə, yenə də Rusiya danışıqların zəruriliyi barədə danışmaqdan savayı həm də bu danışıqları irəli aparmaq üçün müvafiq mexanizm yaratsaydı, daha yaxşı olardı. Yəni İlham Əliyev demişkən danışıqlar xatirinə danışıqlar yox, nəticə xatirinə danışıqlar olsun. Təəssüf ki, hələlik Rusiya bu cür mexanizm ortaya qoymayıb”.

Российский эксперт: Армения должна вернуть Азербайджану земли без всяких условий (Report)
"Никакой агрессии со стороны Азербайджана по отношению к Армении нет. Азербайджан наоборот отвечает на агрессивные действия Армении, которая уже много лет держит в оккупации ее земли. Это справедливая борьба Азербайджана за освобождение своих территорий".
Об этом заявил российский политолог Александр Перенджиев.
"Азербайджан пытается вернуть те земли, которые Армения должна была вернуть без всяких условий. Моральная правда на стороне Азербайджана", - добавил эксперт.
По словам Перенджиева, премьер-министр Армении Никол Пашинян все время прикрывается тем, что, "если Азербайджан решит возвращать свои территории военным путем, то будет плохо для всех и как бы пытается давить на международное общественное мнение, чтобы все государства выступали против военных действий": "Это выгодная армянская позиция, чтобы бесконечно вести переговоры. А переговоры они готовы вести о чем угодно, кроме возврата территорий".
Комментируя позицию России к событиям на линии соприкосновения 27 сентября, российский эксперт заявил, что Москва в любом случае не будет поддерживать боевые действия и всегда будет выступать за мирное урегулирование конфликта: "Единственное, на мой взгляд, все-таки хорошо, если бы Россия не только говорила о необходимости переговоров, но формировала бы механизмы для того, чтобы эти переговоры двигались вперед. Чтобы это были не просто, как говорит Ильхам Алиев, переговоры ради переговоров, а переговоры ради результата. Но, к сожалению, пока Россия не выработала подобных механизмов".