Fransalı professor Ermənistanın Azərbaycana qarşı müharibə aparmasını pisləyib (Report)
“Ermənistan beynəlxalq hüquq və beynəlxalq ictimaiyyətin əleyhinə gedərək Azərbaycanla müharibə aparır“.
Bunu Paris-Sen Universitetinin siyasi elmlər və kommunikasiya üzrə professoru Frederik Treffel deyib.
O, Ermənistanın işğal etdiyi torpaqlarda Azərbaycana qarşı apardığı müharibə siyasətini qəti pisləyib: “Ermənistan təcavüzkar siyasətindən əl çəkərək müharibə aparmaq siyasətinə başlayıb. Ermənistan beynəlxalq hüquq və beynəlxalq ictimaiyyətin əleyhinə gedərək Azərbaycan ilə müharibəyə girib. O, regionun aparıcı aktyorlarının təmsil olunduğu Minsk qrupu tərkibində danışıqlar aparmaqla sülh yolu ilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə çalışmaqdansa, silaha əl atmağa üstünlük verir“ - professor bildirib.
Fransalı professor Ermənistanın tezliklə təcavüzkar siyasətindən əl çəkərək danışıqlar stoluna üz tutacağına ümid etdiyini bildirib: “Sülhə yalnız hər iki tərəfin səyi və istəyi olduqda nail olmaq mümkündür: "Ümid edək ki, Ermənistan beynəlxalq hüquq normalarına hörmət edərək müharibəni tezliklə dayandıracaq və işğal altındakı torpaqlardan çıxacaq".

Французский профессор осудил военные действия Армении против Азербайджана (Report)
"В пику международному праву и международному сообществу, Армения ведет военные действия против Азербайджана”.
Об этом заявил профессор политических наук и коммуникаций Парижского университета Фредерик Треффель.
Он решительно осудил антиазербайджанскую политику Армении на оккупированных землях: "Армения развязала военные действия против Азербайджана. В противовес международному праву и в пику мировому сообществу Армения начала войну против Азербайджана. Вместо того, чтобы сесть за стол переговоров по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой Минской группы ОБСЕ, Армения предпочла взяться за оружие", - отметил профессор.
Французский профессор выразил надежду на то, что в скором времени Армения откажется от агрессивной политики и сядет за стол переговоров: “Мира можно достичь только при наличии желания обеих сторон. Будем надеяться, что Армения, выказав уважение к нормам международного права, вскоре прекратит войну и покинет оккупированные земли".