Ukraynalı deputat: Sanksiyalar Ermənistanı Azərbaycanın oğurlanmış torpaqlarını qaytarmağa vadar edə bilər (Trend)
Bəzi ölkələrin liderləri özlərini “böyük imperator” və “torpaq toplayıcısı” zənn edir.
Bunu ukraynalı deputat Vladimir Kreydenko deyib.
O vurğulayıb ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin qəbul olunmasından təxminən 30 il keçib, amma bu sənədlər icra olunmur:
“Münaqişənin eskalasiyası və Azərbaycan ərazilərinin işğalı davam edir. Yaranmış vəziyyətdə Ukrayna Azərbaycanın suverenliyini və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünü tam dəstəkləyir”.
Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiqi imkanlarını şərh edərkən deputat bu fikri dəstəklədiyini bildirib:
“Sanksiyaların tətbiq olunması Ermənistanı beynəlxalq hüquqa əməl etməyə və Azərbaycanın oğurlanmış torpaqlarını qaytarmağa vadar edə bilər”.

Ukraine fully supports the sovereignty and inviolability of the Republic of Azerbaijan within the internationally recognized borders, Ukrainian MP Volodymyr Kreydenko told Trend on Sept. 28.
The MP made the remarks following Armenia's recent military attack on Azerbaijan.
Kreydenko stressed that almost 30 years have passed since the adoption of four UN Security Council’s resolutions, which, however, are not being fulfilled.
While commenting on the possibility of imposing international sanctions against Armenia, Kreydenko expressed support for this idea.
"Imposing of sanctions can force Armenia to comply with international law and return the occupied lands to Azerbaijan," the MP said. "There mustn't be any territorial claims in the modern world. We do not live in the Middle Ages."
"Today, there are completely different values ​​and principles in the world, however, unfortunately, some leaders of certain countries, who imagine themselves as "great emperors" have not yet understood this," he added.