Moldovanın nüfuzlu “Tribuna.md” portalı Ermənistan ordusunun təxribatları ilə əlaqədar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan xalqına müraciətində əksini tapan fikirlərini dərc edib.
Moldovalı jurnalist məqaləsində Prezident İlham Əliyevdən sitatlar gətirərək yazır: “Son vaxtlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları müntəzəm xarakter almışdır. Heç kəsə sirr deyil ki, ilk atəşi, o cümlədən artilleriya atəşini Ermənistan açıbdır və ilk həlak olanlar da məhz Azərbaycan hərbçiləri olmuşdur. Azərbaycan düşmənə layiqli cavabını verdi və düşmən bir santimetr irəliyə gedə bilmədi. Düşmən dayandırıldı, ölkəmizin ərazi bütövlüyü qorundu. Sarsıdıcı zərbələr nəticəsində Ermənistan tərəfi məcbur olub acı məğlubiyyətlə razılaşdı. Mən bu barədə demişəm, bir daha demək istəyirəm, əgər bizim istəyimiz olsaydı, hərbi döyüşləri Ermənistan ərazisinə keçirə bilərdik. Ancaq bizim Ermənistan ərazisində hərbi hədəflərimiz yoxdur və belə olan halda bir neçə gündən sonra atəş dayandırılmışdır”.
Məqalədə müəllif Azərbaycan Prezidentinin fikirlərinə istinadla qeyd edir ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalı Ermənistan hakimiyyətinin planındadır və onlar bunu gizlətmirlər: “Onların hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycanı yeni işğalla hədələməyə çalışırdı, yeni ərazilər uğrunda yeni işğal siyasəti. Budur, bu gün Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin siyasəti. Digər səbəb Ermənistanda mövcud olan çox ciddi sosial, iqtisadi və siyasi məsələlərdən ölkə əhalisinin fikrini yayındırmaq və Azərbaycandan düşmən obrazı yaratmaqdır. Daha bir səbəb isə ondan ibarətdir ki, Ermənistan hər vəchlə çalışır ki, danışıqlar prosesi pozulsun və deyə bilərəm ki, buna nail olub. Məhz Ermənistanın riyakar, qeyri-konstruktiv və yalançı siyasəti nəticəsində hazırda danışıqlar faktiki olaraq dayanıbdır. Növbəti təxribatın törədilməsi məhz bu məqsədləri güdür və bu məqsədlər onlar üçün əsas məqsədlərdir”.
Müəllif Prezident İlham Əliyevin xalqa müraciətinin bütün tezisləri barədə geniş məlumat verib və yazını dövlətimizin başçımızın bu fikirləri ilə yekunlaşdırıb: “Biz haqq yolundayıq. Bizim işimiz haqq işidir. Biz zəfər çalacağıq! Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!”.

Tribuna.md, an influential Moldovan news portal, highlighted the appeal made by Azerbaijani President Ilham Aliyev to the nation in connection with Armenia’s military provocations.
“Armenia's military provocations against Azerbaijan have become regular of late. It is no secret that the first fire, including artillery fire, was opened by Armenia, and the first victims were Azerbaijani servicemen. Azerbaijan gave a fitting rebuff to the enemy and they could not move an inch forward. The enemy was stopped and the territorial integrity of our country was protected. As a result of the crushing blows, the Armenian side was forced to accept a bitter defeat. I have said this and I want to say again that if we had wanted, we could have conducted military battles on the territory of Armenia. However, we do not have military targets in Armenia, and this being the case, a ceasefire was introduced a few days later,” the author quoted President Ilham Aliyev as saying.
“What objectives did Armenia pursue by committing this provocation? First of all, Armenia plans to occupy Azerbaijani lands and does not conceal that. Their military-political leadership tried to threaten Azerbaijan with a new occupation, a new policy of occupation for new territories – this is the policy of Armenia’s military-political leadership today. Another reason is to distract the population from the very serious social and economic problems in Armenia and portray Azerbaijan as an enemy. Yet another reason is that Armenia is doing everything possible to disrupt the negotiations, and I can say that it has succeeded in doing that. It is as a result of Armenia's hypocritical, unconstructive and false policy that the negotiations have actually stopped and this provocation is aimed at these goals. These are the main goals for them,” the Azerbaijani president said.
The author concluded the article with the following remarks of President Ilham Aliyev.
“We are on the right path! Ours is the cause of justice! We will win! Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!”